Přízrak svobody (1974)

Le fantôme de la liberté, Itálie/Francie 1974, režie: Luis Buñuel, scénář: Jean Claude Carrière a Luis Buñuel, kamera: Edmond Richard, střih: Hélène Plemiannikov, hrají: Jean Claude-Brially, Michael Lonsdale, Michel Piccoli, Jean Rochefort, Monica Vitti, Adolfo Celli

104 minut, 1.66:1, 35 mm, barevný

Popisovat děj Přízraku svobody je poněkud kontraproduktivní, protože celistvý děj rozhodně nemá. Je to sled nesmírně zábavných a nekorektních příběhů, které spojuje zobrazení tohoto šíleného světa.

Tak jak to tedy je? Je důležitější dojít se vyprázdnit do jiné místnosti a nebo se tam najíst? Čemu dáte přednost? A co takhle obchodní cestující se svou nenápadnou přítelkyní, kteří se naprosto neokázale rozhodnou pozvat k sobě, co nejvíc lidí, aby jim mohli předvést, že potřebuje naplácat na holou? Mezi pozvanými nechybí ani mniši, z nichž jeden opírající se o hůl, bizarní výjev komentuje větou:,,Má rád rány, tak já mu nějaké dám.“

Film tvoří sled nesouvisejících epizod, které se však režisérovi na sebe podařilo velmi umně skloubit. Film se tak odehrává na řadě míst, v různých časových horizontech a evidentně i v jiných realitách. Buñuel ostatně sám řekl, že se mu tento film jako surrealistovi skutečně povedl.

Buñuelovu tvorbu jsme si představili již v samostatném profilu a pokud jste si již pořídili knihu Slavná světová filmová klasika, tak jste si již mohli přečíst také o kultovním režisérově filmu Viridiana. Přízrak svobody je další z řady vynikajících filmů tohoto mistrovského filmového vypravěče, který sází na absurditu, boření konvencí a přitom zůstává výsostně zábavný a svěží. Je skutečně neuvěřitelné, jak Buñuel dokázal odhadnout tempo vyprávění, že ani po letech nenudí.

Nejděsivější na tomto filmu je skutečnost, že zatímco v době svého uvedení film diváky šokoval, dnes se díky mediálnímu světu stal svým vyzněním naprosto vyměklým. Jen považte, Ve Velké Británii se třeba nesmí vysílat epizoda se střelcem, který z patra výškového domu pálí z pušky na náhodné kolemjdoucí. Po soudním procesu odchází jako vítěz ze soudní síně a podepisuje se fanynkám jako celebrita.

Přízrak svobody je zajímavý také svým hereckým obsazením, ve kterém nalezneme řadu hvězd francouzské a italské kinematografie té doby, jež si své role pod mistrovým vedením evidentně užívají. Do dějin filmu se snímek zapsal zejména slavnou scénou s toaletami, kdy se sejde skupina maloměšťáků ke konverzaci u stolu.

Přízrak svobody je pro milovníky filmové historie určitě titulem, který by jim neměl uniknout.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist