Ennio Morricone

Slavný italský hudební skladatel Ennio Morricone složil v průběhu své padesátileté kariéry hudbu k více než 500 filmům a televizních sérií. Prodal více, než 50 milionů nosičů. Vím, že by se v běžném textu měly číslovky vypisovat, nikoliv uvádět ve své číselné podobě, ale teprve při pohledu na tato, bezpochyby impozantní, čísla člověku dojde, jakým je Ennio Morricone hudebním a filmovým fenoménem.

Ennio Morricone se narodil 10.11.1928 v Římě. Syn Libery a Maria Morricone, jazzového trumpetisty, byl přirozeným talentem, který zkomponoval svá první díla už jako šestiletý. Od devíti let hrál na trubku v Národní akademii Santa Cecilia, ve dvanácti vstoupil na konzervatoř, v osmnácti letech získal diplom na trubku a odstartoval profesionální kariéru hudbou k několika rádio dramatům, aby se záhy přesunul k filmu.

Morricone začal psát hudbu v klimatu italské avantgardy. Na počátku padesátých let získal diplom pro skupinovou instrumentaci (fanfare) a v roce 1954 od skladatele Goffredo Petrassi diplom na komponování hudby. Od roku 1955 začal Morricone psát jako duch, což znamenalo psát hudbu pro jiné, známější tvůrce a skladatele filmové hudby, nejčastěji pod anglickým pseudonymem, jako Dan Savio nebo Leo Nichols. Později uváděl, že jej při hudební tvorbě nejvíce ovlivnily jeho zkušenosti z druhé světové války a hlad.

Brzy si ho všiml jeho spolužák z dětství Sergio Leone, který jej angažoval jako hudebního skladatele ke svým prvním filmům. Společně vytvořili doprovod k Leoneho odlišné verzi westernu „Pro hrst dolarů“ („A Fistful of Dollars“). Možná právě proto, že byl omezen malým rozpočtem, rozhodl se Moriccone vsadit místo plné orchestrace pouze na několik nástrojů, doprovázených dělovými výstřely a nově elektrickou kytarou, čímž dospěl ke zcela odlišnému hudebnímu doprovodu, než bylo do té doby, například ve westernech Johna Forda, zvykem. Ovšem naprosto adekvátnímu Leoneho tvorbě.

Filmem „Pro hrst dolarů“ začala desetiletá spolupráce s jeho přítelem Sergio Leonem, která je jednou z typických ukázek dlouhodobé spolupráce mezi režisérem a hudebním skladatelem, které jsou v současnosti stále častější (viz. například Steven Spielberg a John Williams, Tim Burton a Danny Elfman, Sam Mendes a Thomas Newman apod.).

Nejslavnější revenge movies

Tenkrát na Západě

Ennio Morricone je nejvíce oceňován za svoji hudbu ke Spaghetti westernům, zahrnující trilogii „Pro hrst dolarů“ („A Fistful of Dollars“) (1964), „Pro pár dolarů navíc“ („For a Few Dollars More“) (1965), „Hodný, zlý a ošklivý“ („The Good, the Bad and the Ugly“) (1966) a westernový opus Tenkrát na západě („Once Upon a Time in the West“) (1968). Morricone zkomponoval hudbu k více než čtyřiceti westernům, z nichž poslední byl „North Star“ z roku 1996.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    http://variety.com/2016/music/features/ennio-morricone-reflects-on-long-career-1201721193/, Zajímavý článek ve Variety, kde Ennio Morricone reflektuje svou kariéru o filmu. první článek o něm ve Variety vyšel v roce 1962! Neskutečné:-)

Přidat komentář

TOPlist