30 minut po půlnoci (2012)

Jessica Chastain

USA 2012, Zero Dark Thirty, režie: Kathryn Bigelow, scénář: Mark Boal, kamera: Greig Fraser, hudba: Alexandre Desplat, střih: William Goldenberg, Dylan Tichenor, hrají: Jessica Chastain, Jason Clarke, Joel Edgerton, Mark Strong, Jennifer Ehle

157 minut, ARRIRAW, 1.85:1, barevný

Oskar za nejlepší střih zvuku, nominace na Oskara: nejlepší film, režie, herečka v hlavní roli (Jessica Chastain), původní scénář

Film:

Film 30 minut po půlnoci obdržel hned po uvedení nálepku akčního dramatu roku a filmoví kritici na jeho adresu nešetřili slova chvály. Film vyznamenala Akademie pěti nominacemi na Oskara a velmi dobře si vedl (minimálně v zemi svého vzniku) i po komerční stránce. Je ale veškerý ten humbuk ohledně tohoto snímku zasloužený nebo je to jen nafouknutá bublina?

11. září 2001 došlo k masivnímu teroristickému útoku na USA a hlavním podezřelým se téměř od počátku stal vůdce teroristické skupiny Al Kajda Osama Bin Ladin. Agenti CIA se okamžitě vydali po jeho stopách, ale nebyla to ani zdaleka jednoduchá štace. Mladá a nezkušená agentka Maya (Jessica Chastain – „Země bez zákona, „Dluh, ,,Strom života) je hned v úvodu zasvěcena do vyšetřovacích taktik agenta Dana (Jason Clarke), který jí hned v úvodu předvede, jak se dostávají informace od chyceného teroristy. Bez mrknutí oka se velmi rychle adaptuje do drsné hry vedoucí k vytouženému cíli, ale která zabere další dlouhé roky a bude stát životy řady přátel, obětí po celém světě a spoustu nervů.


Joel Edgerton

Termín Zero Dark Thirty je slangový vojenský výraz pro časový úsek třiceti minut po půlnoci a podle režisérky Kathryn Bigelow zároveň symbolizuje míru utajení celé desetileté operace. Některým agentům CIA a zástupcům různých institucí se pak v médiích dostalo prostoru, že film zobrazuje určité praktiky mučení, které rozhodně nebyly klíčové pro získávání utajených skutečností. To nakonec vedlo i k vyjádření samotné režisérky: „Jsem celoživotní pacifistka a podporuji protestní akce proti mučení, stejně jako jakékoliv formy nelidského zacházení. Mučení nebylo klíčem k nelezení Bin Ládina. Bylo součástí příběhu, kterou jsme nemohli ignorovat.“

Geneze filmu 30 minut po půlnoci je vlastně velmi podobný příběh jako Smrt čeká všude. Projekt se nejprve objevil u Jamese Camerona, který ho jako vždy přeposlal své bývalé choti Kathryn Bigelow. Ta se od roku 2009 pyšní soškou Oskara za režii Smrt čeká všude, kde zachytila drásavý psychologický rozklad jednoho amerického pyrotechnika v Iráku. Ve filmu 30 minut po půlnoci se zase zaměřila na emancipovanou agentku CIA, která se vydává po stopách nejhledanějšího teroristy světa, ale pod kůži se dostaneme hned několika aktérům.

Noční útok

Více než dvou a půl hodinový film bychom ale rozhodně neměli brát jako absolutně věrnou verzi příběhu lovu na hledaného teroristu, ale spíš jako autorskou licenci. Zapomeňte na pyrotechnické efekty a digitálními efekty vylepšenou akci. 30 minut po půlnoci obsahuje řadu skvělých akčních scén, které však staví na úplně jiných základech. Hlavními ingrediencemi této podívané jsou totiž zejména vztahy, klam a věčná obhajoba svého konání jak u nadřízených, tak u sebe samých.

Zásah speciální jednotky

30 minut po půlnoci je v prvé řadě psychologický film s řadou brilantně zrežírovaných momentů, které vedou k bravurnímu finále útoku na úkryt UBL. Opomenout bychom neměli ani herecké výkony zúčastněných herců, zvláště pak Jessicu Chastain jejíž role emancipované a nekonečně zapálené mladé agentky táhne film velmi solidně.

Bigelow i přes dlouhou stopáž dovede udržet divákovu pozornost a některé momenty vyvolají až nepříjemné chvění u žaludku. Nejsem si úplně jistý, zda na konci filmu divák dostane úplně přesnou odpověď, jak že to vlastně bylo, ale dívá se na to každopádně velmi slušně. Realfilm snímek doporučuje ke zhlédnutí.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist