Jeníček a Mařenka – Lovci čarodějnic (2013)

Hansel & Gretel – Witch Hunters, Německo/USA, režie: Tommy Wirkola, scénář: Tommy Wirkola, kamera: Michael Bonvillain, střih: Jim Page, hudba: Atli Örvarsson, hrají: Jeremy Renner, Gemma Arterton, Famke Janssen, Peter Stormare a další

formát: 2.35 : 1, 35 mm,  Kodak Vision 2383, D-Cinema, barevný, délka: 88minut

Přiznám se, že se za českou kinematografii začínám stydět. Dlouho se vymlouváme na naši malou zemi, sporé prostředky a tudíž nedostatek zdatných režisérů, herců a obecně filmařů. Ovšem stačí se podívat, kam to v poslední době dotáhly například severské země, které produkují spoustu schopných literátů, herců i filmařů a výmluvy nejsou na místě.

Když jsem se doslechl, že norský scénárista a režisér Tommy Wirkola natočil jakousi akční parafrázi pohádky o Jeníčkovi a Mařence, říkal jsem si, že mu asi něco těžkého spadlo na hlavu. Výsledkem ovšem zdaleka není takový paskvil, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Film „Jeníček a Mařenka, lovci čarodějnic“ pokračuje v sérii čarodějnických filmů, které doznaly značné oblíbenosti především díky filmům „Underworld“ nebo „Van Helsing“. Navíc těží z aktuální oblíbenosti fantasy a záliby mladých v počítačových hrách na bázi nejrůznější pohádkových příšer a kouzel, za mnohé stačí uvést „World of Warcraft“. Aby kalkulů nebylo málo, pak vše je zahaleno do hávu poutavého akčního filmu, při kterém je nejlepší vypnout mozek a těšit se pouze z akce, vynikajících hereckých výkonů a občasných, krutopřísných hlášek.

Pokud se na počin Tommyho Wirkoly umíte podívat touto optikou, pak se jedná o dokonalou „oddechovku“. „Jeníček“ Jeremy Renner („Smrt čeká všude,Bournův odkaz) je čím dál víc charismatičtější „pacholek“ a „Mařenka“ Gemma Arterton (Souboj Titánů, Princ z Persie) je jednoduše tak krásná, že se na ní lze po celý film se zalíbením dívat, byť jejich akce, stejně jako celý film, postrádají jakoukoliv logiku. Oba doplňuje démonická Famke Janssen (série X-Men, pro změnu z Holandska) v roli jejich protivnice, čarodějnice Muriel a rozený záporák Peter Stormare (Konečná, Útěk z MS-1, narozený ve Švédsku).

Pages: 1 2

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    Slušná oddychovka, která pomrkává na diváka, že se nebere vůbec vážně. V hlavních rolích jsou příjemní herci a z mého pohledu je to slušný reparát k nepovedenému Van Helsingovi. A na Gemmu Arterton se prostě zatraceně dobře kouká:-) Mozek však tentokrát nechte ve foyer:-) A hlavně nejezte ty „fucking candies“.

Přidat komentář

TOPlist