Mama (2013)

Španělsko/Kanada 2013, režie: Andrés Muschietti, scénář: Neil Cross, Andrés Muschietti, Barbara Muschietti, kamera: Antonio Riestra, střih: Michele Conroy, hudba: Fernando Velazquez, hrají: Jessica Chastain, Nikolaj Coster-Waldau, Megan Charpentier, Daniel Kash

100 minut, 1.85:1, ARRIRAW, barevný

Finanční krize přivádí zoufalé lidi k zoufalým činům, které budou hledat jen velmi těžko omluvu. Jeffrey (Nikolaj Coster-Waldau – „Lovci hlav) provede něco příšerného a s nervy napnutými jako špagáty odjíždí po zledovatělé silnici se svými dvěma malými dcerkami vstříc nevyhnutelnému. Dlouhých pět let se jeho bratr Lucas (Nikolaj Coster-Waldau) odmítal smířit s tím, že jeho bratr i s děvčaty zmizel a nepřestal po jejich stopách pátrat. Jeho přítelkyně Annabel (Jessica Chastain – „Země bez zákona„, „Dluh„, „Strom života“) na to kouká z povzdálí muzikantky rockové nezávislé kapely, pro kterou je jeho snažení spíš divný, byť celkem akceptovatelný vrtoch. Překvapení nastane, když se najatým stopařům podaří v opuštěné retro chatě v působivé scenérii obě dívky nalézt živé.

Vlčí děti se dostanou okamžitě do hledáčku zkušeného psychiatra Dr. Dreyfusse (Daniel Kash), pro kterého jsou strhujícím studijním materiálem. Tuší totiž neopakovatelnou možnost vlastního výzkumu, jež by mohl publikovat. I z toho důvodu se nakonec přikloní k tomu, aby soud přiřknul obě děti do péče Jeffreyho a jeho přítelkyně, ačkoli na první pohled úplně neodpovídají představě zabezpečeného a stabilního páru. Dreyfuss zařídí, aby se nastěhovali do prostorné vily, kterou vlastní klinika a byl jim tak na blízku. Od prvního dne je však jasné, že něco není v pořádku.

Každý nezávislý filmař touží po tom, aby si ho všiml někdo etablovaný v branži a pomohl mu dostat se k příležitosti. Vzpomeňme třeba na District 9, kdy Neil Blomkamp přesvědčil Petera Jacksona. Andrés Muschietti se svou sestrou Barbarou potřebovali necelé 3 minuty k tomu, aby jejich krátkometrážní film Mamá vyděsil Guillerma Del Tora ryzí atmosférickou filmařinou. Pokud se nebojíte, tak se na tento kraťas mrkněte i s úvodním slovem zmiňovaného Del Tora na tomto odkazu.

Guillermo Del Toro sehnal s partnery 15 milionů dolarů a mohlo se začít. Podařilo se sestavit zajímavý mezinárodní štáb a dokonce zbylo i na dvojici známých obličejů, dnes již na 2 Oskary nominovanou Jessicu Chastain a stále zajímavějšího dánského herce Nikolaje Costera-Waldaua „(Lovci hlav).

Mama je žánrově čistokrevný horror a k dosažení husí kůže používá velmi poctivé filmařské metody. Nedočkáme se hektolitrů krve, když nad tím přemýšlím, tak se nedočkáme prakticky žádné krve, ale ke slovu se dostane vývoj postav, solidní vedení herců, včetně obou holčiček, které jednoduše nemají chybu a velmi dobře zmáknutá technická složka filmu.

Když má horror dobře namíchanou zvukovou stopu, tak je to pecka a horror Mama jí rozhodně má. Kromě skvěle zvládnutých zvukových efektů je určitě třeba vypíchnout práci mexického kameramana žijícího v Praze Antonio Riestry (Lidice„, „Czech Made Man„) ), který své profesi opravdu rozumí. Uznání si rozhodně zaslouží zejména skvělá práce se svícením.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist