Zlověstný (2012)

režie: Scott Derrickson, scénář: Scott Derrickson a C. Robert Cargill, kamera: Chris Norr, hudba: Christopher Young, střih: Fréderick Thoraval, hrají: Ethan Hawke, Juliet Rylance, Fred Dalton Thompson, James Ransone

110 minut, 2.35:1, barevný, 8 mm, 35 mm, D-Cinema

Ellison Oswalt (Ethan Hawke) je kontroverzní autor detektivních románů. Dobrovolně se stěhuje do míst, kde se v minulosti odehrál nějaký hrdelní zločin, který se policii nepodařilo objasnit. Tentokrát svou rodinu odstěhuje do domu, na jehož zahradě se před lety odehrála opravdu hrůzná tragédie. Hned první den objeví na půdě domu staré filmové pásy, související se záhadnými vraždami, jež se tu kdysi staly. Sledování krutých filmů má však nepříjemnou souvislost s událostmi, které začnou ohrožovat jeho rodinu.

Film Zlověstný je starou dobrou žánrovou variací na spisovatele, který se pachtí po sepsání strhujícího bestselleru. Jen si vzpomeňme na Pokoj 1408 nebo Osvícení, ve kterých Scott Derrickson záměrně čerpal inspiraci. Derrickson není v žánru žádným nováčkem a ve světě filmu slavil především úspěchy se solidním vymítačským horrorem The Exorcism of Emily Rose, po kterém však nepříliš úspěšně převedl na plátno sci-fi žánrovou klasiku Den, kdy se zastavila země. Zlověstný je film, kdy se po pětileté pauze vrátil ke kořenům. Derrickson totiž natočil laciný film podle originálního scénáře a hned v úvodu je třeba říct, že je to návrat velmi slušný.

Film nabízí řadu překvapivých zvratů a v rámci žánru je scénář celkem slušně napsaný, ačkoli samozřejmě platí, že čím více máte horrorů nakoukáno, tím budete méně překvapeni. Na druhou stranu v rámci loňské produkce patří tento horror bezesporu k tomu nejlepšímu, co filmový průmysl vypustil na plátna kin.

Zlověstný již od úvodní scény zaujme zajímavě zpracovaným vizuálem temných barev, který režisér ještě ozvláštňuje působivou hrou s filmovými formáty. Části filmů natočené 8 mm kamerou pak filmu dodávají skutečně zlověstnou pachuť. Hlavní devízou snímku je pak obsazení Ethana Hawkea („Před soumrakem„, „Před úsvitem„, „Gattaca„, „Training Day„,“Obchodník se smrtí„), který své postavě dodal strhující věrohodnost. Hawke má divácké sympatie i v momentech, kdy jeho postava jedná vyloženě za hranou. Možná se sluší připomenout, že Ethan Hawke je velmi úspěšný spisovatel i ve skutečnosti.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist