Dokument Šmejdi tepe do manipulativního prodeje seniorům

Tepání nešvarů doby je v současnosti doslova fenoménem, ačkoli se často jedná jen o zájmy určitých skupin, které tímto způsobem jednání chtějí násobit nebo obnovit svou moc. Dokument Šmejdi se však z tohoto trendu vymyká už jen z toho důvodu, že nejde o politiku, ale o zachycení velmi diskutabilního způsobu podnikání.

Nový dokument režisérky Silvie Dimákové „Šmejdi“ se zaměřuje na tématiku předváděcích akcí pro seniory, které lákají na oběd zdarma. Snímek je natočen pomocí skrytých kamer, které odhalují mnohdy drsné a manipulativní techniky způsoby prodeje, jež jsou za čárou standardního způsobu obchodu. Vedle záběrů z předváděcích akcí však dojde i na výpovědi poškozených seniorů, pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků.

Vzhledem k tomu, že snímek má velkou informační hodnotu bude promítán všem seniorům nad 65 let zdarma. A co autorky k natočení filmu vedlo? K tématu předváděcích akcí se Silvie Dymáková dostala prostřednictvím své babičky, která na výlety s obědem zdarma jezdí. „Nechápala jsem, proč utrácí za zbytečnosti, a tak jsem jela na akci s ní. A pak znovu, abych zjistila, jestli šlo poprvé o výjimku nebo strategii.“  Další akce už Silvie navštěvovala coby doprovod seniorů Dany a Jardy a natáčela je skrytou kamerou: „Došlo mi, že nechci být tím, kdo svou tolerancí či ignorací připustí, aby se taková zvrácenost stala normou. Natočit celovečerní film ale původně nebyl záměr. Nejprve jsem vůbec nevěděla, jak s pořízeným materiálem naložím, později jsem chtěla ustříhat informační a jednoduché video pro seniory a objíždět s ním ve volném čase důchoďáky. Takže jsem při střihu myslela hlavně na to, aby starý člověk dokázal rozklíčovat to, se na akcích děje. A najednou je film ve své informační podobě kinech. Šmejdi si dokázali prorazit cestu.“

Na ponuré realitě těchto akcí je podle Dymákové nejvíce zarážející rafinovanost metod prodejců. „Nikdy by mě nenapadlo, o jak propracovanou manipulaci jde. Seniory, kteří prodejní akce opakovaně navštěvují, jsem považovala za hloupé. Ale nejsou. Zdravý člověk v produktivním věku, který má rodinu, kamarády, práci, nemůže odsuzovat někoho, komu je osmdesát, žije sám, selhává mu zdraví a navíc je na akci pod neuvěřitelným nátlakem.“  To, že senioři na akce navzdory špatným zkušenostem jezdí opakovaně, je na první pohled zarážející. Spoluautorka námětu, psycholožka Romana Mazalová, zdůrazňuje, že jejich stav vykazuje všechny znaky závislosti. „Říci ne a přestat jezdit je pro některé z nich velmi těžké.“

Dokument poběží v kinech od příštího čtvrtka a následovat bude i celá řada tématických diskusí o snímku s tvůrci filmu, které budou fungovat jako osvěta tohoto fenoménu. Data projekcí a termíny naleznete na tomto odkazu.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist