Jurský park 3D (1993, 2013)

USA 1993, Jurrasic Park, režie: Steven Spielberg, scénář: Michael Crichton a David Koep podle stejnojmenného románu Michaela Crichtona, kamera: Dean Cundey, střih: Michael Kahn, hudba: John Williams, hrají: Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Bob Peck, Martin Ferrero, Joseph Mazzelo, Ariana Richards

127 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Oskar za nejlepší efekty – střih zvukových efektů, nejlepší efekty – vizuální efekty, zvuk

Uplynuly dvě dekády od doby, kdy do českých kin poprvé dorazil snímek Jurský park, který ještě v ,,ploché“ verzi doslova učaroval milionům diváků. Ve své době se stal nejúspěšnějším filmem všech dob.

Miliardář John Hammond (Richard Attenborough) vybuduje na ostrově Isla Nublar nedaleko Kostariky díky skvělým vědcům zábavní park se skutečnými dinosaury. Než projekt spustí pozve si na návštěvu několik zajímavých osobností, matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum – „Den nezávislosti„, „Hezké vstávání), paleobotaničku Ellie Sattler (Laura Dern) a paleontologa Alana Granta (Sam Neill – „Sam Neill: Filmy plné neklidu„, „Zaříkávač koní). V laboratořích jim předvede, že z kapky dinosauří krve vysáté komárem konzervovaným v jantaru znovu vytvořil pravěké tvory.

Experiment se však vymkne kontrole, protože přírodě se nedá poručit. Nejenže se ještěrům a predátorům nedá poručit, ale i zde pracují zkorumpovaní programátoři a jiný lidský odpad. Návštěvníci se najednou stanou vězni ostrova odříznutého silným hurikánem a do toho se ukáže, že Hammond má na ostrově dvě vnoučata (Joseph Mazzelo, Ariana Richards), což je obzvláště nepříjemné pro Granta, který děti nesnáší ještě víc než velociraptory.

,,Stevene, mám pro tebe námět na nejúspěšnější film všech dob.“ Spielberg zpozorněl a podíval se kdo, že mu to vlastně volá. Byl to Michael Crichton. ,,Bude to o dinosaurech a lidi se zblázní.“ Spielberg říká, že se usmál a řekl něco jako:,,Tys je nechal obživnout, co?“ To sice Crichton nechal, ale filmově to bylo obtížnější.

Stan Winston a Phil Tippett, vymysleli dokonalé loutky a hoši z Lucasových vývojářských laboratoří Dennis Murren a Michael Lantiary řekli, že je udělají digitálně. Preprodukce se táhla dlouhé 3 roky a Spielberga přestal film zajímat. V hlavě už měl úplně jiný příběh a plánoval projekt Jurský park pouze produkovat. Jenže Crichton měl ve smlouvě jednoznačnou klausuli, že látku pro studio může režírovat pouze Steven Spielberg. Spielberg věděl, že má v rukou potenciální kasaštyk a navíc se mu scénář líbil. Režisér se nechal inspirovat legendárním King Kongem z roku 1933, ve kterém se vyskytovala celá plejáda pravěkých monster a namaloval storyboard. Dalším inspiračním zdrojem byla pochopitelně slavná bitva Jásona se skeletony ve filmu Jáson a argonauti, kterou vytvořil stop-motion animací význačný německý trikař Ray Harryhausen.

Phil Tippett, který pro film dělal miniatury, pak vybrané sekvence ze storyboardu natočil s miniaturami jako krátké loutkové snímky. Spielberg pak tyto krátké filmy pouštěl na place hercům, aby viděli, jak pak bude vypadat výsledný film, protože hráli samozřejmě bez skutečných dinosaurů. Stan Winston (Terminátor, Vetřelci) pro film vytvořil modely různých částí dinosauřích těl a dokonce celého nemocného stegosaura, u kterého děti v kinech dojatě plakaly. Model byl i ohromný tyranosaurus rex, který vážil několik tun a stal se jednou z největších hvězd filmu. Jenže loutka byla jen částečně pohyblivá, takže se vyskytuje jen ve statických záběrech.

Pro scénu útoku tyranosaura na auto bylo potřeba, aby ve filmu pršelo, což ovšem nebylo možné s loutkou dělat. Všimněte si, že umělý déšť dopadá všude kromě těla pravěkého predátora. Když si Spielberg přál, aby ho alespoň trochu pokropili vodou, začal sebou tyranosaurus povážlivě škubat, takže ho rychle zase sušili. V rozhovoru pro německou Cinemu Winston řekl dotčeně novináři na nevhodný dotaz:,,Moje stvoření nejsou žádné obludy, ale figury s charakterem! Tyranosaurus rex například není jen gumová příšera, ale bytost oživená loutkáři a techniky, která hraje podle pokynů Stevena Spielberga.“ Ve 3D verzi je déšť dodělaný digitálně a dopadá na celé tělo pravěkého ještěra.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist