Mladý muž a bílá velryba (1979)

Československo 1979, režie: Jaromil Jireš, scénář: Mária Rudlovčáková a Jaromil Jireš podle románu Vladimíra Párala, kamera: Emil Sirotek, hudba: Ladislav Štaidl, střih: Josef Valušiak, hrají: Eduard Cupák, Ivan Vyskočil, Jana Brejchová, Zlata Adamovská, Zdeněk Blažek, Naďa Konvalinková

88 minut, 1.37:1, 35 mm, barevný

Ústí nad Labem, chemička, tuhý socialismus. Mladý inženýr Břetislav (Ivan Vyskočil) je plný elánu do života a těší se na každé nové ráno. Viktor (Eduard Cupák – „Kladivo na čarodějnice) je unavený, stárnoucí intelektuál, který se svému okolí zdá jako naprosto vyhořelý. A pak je tu ještě stárnoucí Edita (Jana Brejchová – „Noc na Karlštejně„, „Vyšší princip), nedostižná femme fatale, stále dobře vypadající žena, která je naturelem přesně uprostřed.

Režisér Jaromil Jireš („Valérie a týden divů„) k filmu řekl v hojně citovaném výroku:,,Někdy lovíte bílou velrybu a ulovíte běličku. Ale důležité je nevzdat se, nepodlehnout malověrnosti. Ta dokáže zničit vás i sebekrásnější záměry. Bez víry a naděje to nejde. A taky ne bez trošky humoru…“ Film je adaptací románu Vladimíra Párala a docela často se lze setkat s posměšky na jeho adresu.

Mladý muž a bílá velryba není žádným manifestem o plnění plánu a údernictví, ale docela obyčejný příběh o stárnutí a konfrontaci ideálů s realitou, kterou ne vždy můžeme ovlivnit.

Roli Viktora ztvárnil Eduard Cupák, který v té době rozhodně neměl na růžích ustláno. V roce 1971 dostal na pět let zákaz točit v Československé televizi a můžeme se jen domnívat, jak tomuto citlivému muži muselo být, když v roce 1967 odešel ze stálého divadelního angažmá, aby se věnoval kariéře televizního herce. Pokorně se vrátit a žadonit o role, ačkoli právem patřil mezi divácky nejoblíbenější hvězdy byl velmi tvrdý trest, který herec začal řešit stále častěji skleničkou. Jako každý herec ovšem ví, že skončit s prací se rovná diváckému zapomnění. Nakonec se na něj přece jen usměje štěstí na divadle, občas v rozhlase a stále častěji se objevuje v kriminálních filmech.

Když mu domů přišla očíslovaná pozvánka k podepsání Anticharty sedí raději doma u televize a otevře si k tomu láhev smířený se vším, co bude následovat. Telefonát se slovy:,,Od zejtřka máš dištanc“, Cupák okomentoval jen:,,Tak holt nebudu pít myslivce a koupím si jenom rum.“

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist