Adéla ještě nevečeřela (1978)

Adéla ještě nevečeřela

Československo 1978, režie: Oldřich Lipský, scénář: Jiří Brdečka, kamera: Jaroslav Kučera, hudba: Luboš Fišer, střih: Miroslav Hájek, hrají: Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Václav Lohniský, Květa Fialová, Olga Schoberová

102 minut, 1.37:1, 35 mm, barevný

Film:

Slovutné Rakousko-Uhersko je sice požehnaným krajem, ale detektivní případy zdejší policisté, včetně komisaře Ledviny (Rudolf Hrušínský – „Skřivánci na niti„, „Čest a sláva„, „Spalovač mrtvol) zřejmě příliš řešit neumí. Je zde zapotřebí pomoci a nejlépe ze zahraničí. Naštěstí je ovšem k dispozici americký spisovatel béčkové literatury a soukromý detektiv zvyklý řešit zapeklité případy Nick Carter (Michal Dočolomanský). Zdá se, že v Praze řádí fantom, který unáší lidi a má zvrhlou zálibu v pěstování masožravých rostlin.

Jestliže tvůrci Limonádového Joea uspěli s parodií na americké westerny, tentokrát si vzali na paškál detektivní příběhy mající tradici spíš na starém kontinentě. Film Adéla ještě nevečeřela je českým divákům notoricky známý, protože se vysílal vždy, když Československá televize měla nějaký technický zádrhel při vysílání sportovního přenosu, a to za komunistického režimu bylo téměř pořád. Nikdy se nedozvíme skutečnosti, proč těch výpadků bylo tolik, osobně se domnívám, že často to bylo kvůli tomu, že někdo nezaplatil práva na drahý přenos mezinárodního utkání, ale to je jenom moje domněnka. Každopádně jako fanoušek kinematografie a podstatně menší fanoušek sportu jsem z těchto ,,kiksů“ měl vždy radost a tvůrci filmu jistě také, protože Adéla se tak zapisovala do povědomí nové generace diváků.

 

Adéla ještě nevečeřela by byla monstrózním horrorem a kdyby se natočila vážně, pak by diváci s hrůzou utíkali ze sálů. Ten příběh je skutečně velmi děsivý. Masožravá rostlina, která nepohrdne ani člověkem není běžným tématem pro komedii, nepočítáme-li ovšem americké horrorové komedie Malý krámek hrůz z let 1960 a 1986.

Potíží bylo obsazení hlavní role Nicka Cartera, kterého neměl ztvárnit nikdo menší než elegantní uhlazený gentleman Jiří Kodet. Ten prošel castingem i kamerovými zkouškami, leč tvrdě narazil. Slíbenou roli neobhájil. Důvodem jeho neobsazení byla skutečnost, že by se nevešel do kostýmů, protože ty jsou již ušité a bylo by neekonomické je přešívat. Roli tak dostal Michal Dočolomanský, který se do kostýmů záhadně vešel a roli dostal den poté, co panu Kodetovi přistál ve schránce omluvný dopis ze stran tvůrců.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist