Velký Gatsby (2013)

Velký Gatsby

The Great Gatsby, USA 2013, režie: Baz Luhrman, scénář: Baz Luhrman, Craig Pearce (na základě románu Francise Scotta Fitzgeralda), kamera: Simon Duggan, střih: Jason Ballantine, Jonathan Redmond, Matt Villa, hudba: Craig Armstrong, hrají: Leonardo Di Caprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton a další

formát: 2.35 : 1, 35 mm (anamorphic) (Kodak Vision 2383) D-Cinema (rovněž 3-D verze), barevný, délka: 142minut

Film:

Natočit adaptaci známého knižního bestselleru je nesmírně ošemetné, jelikož se divákovi nabízí možnost srovnání s „vlastní vizí“ přečteného díla. „Velký Gatsby“ je notoricky známou, povinnou četbou a jeho dosud poslední filmová adaptaceRobertem Redfordem a Miou Farrow v hlavních rolích se stala filmovou klasikou.  V mých očích tak byl počin australského režiséra Baze Luhrmanna sebevražednou misí. Očekával jsem, že se na film snese drtivá kritika, a přiznávám, že i já jsem k němu předem přistupoval se značným despektem.

Autorem románu „Velký Gatsby“ je Francis Scott Fitzgerald, který reagoval, podobně jako celá řada dalších autorů tzv. „ztracené generace“ (Ernest Hemingway, William Faulkner) na zkušenosti z první světové války a dobu prudkého ekonomického rozmachu ve dvacátých letech minulého století.

Fitzgeraldovi se podařilo báječně popsat dobu opojení, kdy zvolna upadala moc průmyslových „aristokratů“ a na výsluní se začali drát bankéři, politici, spekulanti a filmové hvězdy, podporované pašeráky alkoholu a dalšími „živly“, stejně jako rozpor mezi „starou“ a „novou“ Amerikou, mezi rozčarováním z minulosti a budoucími očekáváními, mezi chladnou, poživačnou vypočítavostí a poněkud naivní, romantickou láskou. Možná proto je „Velký Gatsby“ považován za jeden z nejlepších amerických románů dvacátého století.


Baz Luhrmann udělal dobře, když k celé látce přistoupil po svém. Po zkušenostech z filmů „Romeo a Julie“, Oscary v technických kategoriích ověnčeném „Moulin Rouge!“ a ambiciózní „Austrálií“, vsadil na to nejlepší z minulé tvorby, do hlavní role Jamese Gatsbyho obsadil dřívějšího „Romea“ Leonarda di Capria („Počátek„, „Skrytá identita„,“Prokletý ostrov„, „Krvavý diamant„, „Nespoutaný Django„) a celému filmu vtiskl rozmáchlý, spektakulární vizuál ála „Moulin Rouge!“.

Soundtrack opět vytvořil Craig Armstrong, který si tentokrát ke spolupráci přizval samotného rapového krále Jay-Z-ho, jenž se nejen podílel na tvorbě jednotlivých hudebních „kousků“, ale rovnou se chopil celé zvukové produkce.

Po vizuální, ani hudební stránce tak filmu Velký Gatsby není co vytknout, ačkoliv v první třetině se musí divák, zvyklý na tradiční formu zpracování retro filmů, smířit s tím, že tentokrát nebude znít pouze swing a bude-li se tančit charleston, pak na cover verze známých hitů současnosti. Opulentní večírky v sídle Gatsbyho připomínají mnohem víc barevné prostředí varieté, než temné, dekadentní prostředí zakouřeného Cotton Clubu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist