Africká královna (1951)

Africká královna

Velká Británie 1951, African Queen, režie: John Huston, scénář: James Agee a John Huston podle stejnojmenné novely C. S. Forestera, hudba: Allan Gray, kamera: Jack Cardiff, střih: Ralph Kemplen, hrají: Humprey Bogart, Katharine Hepburn, Robert Morley, Peter Bull, Theodor Bikel

105 minut, 1.37:1, 35 mm, barevný (Technicolor)

Oskar za nejlepší mužský herecký výkon (Humphrey Bogart), nominace na Oskara – režie, scénář, nejlepší herečka v hlavní roli (Katharine Hepburn), film vybrán do národního ochranného fondu USA (1994)

Film:

Září 1914, německá kolonie ve Východní Africe. Charlie Allnut (Humphrey Bogart) křižuje se svou kocábkou po řece a zaváží své zákazníky zbožím. Jednu štaci má jistou v malé vesničce, kde reverend Samuel Sayer (Robert Morley) pomáhá se svou staropanenskou sestrou Rose (Katharine Hepburn) domorodému obyvatelstvu. Při své poslední návštěvě je varuje před potencionálním nebezpečím a sdělí jim, že se možná blíží válka. Když se po čase Allnut vrátí do vesnice zjistí, že Němci už vesničku pokořili, místní vyvraždili, reverend se z toho zbláznil a následně zemřel. Allnut proto nabídne Rose odvoz do civilizace. Ta přijme. Allnut ještě netuší, že se jí v hlavě klube šíleně dobrodružný nápad a před nimi se otevírá prostor pro celou řada nebezpečných situací a vzájemné nevraživosti.

Spojení protikladů – drsného přírodního muže a staré panny intelektuálky dokonale funguje i po letech a film právem patří do pokladnice těch nejnádhernějších klenotů filmového plátna.

John Huston se nikdy s ničím moc nepáral. Celý život boxoval, miloval lov a když mu byla k režii nabídnuta Africká královna neváhal ani na okamžik. S Humphrey Bogartem („Hluboký spánek„, „Poklad na Sierra Madre„, „Maltézský sokol„) byli nerozluční přátelé, takže ve chvíli, kdy bylo jasné, že film bude točit on, okamžitě ho angažoval. Scénář snímku koloval studii již dobrých 10 let a pokaždé se počítalo s Bette Davis („Vše o Evě„) do hlavní role. Když o projekt projevila zájem Katharine Hepburn věděl Huston, že nemá cenu dále otálet a odjel na jedno z nejdobrodružnějších filmových natáčení. Před tím, ale musel čelit první překážce. Scenárista snímku James Agee utrpěl vážný infarkt a tak musel část scénáře přepisovat společně s Pieterem Viertelem.

Titán filmové režie John Huston

Film se sice točil v londýnských ateliérech, ale exteriéry jsou skutečně africké. Huston se nechtěl připravit o možnost lovu divoké zvěře v pracovní době. V belgickém Kongu bylo první den nachystáno 5 aut a náklaďáků, které odváželi několik kilometrů herce, štáb a technické vybavení. Poté přijeli k řece, kde byly připraveny lodě a všechno zařízení se odvezlo do pravé džungle. Huston chtěl najmout tamější obyvatele do štábu, ale ti se domnívali, že jsou kanibalové a zděšeně před nimi prchli.

Problémy se objevily hned na začátku natáčení. Zatímco štáb se kácel jako mouchy a Hepburn, která měla malárii jako všichni ostatní zachovávala dekorum, tak Bogart s Hustonem byli neúnavní a bez problémů natáčeli. Jejich tajemství prozradil kameraman Jack Cardiff („Černý narcis„) až po letech (podívejte se na skvělý dokument Kameraman: Život a dílo Jacka Cardiffa), když řekl, že ani jeden z pánů nepil vodu plnou baktérií, ale pouze whisky! Bogart k tomu řekl v jednom rozhovoru:,,Vše co jsem jed byly pečený fazole, chřest v konzervě a skotská whisky. Huston to samý. Když na nás sedaly mouchy, tak hned odpadávaly mrtvý.“

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist