Co nás čeká a nemine na MFF v Moskvě

Mezinárodní filmový festival kategorie „A“ konaný v ruské metropoli Moskvě patří každoročně k filmovým svátkům a co nabídne ve svém programu letos?

Letošní rok zahájil akčně horrorový velkofilm Světová válka Z (recenze již zítra!) režiséra Marca Forstera, který je především počinem Brada Pitta. Hollywoodská megahvězda nejvyšší svítivosti film jak produkovala, tak ztvárnila hlavní roli. U nás na Realfilmu jsme film již viděli a recenzi přineseme příští středu před českou premiérou a dopředu se možná sluší říct, že některá vizuální řešení některých scén jednoduše berou dech. Každopádně festival zahajoval ve čtvrtek a na červeném koberci se na Puškinově náměstí promenovali dvě výrazné osobnosti – Nikita Michalkov a právě Brad Pitt.

Střet Západu a Východu ve filmu

Festival je ve znamení retrospektivy vynikajícího italského režiséra Bernarda Bertolucciho, tedy tvůrce nesmrtelných filmů Poslední císař, Konformista nebo Poslední tango v Paříži, ale i řady dalších skvělých filmů jako třeba Snílci nebo upřímně míněných tvůrčích omylů.

Bertollucci se festivalu osobně zúčastňuje, ostatně stejně jako další oceněný titán filmové režie řecký filmař a dokumentarista Costa Gavras.

Nejslavnější kostýmní sci-fi filmy

Jestliže loni se v Moskvě prezentovalo hollywoodské studio Universal se svými restaurovanými klasikami, tak letos nabídne svou zlatou kolekci námi další velmi oblíbené tradiční studio Twentieth Century Fox. Diváci tak budou moci zhlédnout takové krásné filmy filmy jako Vše o Evě, Hello Dolly, Kleopatra, Francouzská spojka, MASH, Fantastická cesta nebo Butch Cassidy a Sundance Kid. Pokud se do konce konání do Moskvy nedostanete, tak dobrou zprávou je, že většina zrestaurovaných titulů pak časem začne brázdit i klasickou distribuční sítí.

Miloš Forman

A bez zajímavosti není ani sekce Pražské jaro. Galina Kopaněva in memoriam. Galina Kopaněva byla významná filmová historička, která působila samozřejmě i v Čechách a byla jednou z prvních absolventek oboru filmová věda v Československu. Na její počest se budou promítat filmy Ostře sledované vlaky, Lásky jedné plavovlásky, Každý den odvahu, Sedmikrásky, Ucho a Dýmky.

Celý festival pak slavnostně uzavře projekce snímku Rasputin se zbrusu novým ruským občanem Gerardem Depardieem.

Program festivalu je naplánovaný až do 29. června, takže se pak můžete plynule přesunout z ruské metropole do západních Čech, kde se rusky domluvíte úplně bez problémů:-)

Přidat komentář

TOPlist