Fantastická cesta (1966)

Nejslavnější kostýmní sci-fi filmy

Fantastická cesta

Fantastic Voyage, USA 1966, režie: Richard Fleischer, scénář: Harry Kleiner, David Duncan podle povídky Otty Klementa a Jeroma Bixbyho, kamera: Ernest Laszlo, hudba: Leonard Rosenman, střih: William B. Murphy, hrají: Stephen Boyd, Raquel Welch, Edmond O´Brien, Donald Pleasence, William Redfield, Arthur Kennedy, Arthur O´Connel

100 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Oskar za nejlepší výpravu v barevném filmu, speciální vizuální efekty, nominace na Oskara – nejlepší střih, kamera v barevném filmu, speciální zvukové efekty

Film:

Doktor Jan Beneš právě přišel na velký objev při miniaturizaci. Ruští a američtí vědci experimentují s možností zmenšit celé armády na velikost zátky od limonády, ale zásadním problémem je, že nikomu se ještě nepodařilo miniaturizaci vydržet déle než hodinu. Český doktor Beneš sice přišel na to, jak dobu zmenšení výrazně prodloužit, ale než tuto informaci předá americké armádě, pokusí se jej zabít neznámá ozbrojená skupina a vědec upadne do kómatu.

Američtí vojáci přijdou s riskantním plánem. Zmenší atomovou ponorku Proteus i s vědci a lékaři na palubě a injekčně jí vstříknou do krevního oběhu českého vědce Beneše. Jejich úkolem bude laserové odstranění z vnějšku neoperovatelné sraženiny v mozku.

Psal se rok 1966 a filmová sci-fi dosud znala zejména útoky z kosmu a různé střety s mimozemskými civilizacemi. Fantastická cesta přišla s převratnou technickou a námětovou invencí. Filmaři totiž umožnili divákům ojedinělou dobrodružnou výpravu do vlastních útrob – tedy lidského těla.

Richard Fleischer absolvoval nultý ročník medicíny, a to v době kdy ještě neměl ani tušení, že se jednou stane respektovaným filmařem. Jeho filmografie čítá tak rozmanité snímky jako válečný film „Tora!Tora!Tora!“, kultovní „Soylent Green“, slavnou Verneovku s Kirkem Douglasem20 000 mil pod mořem“ nebo „Bostonského škrtiče“. Tato průprava se mu nakonec bohatě vyplatila pro snímek, který ve své době vzbudil zasloužený ohlas a i s odstupem času patří mezi vysoce zábavné a svižné dobrodružné podívané.

Film se odehrává téměř v reálném čase, hodina na miniaturizaci je natočená mimořádně svižně a je plná zajímavých triků a poznatků. Z toho vyplývá, že by úvodní půlhodinka měla být nudná, jenže opak je pravdou. Od úvodních záběrů je totiž patrné, že tahle podívaná si oddechový čas prostě nevybírá.

Je zcela jasné, že kromě skvělých vizuálních efektů je jedním z velkých lákadel tělo filmové divy Raquel Welch v elastickém neoprenu. V jedné klíčové sekvenci filmu je napadena imunitním systémem a výhradně mužská posádka z ní musí strhávat kusy, které se nebezpečně přisávají na její tělo. Fleischer pánům řekl, že je jedno odkud to z ní budou rvát a překvapivě po zavelení akce se všichni jali odstraňovat části bílé krvinky z oblasti jejího mocného hrudníku.

Film byl již v době uvedení slušně přijat kritikou, ale čas ho prověřil a dnes právem patří mezi nejrespektovanější žánrové snímky. Je sice pravda, že triky se dnes mohou jevit poněkud zastarale, ale celkově se jedná o velmi slušnou zábavnou podívanou s řadou chytrých přesahů a v rámci žánru příjemnými hereckými výkony. A za vidění stojí pochopitelně i kvůli Raquel Welch v těsném neoprenu.

Dlouho se hovoří o pokračování a stále častěji se dokonce vyslovuje slovo remake. Kolem projektu se angažovala již celá řada jmen včetně Jamese Camerona a Paula Greengrasse, ale zatím je vše ve fázi spekulací. Za sebe však dodávám, že jsem si téměř jist, že pokud se bude film natáčet bude určitě ve 3D.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist