Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

Kdo se bojí Virginie Wolfové?

Who´s Afraid of Virginia Woolf?, USA 1966, režie: Mike Nichols, scénář: Ernest Lehman podle divadelní hry Edwarda Albeeho, kamera: Haskell Wexler, hudba: Alex North, hrají: Elizabeth Taylor, Richard Burton, George Segal, Sandy Dennis, Frank Flanagan

134 minut, 1.85:1, 35 mm, černobílý

Oskar za nejlepší herečku v hlavní roli (Elizabeth Taylor), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Sandy Dennis), výprava, kamera, kostýmy, nominace na Oskara – nejlepší film, režie, scénář, herec v hlavní roli (Richard Burton), herec ve vedlejší roli (George Segal), střih, hudba, zvuk

Film:

Připravte se na dlouhou noc. Dlouhou, krutou a nelítostnou. George (Richard Burton) a Martha (Elizabeth Taylor), v mistrovském českém dabingu Jiří (Jiří Adamíra) a Marta (Jiřina Jirásková), si pozvou po večírku na Univerzitě k sobě domů manželský pár nových mladých kolegů (George Segal a Sandy Dennis). Martha je dcera rektora a George pracuje na katedře historie. Ti dva jsou spolu už dlouho a hry, které v průběhu večera přichystají, dodnes divákům navodí pocit pomyslného knedlíku v krku.

Kdo se bojí Virginie Woolfové je divadelní hra, která se sice ve své době zařadila do kategorie absurdního divadla, ale s odstupem času a s podstatně cyničtějším světem, který nás obklopuje v kategorii mezilidských vztahů má k absurditě vlastně docela daleko.

Na počátku byla divadelní hra Edwarda Albeeho, jež se počátkem šedesátých let stala ohromným hitem na slavné Broadwayi. Po období poválečné konjunktury a pečlivého budování amerického snu přišla do politicky korektní Ameriky a do hlavního proudu hra plná vulgarismů, drásavého zobrazení krutých manželských her a neskrývaného cynismu. I díky tomu hru provázela příchuť zakázaného ovoce. Albee svůj druhý autorský kus původně pojmenoval „Vymítání dítěte“ (pokud jste hru ani film neviděli, tak spoilery v žádném případě uvádět nebudeme, každopádně po zhlédnutí Vám název okamžitě dojde), poté ji však zaštítil nápisem, zahlédnutým na zrcadle jednoho baru. Jde o parafrázi popěvku „Who’s Afraid of the Big Bad Wolf?“, který si prozpěvují disneyovští čuníci v krátkém animovaném filmu „Tři malá prasátka“ (1933). Pro zajímavost původní divadelní drama bylo na české divadelní scéně uvedeno v roce 1963 pod názvem Kdopak by se Kafky bál? Převedení divadelního textu do filmové podoby se však ukázalo jako běh na dlouhou trať.

Projekt vznikal v tradičním studiu Warner Bros, které zakoupilo práva na hru hned po zjištění, že mohou mít v rukách potenciální hit. Jenže v platnosti byl neustále tzv. producentský kodex, který přísně omezoval tvorbu v hlavním proudu (pokud vládnete angličtinou, tak si ho přečtěte zde). V polovině dekády však došlo k revolučnímu kroku v americké kinematografii, kterým bylo zavedení ratingového systému. Filmy se tak najednou mohli vydat na podstatně liberálnější cestu vyprávění příběhů. Pro zajímavost je možná dobré uvést, že v době uvádění tohoto filmu rating ještě plně nefungoval, ale majitelé amerických kin byli požádání, aby do sálu nepouštěli diváky pod osmnáct let.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist