Muž z oceli (2013)

Muž z oceli

Man of Steel, USA 2013, režie: Zack Snyder, scénář: David S. Goyer podle námětu Davida S. Goyera a Christophera Nolana, kamera: Amir Mokri, hudba: Hans Zimmer, střih: David Brenner, hrají: Henry Cavill, Amy Adams, Michael Shannon, Diane Lane, Kevin Costner, Antje Traue, Harry Lennix, Laurence Fishburne, Christopher Meloni, Ayelet Zurer a Russel Crowe

143 minut, 2K Digital, 2:35:1, 35 mm a 70 mm (IMAX) a D-Cinema

Film:

Planeta Krypton. Umírající planeta Krypton, přesněji řečeno. Jor-El (Russel Crowe) a Lara Lor-Van (Ayelet Zurer) se hluboce milují a z jejich společné lásky se zrodí přirozenou cestou syn Kal. Na první pohled to může vypadat vágně, ale opak je pravdou. Kryptoňané se totiž rozmnožují nějakou genetickou formou skrz výživové aparáty, nikoli nepodobné formě v Matrixu. To vede k jejich degeneraci, která jde ruku v ruce k stále se zhoršujícím povětrnostním vlivům na planetě. Oba rodiče vědí, že pro jejich syna na Kryptonu již není bezpečno a Jor vymyslí ambiciózní plán. Chce vyslat jejich syna na vzdálenou mladou planetu obývanou inteligentními bytostmi. Lara, která plánu zpočátku věří má však pochybnosti. Až do té chvíle než se u nich doma objeví fanatický generál Zod (Michael Shannon). Zod a Jor byli v minulosti přátelé, ale jejich názory se rozešly. Po ostré slovní výměně však i Lara pochopí, že Krypton pro jejich syna už nikdy nemůže být bezpečným domovem, a proto se za dramatických synem rozloučí a vyšle ho na cestu vstříc neznámé planetě.

Generál Zod je za povstání na planetě odsouzen k dlouhému krutému trestu a Kal (Henry Cavill) se bude snažit přežít a najít místo mezi obyčejnými pozemšťany. Má milující rodiče farmáře Johna Kenta (Kevin Costner) a Marthu (Diane Lane), kteří ho vychovávají podle nejlepšího vědomí a svědomí. Čas plyne a jednoho dne dojde k velkému celosvětovém překvapení. Na obloze se objeví neznámá loď, která začne vysílat nepříliš přátelské signály se závěrečným proslovem – ,,Na vaší planetě je jeden z nás. Zřejmě o něm ani nevíte. Vydejte nám ho a my vás necháme na pokoji.“

Režisér Zack Snyder je bezesporu talentovaný filmař, ale umí občas také šlápnout pěkně vedle. Jeho prvotina „Úsvit mrtvých“ byla ve své době svěžím větrem a začala přikrmovat jeho nemalé ambice. „300“ zaujala svou nekorektností a údernými hláškami, „Watchmen“ zase solidním zpracováním. I při zavření obou očí však nelze přejít vznik filmu Sucker Punch, kterým Snyder před pár lety zahnojil kina. To se zkrátka opravdu nedalo vydržet.

Ztracenou pozici talentovaného filmaře však začal jistit tvůrce kriticky a hlavně divácky mimořádně ceněné série „Temný rytíř“ – (Batman začínTemný rytířTemný rytíř povstal„) Christopher Nolan, který se rozhodl z pozice producenta zvednout hozenou rukavici a posadit Snydera znovu na režisérskou sesli velkého projektu. Buďme však přesnější. Film produkovala hlavně Nolanova manželka, stejně jako Snyderova, takže po skončení včerejší projekce v hostivařském Dolby Atmos jsme se na sebe s kamarádem podívali a suše konstatovali, že všechno je jak má být: dámy počítají peníze a chlapi se baví.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist