Průvodce kariérou Johna Travolty

Herec, který patří mezi opravdové legendy filmové branže zažívá jednu z nejkrkolomnějších kariér v Hollywoodu. Nastartoval jí obrovskými hity „Horečka sobotní noci“ a „Pomáda“, kde uplatnil své mimořádné taneční a pěvecké nadání. Pak však přišla řada problémů, s kterými se musel vyrovnat a jeho cit pro výběr rolí ho předurčil pouze k pobírání tantiémů ze svých hitů. Jeho kariéra je sice jako na houpačce, ale s postupem čase je ohlédnutí za některými rolemi rozhodně zajímavé.

John Travolta se narodil 18. února 1954 v rodině se šesti dětmi v Englewoodu v New Jersey, takže odtud pochází vtip z Pulp Fiction na mafiána Vincenta. Od dospívání vystupoval v lokálních produkcích a uplatňoval se také ve školním dramatickém kroužku vedeným jeho mámou. Pilně cvičil tancování, zpěv a práci s hlasem a už v šestnácti dostal své první placené angažmá v muzikálu „Bye Bye Birdie“. Stačilo to na to, aby se vykašlal na školu a odjel do New Yorku, kde se začal objevovat v reklamách. Pak odjel zkusit štěstí do Hollywoodu, kde získal pár pidiroliček v různých televizních produkcích. Jenže pak to přišlo. Získal roli v retromuzikálu Pomáda a objel s ním celonárodní turné, které zakončilo v New Yorku.

V 18 letech byl obsazen do hlavní role „Pomády“ na Broadway a následovaly další úspěchy na této prestižní adrese. Jenže lákal ho film a Hollywood. Vrátil se tedy na západní pobřeží, kde obcházel znova poctivě castingy. Bral role v laciných horrorech a účastnil se řady neskutečných ptákovin. Jenže si ho všiml Brian De Palma a obsadil ho do role sebestředného výrostka v hitu podle Stephena KingaCarrie a o rok později to přišlo. John Travolta se objevil jako Tony Manero v megahitu „Horečka sobotní noci.

Horečka sobotní noci (1977)

Tony Manero je 19letý mladík žijící na předměstí newyorského Brooklynu sní sice o lepším životě, ale momentálně pracuje v obchodu s barvami, trápí se ve společné domácnosti se svým nepříjemným otcem, který mu takřka nikdy neprokáže odpovídající respekt a neustále ho jen peskuje. Tonyho starší bratr má také rozumů na rozdávání plnou kapsu svého kněžského hábitu a tak Tony hledá jediný možný únik, jež zná. Tanec.

Tony je rozený tanečník a na parketu pravidelných diskoték sobotních večerů v brooklynském disco klubu je králem pódia. Díky své dokonale vypracované postavě, elegantnímu zevnějšku a bezchybné choreografii svého těla dokáže okouzlit nejednu slečnu v dusné uvolněnosti diskotékových večerů. Jednoho dne však potkává Stephanie, ženu, která má podobné sny o velkém světě (a docela i stačí, že se jedná o nedaleký svět za brooklynským mostem, kde se nachází centrum New Yorku) jako Tony a je jen otázkou času, kdy si oba dva k sobě najdou cestu skrze trénink na velkou taneční soutěž.

Podrobněji o filmu si můžete přečíst v samostatném retro článku Dana Adama. John Travolta byl za svou roli nominovaný na Oskara. Film se stal absolutním megahitem, jen v době svého uvedení vydělal bezmála 300 milionů dolarů a pokud tuto částku vynásobíte 11, dostanete se s připočtením inflace k dnešním aktuálním tržbám. Řekl tu někdo Avatar?.-)

Jenže to nebylo všechno. Hollywood začal připravovat velkorysou adaptaci „Pomády“ a do hlavní role se počítalo s Richardem Gerem. Gere byl diváky vnímán jako divadelní představitel a počítalo se s ním i do filmové adaptace. V tomto ohledu však zapracoval Hollywood a bez velkých debat Gerea odstřihlo a hlavní roli získal do tanečních střevíců stále šlapající John Travolta. A bylo to. Travolta měl megahit a do budoucna velkého rivala. S Gerem se ještě párkrát v kariéře o roli utkají a nebude to nic pěkného. O tom ale později.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist