Rychle a zběsile 6 (2013)

Rychle a zběsile 6

Fast & Furious 6, USA 2013, režie: Justin Lin, scénář: Chris Morgan, Gary Scott Thompson, kamera: Stephen F. Windon, střih: Greg D’Auria, Dylan Highsmith, Kelly Matsumoto, Christian Wagner, hudba: Lucas Vidal, hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Sung Kang, Gal Gadot, Ludacris, Luke Ewans, Elsa Pataky a další

formát: 2.35 : 1, 35 mm (anamorphic) D-Cinema, barevný, délka: 130minut

Film:

Mám rád akční filmy, ale jejich akce jsou v poslední době tak rychlé a děj tak zběsilý, že pokud to budou filmaři ještě chvíli přehánět, už se na ně vůbec nebude dát dívat.

Film „Rychle a zběsile“ („The Fast and The Furious“) z roku 2001 vlil do akčního žánru novou krev. Nikoliv díky scénáři, jelikož v tomto smyslu opakoval pouze deset let starý nápad filmu „Bod zlomu“, kde rovněž mladý, tajný policista (Keanu Reeves) tak dlouho pronásledoval gang, vedený charismatickým vůdcem (Patrick Swayze), až si gang a jeho členy zamiloval. Ostatně, film běžel minulý týden v televizi, tak si bylo možné osvěžit paměť a podívat se na pár pěkných surfařských eskapád.

Režisér Rob Cohen zasadil děj filmu „Rychle a zběsile“ do prostředí automobilových závodů a namíchal tak smrtící návnadu na divákovu peněženku, protože nadupaná auta a ladné křivky Letty (Michelle Rodriguez) a Mii (Jordana Brewster) nenechaly chlapy chladnými, zatímco ženy se nechaly vábit nakřáplým hlasem charismatického Dominica Toretta (Vin Diesel) a správňáckým obličejem Briana (Paul Walker). Nutno přiznat, že chemie kolem party kamarádů, kteří v noci kradli, aby mohli přes den závodit na nelegálních závodech, báječně fungovala.

A funguje dodnes. Další pokračování „2 Fast 2 Furious“ a „Tokyo Drift“ sice diváky příliš nezaujaly, jelikož se scénáristicky vzdálily od „prvního dílu“ a celá série šla kvalitativně dolů, ale v roce 2009 se podařil Justinu Linovi restart celé série, když nechal umřít hned na počátku filmu Letty a svedl tak opět dohromady Doma a Briana v honbě za padouchem, jménem Braga (John Ortiz). Když jsem se tehdy na film díval, prožíval jsem deja vu, jelikož to bylo, jako bych opět prožíval původní příběh. Ne náhodou se film jmenoval „Rychlí a zběsilí“ („Fast & Furious“), čímž nepokrytě odkazoval na „jedničku“.

Série, ze které se v roce 2011 stal seriál, kulminovala „pátým dílem“ (Fast and Furious Five), kdy se do příběhu přidal rovný a přesvědčený agent Hobbs (Dwayne The Rock Johnson), v němž dostal Vin Diesel rovnocenného soupeře a parťáka v jedné osobě. Minimálně, co se týče svalové muskulatury. Partu doplnily staronové postavy, ukecaný Roman (Tyrese Gibson) a Tej (Ludacris) z „dvojky“, Han (Sung Kang) z „trojky“ a Gisele (Gal Gadot) ze „čtyřky“. Celý film působil hodně oddechově, a ačkoliv závěrečná krádež 100 milionů dolarů byla, tak trošku, z říše snů, nadsázka filmu slušela, stejně jako pohodový závěr.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist