Světová válka Z (2013)

Světová válka Z

USA/Malta 2013, World War Z, režie: Marc Forster, scénář: Matthew Michael Carnahan, Drew Goddard a Damon Lindelof podle novely Maxe Brookse, kamera: Robert Richadson, hudba: Marco Beltrami, hrají: Brad Pitt, Eric Wast, Mireille Enos, David Morse, Matthew Fox

116 minut, 2.35:1, 35 mm a Codex, digitál (2K), barevný, také 3D

Film:

Gerry Lane (Brad Pitt) pracuje pod hlavičkou Organizace spojených národů jako expert na řešení nejrůznějších krizových situací. Kdykoliv se někde na světě mimořádně vyhrotí místní poměry, Gerry přijede a většinou dokáže identifikovat zdroj krize a nalézt řešení na uklidnění situace. Tyto schopnosti se mu budou náramně hodit, protože v podobnou horkou destinaci se právě proměnil celý svět. Lidstvo začala ve velkém decimovat virová epidemie gigantických proporcí, a pokud se ji nepodaří co nejrychleji zastavit, nebude už koho zachraňovat. Situace je o to horší, že se virus projevuje nebývalou agresivitou nakažených, kteří záměrně napadají ty, jimž se nemoc zatím vyhýbá. Uprostřed apokalypsy musí Gerry najít zdroj nákazy, protože bez jeho lokalizace nelze v boji s neviditelným nepřítelem uspět. Hledání příslovečné jehly v kupce sena by pravděpodobně bylo mnohem snazší, protože cíl Gerryho mise se může ukrývat kdekoliv na světě.

Film Světová válka Z je dílem Brada Pitta („Moneyball„, „Strom života„, „12 opic„,  „Spy Game„, „Dannyho parťáci„) jako producenta a jeho firmy Plan B, která už mimochodem obdržela Oskara v kategorii nejlepší film za snímek Skrytá identita Martina Scorseseho. Pitt tentokrát neponechal nic náhodě a nechal se obsadit také do hlavní role.

Vraťme se ale na začátek. „Světová válka Z” totiž začala jako post-apokalyptický hororový román Maxe Brookse nazvaný „Světová válka Z: Historie světové války se zombie“ psaný v první osobě, jako vlastní zkušenost těch, kteří ji prožili. „Před pěti lety jsem o zombie nevěděl vůbec nic. Dnes se považuji za znalce,” říká Brad Pitt. „Neměl jsem ani ponětí, jak bohaté jsou pověry o zombie. Kniha Maxe Brookse vás dokáže zaujmout a současně přesvědčit, že situace jako je tato, by se opravdu mohla přihodit.” Max Brooks je pro Vaši informaci syn legendárního multitalenta a komediálního génia Mela Brookse. V tomto ohledu se tvůrcům podařilo do filmu propašovat řadu politicky velmi nekorektních a velmi černohumorných gagů. Posléze se však ukázalo, že pro filmové zpracování je „ich“ forma nevhodná a scénář se tak dostal do standardní roviny vyprávění. Jenže Brooks mezitím napsal další knihu o zombie, která se jmenovala „Zombie: příručka o přežití“ a producentům se také velmi zalíbila. Rozhodli se proto použít část děje z jedné a aktuální popisy situace z ovládání světa zombie z druhé. Příběh tak opět dostál značných změn a vše se ukázalo jako jednodušší, popisovat z pohledu jen jedné osoby, a to byla samozřejmě příležitost pro Brada Pitta, který tak mohl nastoupit do své 170 milionů dolarů nákladné one man show.

V této fázi byl na palubu přizván i režisér Marc Forster. Z jeho filmografie čítající snímky jako Ples příšer,Hledání Země Nezemě nebo Quantum of Solace se nedá rozhodně označit za rutinéra, ale ani akčního specialistu, protože jeho Bondovka měla rozhodně své mouchy. Forster je každopádně člověk zcela zapálený pro filmování a přineseme v budoucnu jeho profil na Realfilmu, protože jeho cesta k filmu a natáčení je mimořádně zvláštní a trnitá, ale jak vidíte korunovaná úspěchem.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist