Výběr z nejlepších rolí Liama Neesona

Kariéra Liama Neesona by se těžko dala označit jako přímočará a hvězdnou kariéru mu na jejím počátku zřejmě předvídal málokdo. Čas však ukázal, že patří mezi největší herecké stálice a v některých polohách jednoduše nemá konkurenci.

Liam Neeson se narodil 7. června 1952 v téměř třicetitisícovém městě Ballymena v Severním Irsku, kde byl vychován v přísně katolické rodině. Jeho kariéra začala na dosti nepravděpodobných místech, ale zcela jistě mu pomohla formovat jeho budoucí herecké úkoly. Pracoval jako řidič v pivovaru Guiness, asistoval jednomu architektovi a vyzkoušel si i dráhu amatérského boxera. Nejprve si myslel, že by mohl být učitelem a studoval na Queens College v Belfastu. Jenže ve svých 24 letech se přidal k divadelní společnosti Belfast Lyric Player´s Theatre a začal zkoušet první hru. O dva roky později se přestěhoval do Dublinu, kde se stal členem irského národního divadla Abbey Theatre. Jeho účinkování v klasické hře Johna Steinbecka „O myších a lidech“ bylo natolik výrazné, že neuniklo ani legendárnímu režisérovi drsných filmů Johna Boormana, který ho obsadil do filmu Excalibur (1981).

První role mu příliš slávy nepřinesly a zřejmě by zůstal ve škatulce herců nižší svítivosti, kdyby se neobjevil v roli němého tuláka v thrilleru „Podezřelý“ (Suspect), kde herecky zazářil vedle Cher a Dennise Quaida. Film z roku 1987 režíroval Peter Yates (Hlubina„,“Bullitův případ) a pokud jste ho neviděli, tak je rozhodně vhodný pro ukrácení nějakého volného deštivého odpoledne.

Přehrát trailer

Velmi nedoceněným filmem je pro mě dobový snímek snímek „V podezření“, kde se Liam Neeson objevil v hitchcockovsky laděném příběhu v roli Tonyho Aarona. Tony je soukromé očko, který se po neúspěšné kariéře u policie zabývá velmi špinavým jobem. Svou manželku používá jako volavku pro organizování nevěry a pořízené fotky pak zpeněžuje pro budoucí rozvody. Jednou se však celá akce vymkne kontrole a Tony se rázem ocitá v pozici muže podezřelého z dvojnásobné vraždy. Ve hře se následně objeví také velké dědictví. Garantuji Vám, že závěrečná pointa je naprosto mimořádná a jako film na jedno zhlédnutí je snímek „V podezření“ celkem ucházející varianta.

Přehrát trailer

Steven Spielberg - filmografie

Opravdový průlom přišel s oscarovým velehitem „Schindlerův seznam“ režiséra Stevena Spielberga, kde ztvárnil titulní roli. Příběh Oskara Schindlera možná nemusí být pravdivý, ale jako morální poselství funguje dokonale. Schindler zachrání od jisté smrti tisíce lidí tak, že je vykoupí od nacistických pohlavárů. Liam Neeson jako Schindler ve filmu naprosto exceluje a i přes dlouhou stopáž, černobílý formát po většinu filmu a silné drsné téma se stal film obrovským komerčním úspěchem a Neesonovou dosud jedinou hereckou nominací na Oskara.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist