Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Steven Spielberg - filmografie

Dobyvatelé ztracené archy

USA 1981, Raiders of the Lost Ark, režie: Steven Spielberg, scénář: Lawrence Kasdan, hudba: John Williams, kamera: Douglas Slocombe, střih: Michael Kahn, hrají: Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman, Donald Lacey, John Rhys – Davies

Oskar za výpravu, vizuální efekty, střih, zvuk, nominace na Oskara – film, režie, hudba, kamera, zvláštní uznání na Oskarech za střih zvukových efektů, film vybrán do národního ochranného fondu USA (1999)

Film:

Jižní Amerika, 30. léta. Dr. Jones (Harrison Ford) se s pomocí domorodých indiánů propracoval až k vzácnému artefaktu ukrytému v jeskyni. Cesta k němu je plná nástrah a důmyslně zkonstruovaných pastí. Ví, že si ho nemůže jen tak vzít, protože pod ním je mechanismus reagující na hmotnost. Odsype proto trochu písku z váčku u kapsy a podle oka zamění předmět za váček. V tu chvíli odevšad začnou vystřelovat šípy, rozpohybuje se ohromný balvan a Dr. Jones musí utíkat. Když se z pasti dostane ven a stane v bezpečí před jeskyní, stojí tam už francouzský archeolog Belocq (Paul Freeman), který mu artefakt ukradne.

Dr. Jones se vrací domů s nepořízenou, ale tam už na něj čeká zpravodajská služba, která má pro něj úkol. Najít starozákonní Archu úmluvy, dřív než se jí zmocní všehoschopní nacisté.

,,Indiana Smith, to bude trhák,“ řekl George Lucas a Steven Spielberg odpověděl:,,Nápad je to dobrej, ale lepší bude Indiana Jones.“ A jak řekli, tak udělali. Dva přerostlí kluci George ,,Hvězdné války“ Lucas jako producent a spoluautor námětu a režisér Steven ,,Čelisti“ Spielberg připravili na rok 1981 dobrodružný film Dobyvatelé ztracené archy, který se alespoň z mého hlediska přiblížil k pomyslné metě dokonalé filmové podívané.

Archeolog pátrající po tajemném artefaktu Archy úmluvy v podání Harrisona Forda („Blade Runner„, „Kovbojové a vetřelci„, „Vysoká hra patriotů„, „Hezké vstávání„, „Hvězdné války„) spojuje sympatickou rodokapsovou béčkovitost s rafinovaným scénářem a Spielberg ve filmu hýří spoustou zábavných režijních nápadů. Už od úvodní scény v pralese a skvěle přehrávajícího Alfreda Moliny (Škola života„, „Princ z Persie„) divák okamžitě pozná, zda je to jeho šálek čaje a jestli chce na takovou hru přistoupit.

Zjevná inspirace Jamesem Bondem a klasickými dobrodružnými filmy ze zlaté éry Hollywoodu přinesla své ovoce. Spielberg se nikterak netajil tím, že usiloval o zfilmování alespoň jednoho příběhu svého oblíbeného agenta s povolením zabíjet, ale než se jeho iniciativa vůbec dostala na pořad dne, řekl mu Lucas něco ve stylu:,,Proč by ses někomu vnucoval? Udělejme si Bonda po svém.“

A rozhodli se, že bude vtipnější, když to Indiana Jones na rozdíl od Bonda vždy pořádně schytá. Kladení neustálých překážek i do zdánlivě jednoduchých úkolů však přineslo své ovoce. Když vymysleli koncept svého vysněného dobrodruha, přemýšleli, který herec by byl ideální pro jeho ztvárnění. Sex symbolem Ameriky byl zrovna Tom Selleck ze seriálu Magnum, ale i když měl Spielberg v Universalu dveře jinak otevřené, tak seriálová produkce byla vůči své hvězdě velmi přísná a on tak musel odmítat jednu hereckou úlohu za druhou, což ho po skončení seriálu připravilo o velmi slibně rozjetou kariéru u filmu. Když si Spielberg s Lucasem sedli k večeři, položili si otázku:,,Kdo by byl nejlepší Indiana Jones?“ a Spielberg řekl:,,Harrison Ford je Indiana Jones,“ a Lucas přikývl, protože věděl, že jeho kamarád má pravdu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist