Revival (2013)

revival_7

Revival

Česko 2013, režie a scénář: Alice Nellis, hudba: Jan Ponocný, Cirkus Ponorka, kamera: Matěj Cibulka, střih: Filip Issa, hrají: Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel Heřmánek, Marián Geišberg, Zuzana Bydžovská, Jenovéfa Boková, Lucie Žáčková, Vojtěch Dyk, Jana Hubinská

116 minut, barevný

Film:

Smoke, to byli za socialismu čeští Rolling Stones . Za nejasných okolností se ale v roce 1972 rozpadli a každý ze čtyř bývalých muzikantů se s údělem rockera ve výslužbě vyrovnal po svém. Každý z nich má teď za sebou svůj život a svůj vlastní příběh. A taky jejich pohnutky k oživení kapely Smoke jsou různé – peníze, touha po ztracené slávě, touha pomoci kamarádovi, anebo se ještě jednou pořádně odvázat. Jejich světy se potkávají a oni si začínají užívat hudby, kamarádství a života na pódiu i za ním. A také se konečně podaří rozluštit jedno velké tajemství – proč se vlastně skupina rozpadla.

Alice Nellis slavila před nedávnem svůj dosud největší divácký úspěch s filmem Perfect Days, který vidělo přes čtvrt milionu diváků. Během své kariéry vyzkoušela několik žánrů a natočila povětšinou minimálně velmi kriticky ceněné snímky Ene bene, Výlet, Tajnosti, Mamas a Papas nebo již zmiňovaný Perfect Days.

revival_3

Režisérka a scenáristka Alice Nellis k tématu filmu prozradila:„Filmy Ene Bene nebo Výlet se sice odehrávají v jiném prostředí, ale mají velmi podobnou tematiku. Jsou o setkávání generací, o jakési rekapitulaci, což je téma, které je pro mě celý život důležité. A Revival je také film o kamarádství. Liší se jen tím, že hlavní hrdinové jsou muži, ale tak to v muzikantském prostředí bývá. Takže ono se to navenek možná tváří jako ,mužský‘ ale tohle je vlastně ženský film, ve kterém hrají samí muži.“

Filmová skupina Smoke hraje ve složení Miroslav Krobot jako kytara, Bolek Polívka jako basa, Karel Heřmánek u kláves, Marián Geišberg jako zpěvák. Úspěšnou kapelu dělají písničky. Všechny, které má Smoke v repertoáru, jsou původní a přímo pro film je složil Jan Ponocný alias Cirkus Ponorka. Ve filmu si navíc i zahrál roli bubeníka se zajímavým handicapem.

revival_9

Film jsme v redakci viděli na novinářské projekci v Lucerně a na MFF v Karlových Varech. V průběhu slavnostního závěrečného ceremoniálu ve filmových lázních na západu Čech si cenu za režii odnesl Jan Hřebejk za novinku „Líbánky“, o to víc mě natěšilo, když mi v průběhu nedělního večera napsal kolega David Hecht, že Revival mu přišel jako o třídu lepší film.

Každý film, který by byl rád komedií a začíná pohřbem se u mě trochu diskvalifikuje. Nevím čím to je, ale pohřbem začíná strašně moc českých komedií. Snad jde o to diváky pořádně usadit a nechat mírně zjihnout, aby byli rádi i za to málo vtipna, které by mohlo následovat. Vážně nevím. Pokud navíc vezmeme v potaz archivní úvod, který poměrně trefně vystihl v recenzi František Fuka, tak rozjezd snímku nepatří úplně k nejpodařenějším. Pak však přijde představování charakterů. Myslete si co chcete, ale to je ve scenáristice celkem obtížný úkol a bez ztráty květinky ho třeba letos naprosto brilantně zvládli tvůrci kouzelnických Podfukářů. Tady už Revival začíná naštěstí fungovat. Na Realfilmu ovšem neprozrazujeme události z pokročilého děje, takže nevylučuji, že se ke scénáři filmu ještě v budoucnu vrátíme, až se trochu ohřeje v kinech.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist