White House Down (2013)

1183878 - WHITE HOUSE DOWN

White House Down

USA 2013, režie: Roland Emmerich, scénář: James Vanderbilt, hudba: Harald Kloser, Thomas Wanker, kamera: Anna Foerster, střih: Adam Wolfe, hrají: Channing Tatum, Jamie Foxx, James Woods, Jason Clarke, Maggie Gylenhaal, Richard Jenkins, Joey King

 

131 minut, 2.35:1, ARRIRAW (2.8K) (source format) , Digital Intermediate (2K) (master format), Codex, kopie D-Cinema a 35 mm, barevný

 

Film:

Policajt John Cale (Channing Tatum) by se rád stal členem ochranky prezidenta USA, a proto si přes postelovou protekci (čtete správně, emancipace mužů nezná mezí, ve filmech Rolanda Emmericha musí dělat kariéru přes postel) zařídí pohovor u vedoucí pracovnice ochranky prvního muže Finnerty (Maggie Gylenhaal). Navíc hraje na city, protože si s sebou vezme jedenáctiletou dcerku Emily (Joey King) z nepodařeného manželství, které uzavřel z mladické nerozvážnosti.

 

Jeho vysněná práce však zůstane pouze v říši snů, protože není přijat. Nechce však kazit den své malé dcerce, takže jí vezme alespoň na prohlídku areálu. V ten den akorát odchází do důchodu šéf ochranky Walker (James Woods) a co je ještě horší, mezi úklidovou četu se vetřela podivná individua v čele s divným týpkem (Jason Clarke). Po chvíli je to jasné, v ohrožení je samotný prezident U.S.A Sawyer (Jamie Foxx) a jediný kdo se včas rozkouká je nepřijatý bodyguard Cale, který má však za sebou válečný kříž za chrabrost v boji na frontě. Před námi jsou dvě hodiny filmového času a jaké budou?

white house

Jako bych ho slyšel. Myslím Rolanda Emmericha, samozřejmě. V jednom rozhovoru řekl:,, Po premiéře vždy očekávám zběsilé nářky kritiků.“ Tentokrát se Emmerich opět nemýlil. Jeho nejnovější spektákl s rozpočtem 150 milionů dolarů kritici opět rozcupovali. Metacritic hodnotí 52/100 a Rotten Tomatoes 47%. Diváci jsou podstatně smířlivější a já bych šel s hodnocením podstatně výš, kdybychom ovšem na Realfilmu hodnotili, což samozřejmě neděláme a dělat ani nikdy nebudeme. White House Down je totiž krásný příklad letní oddechovky vedený jistou rukou zkušeného režiséra, který zde definoval zcela nový žánr – rodinný akční film.

 

S některými násilnostmi mám poslední dobou v kině docela problém, takže jsem ocenil návrat k poctivé akci ze staré školy, kde je hlavním kritériem dobře mířená rána pěstí na solar plexus nebo pod bradu a když dojde na střílení, tak pěkně poctivě ze samopalu, pistole nebo raketometu za náležitě hlučných doprovodných efektů. A slovo hlučných je na místě, protože Emmerichovy filmy si je třeba vychutnat na pořádném plátně s parádním zvukem.

white-house-down05

Přiznám, že distributor snímku společnost Falcon nám opět neumožnil vidět film na novinářské projekci, takže jsme snímek recenzovali za vlastní peníze a pár dnů po premiéře. Ani my na Realfilmu nemáme tiskárnu na peníze a vážíme si každého kdo pracuje a je ochoten něco pustit za zábavu, protože víme, že kolikrát je velmi těžké s penězi vyjít, takže už sami podle nejlepšího vědomí a svědomí recenzujeme pouze takové filmy, o kterých si myslíme, že splňují kritéria slušně natočeného filmu. Toto kritérium snímek White House Down beze zbytku splňuje, bez ohledu na některé kritické výtky.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist