Drsňačky (2013)

T

Drsňačky

USA 2013, The Heat, režie: Paul Feig, scénář: Katie Dippold, kamera: Robert Yeoman, hudba: Mike Andrews, střih: Brent White, Jay Deuby, hrají: Sandra Bullock, Melissa McCarthy, Demian Bichir, Marlon Wayans

117 minut, 2:35:1, 35 mm, D-Cinema, barevný

Film:

Zvláštní agentka FBI Sarah Ashburn (Sandra Bullock) a bostonská policajtka Shannon Mullins (Melissa McCarthy) nemohou být odlišnější. Upjatá Sarah pracuje v New Yorku a doufá v další povýšení. Je ambiciózní, talentovaná, inteligentní a má detektivní schopnosti jako Sherlock Holmes. Je vždy a za všech okolností tou nejchytřejší ze všech a nebojí se to dát najevo. Kvůli tomu taky nemá ani rodinu ani přátele. Jen kolegy, kteří ji nesnáší a kočku, kterou si půjčuje od sousedky, protože její vlastní jí po pár dnech utekla. Oproti tomu svérázná Shannon vyrostla na ulicích Bostonu a umí střílet rovnou od boku. Pistolí, svou nevymáchanou pusou, ale klidně i vodním melounem. A protože před nedávnem mimo jiné zatkla i svého bratra (Michael Rapaport), tak ji pro změnu nesnáší její rodina.

Tyto dvě představitelky zákona se prostě musí nevyhnutelně potkat – Sarah je totiž převelena do Bostonu, aby pomohla tamní policii vyřešit sérii brutálních vražd. A tak nastane nevyhnutelný střet nejen s bostonským podsvětím, ale i mezi představitelkami zákona, protože dostaly rozkaz, že spolu musí na případu spolupracovat. Potíž je v tom, že ani jedna z nich o takovou spolupráci nestojí. Sarah chce všem dokázat, že sama vyřeší velký případ, a Shannon zase nechce, aby pracoval někdo cizí a ještě takto nesnesitelný na „jejím území“.
Ale protože rozkaz je rozkaz, nakonec musí vytvořit detektivní dvojici a stát se parťačkami. Zatímco Sarah zjišťuje, že se jí hodí Shanonina pouliční chytrost, Shanon se naopak učí sebeovládání, aby se, dříve než někoho seřve nebo praští, aspoň nadechla. Když nakonec spojí své síly a postaví se brutálnímu drogovému magnátovi, postihne je překvapivá věc: přátelství.

Před dvěma lety naplnila kina miliony diváků komedie „Ženy sobě“, kterou natočil Paul Feig. Nyní dostal šanci natočit akční buddy movie komedii, ve které budou pro žánr netradičně vystupovat dvě hlavní představitelky – Sandra Bullock a Melissa McCarthy. Prvně jmenovaná zažila svůj první stomilionový samostatný hit v hlavní roli akční komedie „Slečna drsňák“. Humor těžil z toho, že se musí z drsné agentky FBI přeměnit v půvabnou labuť a na vyhlašování MISS odhalit nebezpečné živly. Diváci si film mimořádně oblíbili a Sandra Bullock svou roli ještě jednou zopakovala, ale s podstaně horšími ohlasy kritiků i diváků. Ostatně dříve než se Sandra Bullock začala rozmělňovat v plytkých romantických komediích, uspěla v akčním žánru filmy „Nebezpečná rychlost“ a „Demolition Man“. Za svou dvacetiletou pestrou kariéru korunovanou Oskarem za skvělý výkon ve filmu „The Blind Side“, si prošla řadou proměn a etablovala se jako schopná a úspěšná producentka.

Pod již zmíněnou komedií „Ženy sobě“ byl podepsán producent Judd Apatow, který proslul svými převážně improvizačními komediemi plnými oplzlých vtipů nejhrubšího zrna. Film „Drsňačky“ je však z produkční stáje Petera Chernina, který poslal do kin třeba zdařilý prequel „Zrození Planety opic“ nebo sci-fi „Nevědomí“. A troufám si tvrdit, že to filmu rozhodně prospělo. Film se tak nesnaží po „Appatowovsku“ těžit ze sladkobolných momentů, ale nabízí přímočarou uvolněnou zábavu mířenou přímo na solar plexus. Nenechte se odradit nevtipnými trailery nebo snad krátkými ukázkami z filmu, které samostatně vyznívají velmi bizarně.

T

Drsňačky“ jsou celkem slušně nastavenou komedií, která vtipné situace vrší a dokonce velmi často i vtipně pointuje. V tom si scenáristé zaslouží velkou pochvalu. Trochu překvapí velmi brutální humor a zobrazené násilí. A tady pozor přátelé, „Drsňačky“ jsou třeba mnohem krvavější než horror tohoto léta „V zajetí démonů“.

Abychom ale pouze nechválili. Dovedu si představit, že řadě divákům tento film od počátku absolutně nesedne, ale na druhou stranu nemám úplně pocit, že by se na tento druh filmu někdo z vás, milí čtenáři Realfilmu, vypravil omylem. Pokud chcete nenáročnou oddechovou zábavu a nevadí vám sem tam nějaká ta sprosťárna, tak byste si měli snímek užít dosytosti. Herecké výkony jsou solidní, režie je v rámci žánru na velmi nadprůměrné úrovni a celkově je film velmi profesionálně natočený. Pro zajímavost si přečtěte recenzi Mirky Spáčilové na idnes.cz. Jen upozorním, že snímek jsme viděli s paní recenzentkou na stejné filmové projekci, takže tím smějícím se prosťáčkem zřejmě myslela mě, vedle sedícího kolegu nebo klasika českých recenzí Michala Šobra, kterého jsem slyšel často smát se z první řady.

T

Komedie „Drsňačky“ je na tento žánr netypická parťácká komedie nesourodé dvojice, které se daří uchovat vtip a svěžest letní komedie. Ohlasy diváků na testovacích projekcích byly velkolepé a studio dalo na názor publika a odložilo premiéru z dubna na exponovanější blockbusterovou sezónu. Tento chytrý tah se vyplatil a komedie „Drsňačky“ se může pochlubit třeba mnohem vyššími tržbami než Disneyho nečekaný propadák „Osamělý jezdec“ či velmi drahá komedie „R.I.P.D – Útvar rozhodně neživých agentů“. Pokud máte tento žánr, tak se na film směle vypravte a myslím si, že film si lépe užijí divačky než diváci, ale to je můj skromný názor.

Přehrát trailer

premiera Sandra Bullock a Paul Feig

premiera Sandra Bullock a Paul Feig

 

Přidat komentář

TOPlist