Hřbitov domácích zvířátek (1989)

hrbitov-zviratek-hlavni

Hřbitov zvířátek

USA 1989, Pet Sematary, Režie: Mary Lambert, scénář: Stephen King podle vlastního románu, kamera: Peter Stein, hudba: Elliot Goldenthal, střih: Daniel Hanley, Michael Hill, hrají: Dale Midkiff, Fred Gwynne, Denise Crosby, Brad Greenquist, Miko Hughes

 

103 minut, 1:85:1, 35 mm, barevný

Film:
Amerického spisovatele a nekorunovaného krále moderního hororu, Stephena Kinga, netřeba představovat. Již spoustu let děsí i okouzluje svými příběhy lidi po celém světě. V únoru 1979, po zkušenostech, kdy musel pohřbít svou přejetou kočku a zachránit malého syna před koly kamionu, začal psát příběh o rodině Creedových, která žije u hřbitova zvířátek, za nímž se nachází tajemné místo, kde mrtví opět přicházejí k životu.

 

Uplynulo deset let a podle úspěšně prodávané knihy samotný autor napsal i filmový scénář. Ten vložil do rukou ne příliš zkušené režisérce Mary Lambertové. Za kameru se postavil Peter Stein, který v žánru natočil filmy jako C.H.U.D. nebo dvojku slasheru Pátek třináctého a o hudbu se postaral Elliot Goldenthal (Nelítostný souboj, Férový zloděj, Veřejní nepřátelé), jenž též teprve u filmu začínal.

hrbitov-zviratek-1

Pet Sematary od počátku vypadal jako levnější hororové béčko, které svou reklamní kampaň může postavit na jménu scénáristy a autora knihy: Stephena Kinga. Jak ale film skutečně dopadl?

 

Jak již jsem zmínil výše, příběh je vyprávěn pohledem rodiny Creedových, konkrétně skrze otce rodiny, Louise Creeda, jenž se kvůli nové práci stěhuje do staršího domu u nebezpečné silnice, kudy plnou rychlostí jezdí jeden kamion za druhým. Seznamuje se se sousedem, Judem Crandalem, jenž na tomto místě vyrůstal a který Louisovi i jeho rodině ukáže zvířecí hřbitov, jenž vybudovaly děti pro zvířátka, jenž skonala z přirozených či tragických příčin.

hrbitov-zviratek-2

Vše by se odehrávalo v mezích komorního dramatu, kdyby jednoho dne Louisovi do jeho ordinace nepřinesli autem sraženého studenta, který mu zemře doslova v náručí. Od této chvíle atmosféra začíná prudce houstnout, neboť přichází pro Louise řada nešťastných příhod, jenž ho dovedou do míst za hřbitovem zvířátek, kde se na starém indiánském pohřebišti mrtví probouzejí k životu.

 

Měl jsem tu možnost před samotným filmem, pročíst si i knihu. Musím říci, že jde o jedno z nejlepších zpracování Kingových knih vůbec a neprávem opomíjený hororový film, který má skutečně na to, aby se zařadil po bok nejslavnějších hororových klasik.

hrbitov-zviratek-3

Už při úvodních titulkách, kdy hraje geniální instrumentální hudba, doplněná dětskými hlasy a nápisy na kruhově vystavěném hřbitově, vám běhá mráz po zádech. Doslova cítíte tu bolest dětí, jenž zde pohřbily své domácí mazlíčky. Poté se situace na čas uklidňuje, do okamžiku prvního úmrtí. Od té doby atmosféra houstne, že pomalu přestáváte dýchat. Bojíte se o své postavy a cítíte jejich emoce.

 

Pokud je Stephen King v něčem dobrý, pak je to v popisu strachu. Ten pomalu roste kdesi v pozadí, sílí, mohutní, aby pak vás stáhl do své říše, kde si již nejste v bezpečí ani u svých nejmilovanějších. Tímto stylem kráčí celý film a nutno dodat, že za polovinou úspěchu stojí i hudba. Ta z jemných, dětských melodií přechází v instrumentální chaos, který skoro trhá uši. Veškeré jemné tóny se vytrácejí a přechází ve skoro rozladěné smyčce, jenž řvou jediné: „TADY JDE O ŽIVOT!!!“

hrbitov-zviratek-5

Herecké výkony v hlavních i vedlejších rolích (tolik jich zde zase není) jsou minimálně chvalitebné, od dětských herců až po ty nejstarší. Speciální efekty, hlavně v závěru odpovídají své době, ale nezmizelo z nich nic ze své původní děsivosti. Stále se při nich budete svíjet, možná ještě více, než u řady současných hororů a doslova soucítit s Louisem, jehož osobnost se pod náporem hrůzyplných událostí doslova promění k nepoznání.

 

Pet Sematary (v češtině přeložen jako Hřbitov domácích zvířátek) je jeden z neprávem opomíjených hororových kousků. Každá jeho minuta má pro celkový film svůj nezapomenutelný význam a vyděsí i zatají dech nejen nehororovým divákům, ale již i otrlým hororovým fanouškům. Takhle dámy a pánové má opravdový filmový horor vypadat.

Přehrát trailer

Ondřej Bezouška

Přidat komentář

TOPlist