Noir Film Kokořín je filmový tip Realfilmu pro horký srpen

Ve středu 21. srpna bude zahájen 1. ročník nového filmového festivalu organizovaného filmovými nadšenci, který se věnuje žánru filmu noir a je nám velkou radostí, že vám ho představujeme i u nás na Realfilmu.

noir

Na hradě Kokořín a v jeho nejbližším okolí budete mít možnost během pěti festivalových dní zhlédnout sbírku klasických filmů, užít si koncerty, výlety po Kokořínsku, noční prohlídky hradu a zajímavé hosty.

Hluboký spánek

23 projekcí, 4 tematické celky a speciální promítání

Během 5 festivalových dnů se uskuteční celkem 23 projekcí, 4 večerní na nádvoří hradu, 16 odpoledních v galerii Truhlárna a v sále restaurace Pobuda, 2 speciální a 1 půlnoční projekce. Filmy jsou řazeny do čtyř tematických celků. Téma Hard-boiled noir je zastoupeno např. filmem Hluboký spánek (1946), který vyniká až neproniknutelně spletitou zápletkou či Maltézským sokolem (1941), jenž je považován za definitivní adaptaci románu D. Hammetta. V sekci Marilyn Monroe se tato kultovní herečka objeví ve třech filmech, z nichž vyniká snímek Niagara (1953) – jeden z mála barevných noirů. V sekci ženského noiru můžete zhlédnout Lauru (1944), Gildu (1946) a Mildred Pierce (1945). Žánr noir není jen výsadou amerických  filmových studií, ale odrazil se i v československé kinematografii. Důkazem jsou tři filmy zařazené právě do tohoto bloku – 13. revír (1946), …a pátý jezdec je Strach (1964) a Mazaný Filip (2003), nejmladší snímek festivalu. Ve speciálních projekcí promítneme mimo jiné film význačný použitím subjektivní kamery Temná pasáž (1947), Pojistku smrti (1941) – retrospektivní vyprávění doplněné voiceoverem nebo pesimisticky laděný snímek Líbej mne až k  smrti (1955).

Nejslavnější mrchy filmového plátna

Doprovodné akce a známé osobnosti

Atrakcí pro rodiny s dětmi bude kyvadlová festivalová doprava mezi jednotlivými místy projekcí motorovým vláčkem Kokořík, který jistě ocení návštěvníci při přesunech mezi jednotlivými promítacími sály. Speciální noční prohlídky hradu, debaty, semináře a hudební koncerty budou součástí doprovodného programu. Návštěvníci se také mohou setkat se zajímavými hosty – Zlatou Adamovskou, Danou Batulkovou, Václavem Marhoulem, Jiřím Dvořákem či Michaelou Badinkovou. V nabídce „noirových“ nápojů nebude chybět černé festivalové pivo.

 

Co je film noir ?

Filmem noir se označuje několik stovek filmů, které vznikly ve 40. a 50. letech minulého století převážně v USA. O filmu noir se mluví jako o nejkomplexnějším a nejinteligentnějším hollywoodském žánru. I dnes jsou noirové filmy smysluplnou zábavou – napínavé detektivní zápletky se odehrávají v pulsujícím tempu, příběhům nechybí krásné ženy a osudová láska a zajisté si vás získají i cynická soukromá očka se smyslem pro humor a spravedlnost. Jste-li fanoušky detektivních románů drsné školy amerických autorů – Dashiella Hammetta, Raymonda Chandlera a dalších, neměli byste si koncem srpna nechat ujít možnost vidět jejich kvalitní filmové zpracování.

 

Praktické informace

Festival se koná od středy 21. 8. do neděle 25. 8. 2013 v překrásném prostředí Kokořínska. Ubytování v okolních penzionech, hotelech nebo v autokempu doporučujeme vzhledem k jejich omezené kapacitě zajistit s dostatečným předstihem. Informace o programu, festivalových pasech a jednorázovém vstupném jsou zveřejněny na webových stránkách festivalu www.noirfilmkokorin.cz.

Doufejme, že nám nabitý pracovní program umožní se na Kokořínsko vypravit, takže tedy na viděnou!:-)

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    Do středy 14. 8. do 10.00 dopoledne máte čas soutěžit o dvoudenní festivalový pas na Noir Film Kokořín. Potřebujete jen akreditaci z LFŠ a správně odpovědět na tyto dvě otázky:

    1) O jakém noiru mluví Morgan Freeman ve Vykoupení z věznice Shawshank, když říká: “Miluju, jak udělá to s těma vlasama”?

    2) Ke tvorbě kterého romanopisce odkazuje Václav Marhoul v Mazaném Filipovi?

    Pište na: jana.bebarova@gmail.com

Přidat komentář

TOPlist