Sedm samurajů (1954)

Akira Kurosawa

Sedm samurajů

Japonsko 1954, Šiččin No Samurai, režie: Akira Kurosawa, scénář: Akira Kurosawa, Šinobu Hašimoto a Hideo Oguni, kamera: Asakazu Nakai, hudba: Fumio Hayasaka, střih: Akira Kurosawa, hrají: Toširo Mifune, Takaši Šimura, Isao Kimura, Sejdži Miyaguči, Minoru Čiaki, Daisuke Kato, Jošio Inaba, Jošio Tsučia, Kamatari Fudžiwara

207 minut, 1.37:1, 35 mm, černobílý

Stříbrný lev za režii na MFF v Benátkách, nominace na Zlatého lva za nejlepší film na MFF v Benátkách, nominace na Oskara – nejlepší kostýmy v černobílém filmu, nejlepší výprava v černobílém filmu, nominace BAFTA – nejlepší film, nejlepší herec v zahraničním filmu (Toširo Mifune), nejlepší herec v zahraničním filmu (Takaši Šimura)

Film:
„Vždycky jsem si myslel, že bychom měli mít podstatnější jídlo, podstatnější filmy. A tak mě napadlo, abych se pokusil udělat film, který by byl tak zábavný, že máte chuť ho sníst.“ – Akira Kurosawa

Akira Kurosawa

16. století. Nuzní rolníci si na svou ochranu před lapky najmou samuraje. Mezi oběma skupinami, které ve filmu sledujeme, se objeví velmi výrazné typy – stařešina Gisaku (Kokuten Kodo) z mlýna, jehož klapání zaznamenává osudové akcenty, vdovec Manzó (Kamatari Fudžiwara), obávající se o čest dcery Šiny, či rolník Rikiči (Jošio Tsučia), který truchlí pro unesenou manželku. Samuraje pak tvoří nesourodá skupina egocentriků se zvláštními schopnostmi, kteří se však až po konfrontaci s vesničany mohou proměnit v lepší lidi a čelit společně zlu. Hlavní charaktery této nesourodé bandy pak tvoří sardonický, zkušený vůdce Kanbei (Takaši Šimura), jeho horlivý žák ze šlechtické rodiny Kacuširó (Isao Kimura), mlčenlivý starý šermíř Kjúzó (Sejdži Miyaguči), „mistr sekery“ Heihači (Minoru Čiaki), Kanbeiův dávný přítel Šičiródži (Daisuke Kato), rozvážný Gorobei (Jošio Inaba) a možná především divoký, rozervaný Kikučijo (Toširo Mifune).

sedm_samuraju_2

Film ovlivnil žánr westernu až do Eastwoodových Nesmiřitelných. A přitom to byly právě americké snímky režiséra Johna Forda, které Kurosawa obdivoval a s kterými se Sedmi samuraji toužil po svém vyrovnat. Jednoduchý příběh však obohatil o působivé bojové scény, sociální drama, inspirované ruskými klasiky, zvláště Dostojevskim a zajímavě výtvarně stylizované lyrické záběry.

Kurosawův snímek také odvážně odmítá oblíbený domácí žánr džidai-geki (historický kostýmní snímek s důrazem na šermířské souboje ve středověkém Japonsku zobrazeném jako pohádková země).

sedm_samuraju_3

Kultovní western Sedm statečných je pak téměř doslovným remakem tohoto legendárního eposu zasazeným na Divoký západ. V originálním snímku si vesničané najmou Ronina (potulného samuraje bez pána), aby je ochránil. Vědí, že je to málo, ale víc si dovolit nemohou a proto jsou rádi, když narazí na poctivého Kameje, který je ochrání zdarma jen kvůli mužné cti a navíc rychle naverbuje další pětici potulných cestovatelů.

seven-samurai-4

Film je natolik známý, že jste ho zřejmě již viděli, ostatně často je reprízován v televizi. Děj se odvíjí svižně, ve filmu je řada komických momentů a celkově se jedná o jeden z nejlepších mistrových filmů. Sedm samurajů bylo nominováno na Oskary za výpravu a kostýmyv černobílém filmu a Kurosawa si odnesl Stříbrného lva za režii na MFF v Benátkách.

 

V rámci Projektu 100, který byl programován do distribučního ročníku 2009 se na plátna českých kin dostala restaurovaná verze, odpovídající původnímu tvaru uváděnému pouze v Japonsku (v USA a v Evropě se hrály kratší verze, především 158 minutová, na níž se podílel sám Kurosawa). V Československu se film v roce 1960 hrál v „unikátní“ 105minutové verzi. Ta sice zachovávala základní dějovou linii, ale eliminovala všechny „odbočky“, tvořící nedílnou podstatu Kurosawova mistrovského díla.

Sedm samurajů je kultovní snímek, který by rozhodně neměl ujít Vaší pozornosti a Realfilm ho vřele doporučuje ke zhlédnutí.

Přehrát trailer
Zajímavý článek na webu nostalghia.cz

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

E-book
http://knihy.idnes.cz/slavna-svetova-filmova-klasika.html

Přidat komentář

TOPlist