CROSSING LINES: Rozhovor s Williamem Fichtnerem

Seriál „Crossing Lines„, který se natáčel i u nás si odbude 18. září svou televizní premiéru na stanici AXN. Ta nám nabídla exkluzivní rozhovory s hlavními představiteli a my je samozřejmě s radostí přijali. Takže co si o tomto počinu myslí William Fichtner?

crossing lines - william fichtner foto:dusan marticek

crossing lines – william fichtner foto:dusan marticek

Poznámka redakce: Rozhovor jsme přeložili z angličtiny a dlužno dodat, že William Fichtner hovoří velmi květnatě. Neustále používá idiomy a je vidět, že ho to baví. Řadu odpovědí má dokonce ve verších, ale to je při nejlepší vůli do češtiny nepřeložitelné (rýmovačky – page – stage). Přesto jsme se pokusili zvolit adekvátní styl češtiny, který by jeho vyjadřování odpovídal.

WILLIAM FICHTNER

O své postavě

V první epizodě je jedna scéna, která mě okamžitě zaujala při čtení scénáře. V té jednostránkové scéně jsem si pro sebe řekl”to je můj člověk”. Je tam patrná celá komplexnost té postavy. Vezme si svojí dávku morfia, zalepí se a pak vyjde ven z koupelny ve vlaku. Tam stojí Tommy, kterého hraje velmi talentovaný a milý mladý herec Richard Flood, jehož postavu budete sledovat se zaujetím celou první sezónu. A on tam stojí a ptá se mě:,,Kolik jste si toho vzal?” a já odpovídám:,,no, přesně podle předpisu”, pak máme společnou malou scénu, kde říká:”Já vím kdo jste” a já se na něj jen tak dívám a říkám:,,jste nasranej chlap Tommy a nebuďte čím jsem já.”. A pak odejdu. To je ten chlap! Udělal v životě spoustu chyb, ale Louis ho vezme zpátky a dá mu další šanci. Bez ohledu na to, nikdy Louisovi neřekne “Poslouchej, jsem perfektní chlápek a přenesu se přes všechny svý problémy, ne. Táhne si ty průšvihy za sebou jako balvan. Louis mě, ale pořád chce a to je o.k. Mám co nabídnout. To je ten chlápek a to mám na něm rád. Nemusí se omlouvat, protože ani nemůže.

william fichtner foto dusan marticek

william fichtner foto dusan marticek

Co ho zaujalo na seriálu a jeho postavě

Je těžký ukázat prstem na jednu konkrétní věc, která mě na Crossing Lines zaujala. Byla to kombinace několika věcí a roli taky hrálo to, že s podobnou prací jaká byla na Crossing Lines, jsem dosud neměl ještě úplně zkušenosti. Myslím tím, že je to zajímavý mix, je to eintopf různých nápadů a osobností. Já jsem ale zřejmě ze staré školy, pro mě je důležité, aby se mi líbil text a ne jaké to bude na natáčení. Když jsem si pročítal první dvě epizody, myslel jsem si: “to je ale vážně dobrý.” A samozřejmě Ed Bernero, kterýmu tluče srdce jenom pro tuhle věc a má pravděpodobně nejvíc zkušeností z práce v televizi, než kdokoli jinej. A dává to najevo!

A taky tomu hodně pomáhá Edův přínos, protože Ed je bývalej polda z Chicaga. Píše se smyslem pro situace, který zažil na ulici a konkrétně pro postavy v seriálu je to úžasný, jakej má pro to cit, třeba pro Carla jako Američana žijícího jinde. Zachytil ho tak správně, jako ránu na frňák a já si po prvních dvou dílech řek jen WOW! Když něco čtete poprvé a máte určitej deadline, tak to chcete hlavně dočíst. Já jsem začal chytat rytmus scén a některé byly tak dobré, že jsem si říkal, tak já přesně vím, jak tohle zahrajeme. Není to tak, že byste to jen tak vzali a pak jste z toho zase vyšli. Je to tak, že si ta látka sama řekne, jak se má udělat.

A pak se to přesune k té postavě, což je ta nejdůležitější čási. Miluju zlomený lidi a nemyslím si, že bych někdy ještě hrál víc nalomenou postavu, než je tahle. Je fyzicky handicapovanej, emocionálně handicapovanej a ještě bude mít na svojí cestě spoustu šrámů. Ale konkrétně v tom čase, kdy ho sledujeme je jeho život v bodě, kdy se snaží dát svůj život do pořádku a pak přijde Louis a vezme ho do situace, o které je celá naše show.

crossing lines william fichtner foto dusan marticek

crossing lines william fichtner foto dusan marticek

O producentce Rola Bauer

Když jsem od Roly dostal první email věděl jsem, že si jí na první pohled zamiluju. Její profesionální úsudek je na neuvěřitelně vysoký úrovni. Ona nikdy neztrácí na mysli, nikdy nedělá vlny, je vždycky pozitivní. Umí všechno, co takhle práce vyžaduje – dostane herce, dostane štáb, pak všechno ostatní, scenáristy…Ale je v ní ještě něco víc. Ona dokáže být silná a plně soustředěná na celou věc a to je často jako chůze po ledovce. Je prostě skvělá. I v zákulisí, když jsem jí uviděl, okamžitě jsem si jí zamiloval, spolupráce s ní byla to nejkrásnější, co jsem si z pražské zkušenosti odnesl. Je to prostě dáma!

O práci s Edem Bernero


Ve svém oboru je naprosto odlišný než kdokoli jiný na jeho pozici. Je absolutně “nehollywoodský” a pochybuju, že někdy potkáte někoho v branži jako je on. Je to velmi syrový, opravdový a velmi otevřený člověk. A když mu řeknu:”Ede, řekněte mi o čem je tahle scéna? Nějak jí nechápu” – a proto miluju práci s tímhle člověkem – “Co jste to tam napsal? Nestíhám.” Začne hned vysvětlovat tu scénu, co nechápu v neskutečných detailech. A je to dokonalé. Vše vám podá vlastními slovy a je to srozumitelné na první dobrou. Je to ovšem řečeno naprosto jinými slovy než původně na papíře. Tak ho požádám, aby to napsal na papír a on to okamžitě udělá s “jasně” na rtech. Není to egomaniak a věřte mi, že je to v naší branži docela vzácnost a pracovat s některými lidmi řízenými jen svými egy rozhodně není žádná legrace.

Crossing Lines

Crossing Lines

O odlišných filmových charakterech

Myslím, že jsme zajímavá skupinka expertů, která prostě vyplynula ze situace. Všichni přišli odněkud, jsou tam specialisté z Německa, Irska, Francie nebo Itálie. A pak Louis, víte šéf celé skupiny, je to Francouz, ale protože měl dříve vazby na Američana Carla Hickmana, bejvalýho detektiva NYPD, dodává tomu ten pach ulice a moudrost, kterou agent potřebuje pro svojí práci. Každý v příběhu je důležitý element. To jsem v podobných show také ještě nikdy neviděl.

O definování postav

V této show je spousta charakterů a herci je hrají skutečně dobře, kolikrát jsem se za ty čtyři měsíce natáčení přistihl jak si pro sebe říkám:”To je vážně dobrý a má to zlepšující se tendence” někdo se ale nenašel jen jako postava v seriálu. Občas jsme se potkali na natáčení a jelikož jsme z různých koutů světa, tak samozřejmě nevědí kdo jsem já a já nevím kdo jsou oni. No sakra, tahle to má být, to je přeci opravdové. Tuhle skutečnost si nemůžete koupit. Nemůžete předstírat, můžete hrát, ale stejně je tam cítit element všední reality, který vznikl právě díky těmto okolnostem. Myslím, že je to hodně syrové a proto je to tak opravdový.

AXN, © MICHEL DORN

O oblíbené scéně s Donaldem Sutherlandem

Stalo se to před dvěma dny. Ed napsal scénu, kterou považuji pro sebe za vrchol seriálové sezóny. Jsme tam jen my dva. Jen my dva. Začíná to Evou a Gabi a pak je Donald požádá ať odejdou a pak tam zůstanu sám jen s ním. Je to dlouhá scéna, kdy se vyloží karty na stůl a on říká, co si o mě opravdu myslí. A pro mě je to úplně bezcenný. To byl pro mě moment roku.

Přehrát trailer

Seriál Crossing Lines vstoupí na obrazovky AXN již za pár dnů a štáb se vrací do Prahy již za pár týdnů k natáčení druhé série.

Přidat komentář

TOPlist