Skončil festival Ostrava Kamera Oko

Pátý ročník Mezinárodního kameramanského filmového festivalu Ostrava Kamera Oko proběhl v sedmi dnech 27. 9. – 3. 10. 2013 v Ostravě a Realfilm byl přitom a Stodolní s hotelem Imperial málem lehly popelem, ale z toho reportáž v dalším editorialu.-)

 

Knihaoplanu Kratkometrazni soutez

Knihaoplanu Kratkometrazni soutez

Festivalové projekce se uskutečnily v jednosálových kinech Art, Minikino, Luna, Studiu Karel (Stará Aréna), v Multižánrovém prostoru Cooltour a v studentském Aklubu Hladnov. Jako již tradičně byl festival zahájen v prostorách Dolní oblasti Vítkovice. Slavnostní zakončení proběhlo ve čtvrtek 3.10. v dramturgické spolupráci s Cooltourem a Ostravskými filmovými nocemi. Festival zakončila projekce portugalského filmu Mahjong a českého “rytmikálu totalitního věku” Kouř. Od 4.10. probíhají festivalové ozvěny v Praze, v Kině 35 a Studiu Béla.

 

“Kulturní život, a zejména pak život filmový, se v současné Ostravě intenzivně rozvíjí. Zvyšující se účast diváků a vzájemná spolupráce místních institucí jsou toho důkazem. Neobvykle rychle se transformuje  centrum i Dolní Vítkovice. Ostrava dnes je tím, čím byl Berlín v 90. letech. Je radost na tuto skutečnost prostřednictvím festivalu upozorňovat,” uvedl ředitel festivalu Jakub Felcman

 

Pátý ročník festivalu Ostrava Kamera Oko představil za hojné divácké účasti na padesát filmů v devíti festivalových sekcích. Mezi hosty festivalu patřili režisérka Jitka Němcová, zpěvačka Zuzana Michnová, režisér, producent a kameraman Robert Kirchhoff, kameramané David Čálek, Jakub Halousek, Karel Slach, režiséři Jan Daňhel, Martin Ježek, producentka ČT Kateřina Ondřejková, filmoví producenti Jan Macola, Vojtěch Frič, Petr Koza a další. Zástupci AČK prezentovali deklaraci DRA evropské kameramanské federace IMAGO (Standard digitalizace a digitální restaurace filmových děl).

KKK 12

 

Kameramanská porota Krátkometrážní soutěže ve složení Jakub Halousek, David Čálek a Martin Preiss udělila hlavní Cenu za nejlepší kameru kameramanovi a fotografovi Marku Bartošovi za film Kniha o plánu. Kniha o plánu je netradiční “chodecký příběh” s nádechem smrti. Příběh malého chlapce a jeho osamělého pochodu krajinou odkazuje ke Knize o válečném umění čínského Mistra Suna. Film vznikl na pražské DAMU, v režii Petry Tejnorové a fotograf Marek Bartoš jím debutoval v roli kameramana. Zvláštní uznání poroty získal kameraman Jakub Mahdal za film Korespondence. Krátký film režiséra Erika Richarda H. ze SVOŠF v Písku je poetickým kafkovským příběhem, který vznikl jako exteriérové školní cvičení za výhradního použití přirozeného světla.

 

 

 

Vyjádření poroty k vítěznému filmu Kniha o plánu:

Filmem nás v dlouhé stopáži s intelektuálně náročným obsahem provází kamera čistým přístupem ke kompozici a filmové zkratce tak, že ani na této ploše neklesá pozornost. Kameraman tu nepoužívá efektní berličky, vystačí si s kompozicí barev a tvarů v rámu obrazu. Světlo používá střídmým ale účelným způsobem, dosvícení neruší a nevybočuje. Svou ukázněností a střídmostí dosahuje překvapujících výsledků. Používá úsporné obrazové zkratky, která nás drží v pozornosti a vede nás krajinou vytvořenou obrazem a střihem.

 

Oficiální výběr festivalu uvedl v české premiéře filmy Dlouhý a šťastný život (r. B. Chlebnikov, k. P. Kostomarov), Gebo a stín (r. M. de Oliveira, k. R. Berta), Jimmy P. (r. A. Desplechin, k. S. Fontaine), Mahjong (r. J.R.G. da Mata, k. J. Magro) a Salvo (r. F. Grassadonia, A. Piazza). V předpremiéře byly dále uvedeny snímky Kapitál (r. Costa-Gavras) a Apači (r. Thierry de Peretti).

 

6. ročník Ostrava Kamera Oko 2014 se odehraje v termínu 26.9.- 2.10. 2014.

 

Festival vznikl za finanční podpory Státního fondu kinematografie a Statutárního města Ostrava. Oficiálním železničním dopravcem festivalu byly  České dráhy.

 

Další informace o festivalu najdete na www.filmfestivalostrava.com

 

Přidat komentář

TOPlist