Plán útěku (2013)

escape -

Plán útěku

Escape Plan, USA 2013, režie: Michael Håfström, scénář: Miles Chapman, Jason Keller, hudba: Alex Heffes, Hrají: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Sam Neill, James Caviezel, Vincent D’Onofrio, Vinnie Jones, 50 Cent, Amy Ryan

106 minut, 2.35:1, Arri Alexa, ARRIRAW (2.8 K), barevný

Film:

Před dvaceti lety by vám příznivci kulturistiky za fotku s nimi doslova utrhli ruce. Přesně před dvěma desetiletími se oba ucházeli o přízeň filmy „Cliffhanger“ a „Poslední akční hrdina“ a oba filmy měly být regulérními blockbustery. Nyní se oba spojují a fanoušci mohou konečně říct, pozdě ale přece.

Modří už samozřejmě vědí, že je po celou dobu řeč o Arnoldu Schwarzeneggerovi a Sylvesteru Stalloneovi, tedy dvou titánech akčního a dobrodružného filmu, kteří určují tón letní filmové zábavě a vládnou televizním obrazovkám západního světa a velké části Asie a pochopitelně Ruska, kde mají oba neotřesitelnou pozici. Zatímco Sylvester Stallone byl drsný likvidátor Rusů v kultovním „Rambovi“, pak Arnold Schwarzenegger jako Ivan Danko v „Rudém horku“ ztvárnil nezapomenutelným způsobem ruského policajta na misi v Chicagu.

THE TOMB

(Fanoušci si psali už drahná léta o možnost, aby byli oba na plátně najednou a oba herci, kteří jsou v civilním životě velmi dobří přátelé jim velmi dlouhá léta odolávali. Můžete namítnout, že se oba sešli v průměrné akční sérii Postradatelní, která má podstatně lepší marketing než výsledný filmový výstup, ale tam jsou oba v tak epizodních rolích, že se to nedá brát v potaz. To se ovšem letos změnilo dobrodružnou akční podívanou „Escape Plan“, kterou jsme stihli vidět až teď. Zkrátka pozdě, ale přece. Nechat si totiž uniknout tuhle přehlédnutou akční podívanou by byla velká škoda pro každého milovníka žánru. Plán útěku je totiž velmi vydařený film.

E

Ray Breslin (Sylvester Stallone) se živí jako profesionální útěkář. Je vždy najatý, aby se nechal zabásnout do vězení a pak vymyslí plán, jak nejefektivněji utéct. Jednou ale vezme fušku, ze které se vrátit nemá, a to hned v lapáku, kde mu půjde o kejhák hned první den. Na jeho ochranu se nakonec postaví Swan Rottmeyer (Arnold Schwarzenegger), který by se samozřejmě svezl rád s ním. Vzhledem však k umístění kriminálu a sadistickému šéfovi Willardu Hobsovi, který nápadně připomíná Ježíše Krista (James Caviezel) to bude velmi ostrá jízda.

T

Film „Escape Plan“ je dílem velmi solidního režiséra Michaela Hafströma, který se ve své filmografii může chlubit atmosférickými snímky „Pokoj 1408“ a „Obřad“ , které opakovaně obhajuje i v tak stojatých vodách, jakým hollywoodský mainstream bezesporu je.

O filmu se poprvé začalo hovořit v roce 2010, kdy se hlavní role Raye Breslina nejčastěji přisuzovala Bruci Willisovi. Tato informace ale nebyla nikdy oficiálně potvrzená, což ovšem samozřejmě neznamená, že by nebyla pravdivá. První zmínky o castingu prozradil oficiálně až producent Marc Canton, který řekl, že hlavní roli sadistického šéfa věznice ztvární Jim Caviezel. K němu přišla známá britská mlátička Vinnie Jones a vzápětí své party oficiálně přibrali rapper 50 Cent, Vincent D´Onofrio a Amy Ryan.

E

V momentě, kdy se natáčela dvojka Expendables, pronesl Arnold Schwarzenegger, že se svým kamarádem Stallonem právě dotočili nový film, který je hotový a připravený k servírování divákům. Jen pro zajímavost dvojka Postradatelných stála asi tak pětinásobně jako Plán útěku, byť jakýsi údaj hovoří, že film stál 98 milionů dolarů, což se mi jeví jako silně přitažené za vlasy. Původně měl mít premiéru v dubnu 2013, ale oficiální distribuční premiéru si odbyl až po půlce října.

 

Plán útěku je solidně natočený film, který obsahuje několik překvapivých momentů a několikrát pomrkává na diváka, že je to také zábava. Na druhou stranu oproti dětským Postradatelným je to podívaná určená dospělému publiku. Oba herci hrají na vrcholu svých možností a pro mě je velkým překvapením Arnoldův německý monolog, kdy dává vzpomenout, že některé herecké ceny obdržené v mládí si možná ani nemusel koupit. Film je však rozhodně velkým sólem Sylvestera Stallonea, který hraje velmi slušně. Inu, pod vedením opravdu prvotřídního režiséra jsou oba schopni velkých výkonů. Na druhou stranu Sam Neill a zejména Jim Caviezel jsou nejméně o třídu vyšší herecká liga.

T

Plán útěku se dá fanouškům žánru rozhodně doporučit a pokud máte rádi obě akční stálice, dostanete v dárkovém balení velice příjemný akční nášup, u kterého se nemusíte stydět. Realfilm snímek doporučuje ke zhlédnutí. Film nejlépe hodnotí ženy 21 – 29, ale nejčastějšími návštěvníky jsou diváci mezi 30 – 44 lety.

Přehrát trailer

 

 

 

 

2 Diskuse

  1. Roman Potoczný napsal:

    Ahoj Ondro, rozhodně souhlas. Film byl pro mě velkým překvapením a Arnoldův monolog důkazem, že hrát umí, minimálně v mateřském jazyce :-) A propós, poslal jsem několik příspěvků Tobě na mail do V.I.P.u …

  2. Ondra Slanina napsal:

    Našel jsem, doplním! Zatím jsem udělal V.I.P. snad září, takže ještě dva mě čekaj:-)

Přidat komentář

TOPlist