47 roninů (2013)

47 Roninů

47 ronin_1

USA 2013, 47 Ronin, režie: Carl Rinsch, scénář: Chris Morgan a Hossein Amini podle příběhu Chrise Morgana & Waltera Hamady, kamera: John Mathieson, BSC, střih: Stuart Baird, ACE, hudba: Ilan Eshkeri, hrají Hiroyuki Sanada, Tadanobu Asano, Rinko Kikuchi, Ko Shibasaki

118 minut, 2.35:1, Arriraw (2.8K), barevný

Film:

Kai (Keanu Reeves) je sirotek, který vyrostl ve vesnici Ako, kde byl jako míšenec odmítán. Jako dítě byl vycvičen nadpřirozenými stvořeními Tengy, ale uprchl, když poznal, že nechce být jako oni. Poté, co ho z lesa zachránil Lord Asano, se stal bystrým bojovníkem, tajně zamilovaným do Asanovy dcery Miky. Když se jeho mistr stal obětí spiknutí, přidal se Kai k Oishimu a róninům (samurajům bez pána), aby se pomstili na záludném Lordu Kirovi. Ti však netuší, že jejich nový vůdce bojuje se silou démona a hlídá tajemství, které změní jejich osudy.
47 roninů slavnostně přísahá pomstu, která navrátí čest jim a jejich lidem. Jako vyhnanci z domovů jsou róninové rozprášeni po celé zemi a musí vyhledat pomoc Kaie (Reeves), míšence, jehož kdysi odmítli, a který jim má pomoci v boji v krutém světě mýtických příšer, čarodějnictví a nepopsatelných hrůz.

47 ronin_2
V tomto vyhnanství se zotročený vyděděnec stává jejich nejstrašlivější zbraní a mění se v hrdinu, díky kterému se skupina rebelů postaví zlu ovládajícímu jejich zem a získá tak nesmrtelnou slávu.
47 roninů je japonská národní legenda, která se v průběhu věků předávání mnohými generacemi a rozvíjena různými interpretacemi v různých médiích dočkala nového kabátu ve 3D za užití CGI a mnoha světových hvězd několika kontinentů.

Herci PR

Herci PR

Režisér Carl Rinsch přiznává, že přestože byl dobře obeznámen s historií róninů, při čtení první verze scénáře ho fascinovala věčná láska, propracovaná výprava a fantastické bytosti, které byly umístěny do skutečného historického pozadí.
Filmaři se nesnažili pouze pobavit publikum svým řemeslem, byli hlavně rozhodnuti vzdát hold národní pověsti jedné země. Legendu o 47 róninech Japonci milují, každý rok se dokonce zavírají banky a školy na počest mužů, kteří za svou zemi položili životy. Tento příběh se vypráví už po generace a tradice nejen že povoluje, ale přímo vybízí k rozvíjení příběhu o róninech prostřednictvím různých médií a originálních tvůrčích postupů známých jako Chūshingura.
Jedním z prvních úkolů filmového štábu bylo nalézt hvězdu s důstojným vystupováním, vizáží a schopností zahrát náročnou roli filmového hrdiny Kaie, postavu dvou světů. Keanu Reeves, oblíbenec publika celého světa zejména díky trilogii Matrix, ve které dokázal dát lidský rozměr složitému vymyšlenému světu fantasy, byl ideální volbou a produkce v něm našla i opravdového partnera.

47 ronin_3
„Líbil se mi svět, který produkce vytvářela,” vzpomíná Reeves. „Patřil jsem do něj jako člověk ze Západu. Je to film, který ukazuje univerzální témata jakými jsou čest, pomsta a láska.” Reeves ve skutečnosti pracoval na scénáři spolu se scénáristy Morganem a Aminim ještě předtím, než se poprvé setkal s Rinschem.
Natáčení 47 róninů probíhalo mezi studii v Budapešti a drahými kulisami v sheppertonských studiích poblíž Londýna. Cílem produkčního štábu bylo od základů vytvořit romantickou představu Japonska. Producent McLeod to shrnuje: „Mnoho lidí, kteří nikdy nebyli v Japonsku, má jakousi představu o tom, jak to tam asi vypadá. Tento film to posunuje na další úroveň – je zelenější, jasnější.”
„Detaily jsou výjimečné. V kulisách Aka jsou stromy sakury plně obsypané květy. To je sama o sobě typická představa Japonska. Silný kontrast mezi pevností Ako s jeho krásnými květy sakury a temnotou Kirovy pevnosti, provází příběh od začátku do konce,” komentuje McLeod práci svého týmu.
Celkem 15 000 umělých květů sakury bylo ručně uvázáno na každý strom a stromy samotné byly tak velké, že musely být rozmontovány a lodí poslány do Británie po kouskách. Scény byly také zvýrazněny rostlinami bambusu – celkem jich bylo 300, každý měřil kolem 15 metrů – které byly dovezeny z Itálie, stejně jako metrové bonsaje, z nichž některé byly staré víc než 100 let.

47 ronin_4
Jak vidno, produkce na tomto filmu ošizena rozhodně není, takže se nebojte, že byste se neměli nač dívat. Základní kámen úrazu tohoto filmu je to, že tvůrci úplně přesně nepojmenovali, co chtějí vyprávět. Zatímco někdy je jasné, že se jedná o hollywoodský blockbuster, někde sklouzávají do rovin úplně jiných a troufám si říci, že mnohem lepších.
Netroufám si tvrdit do jaké míry má na výsledném střihu zásah šéfů studia, protože režisér byl přeci jen debutant, byť měl k dispozici schválený vysoký rozpočet. 47 roninů není nejlepší hollywoodský film o zemi vycházejícího slunce, přesto se vidět rozhodně dá. Pokud jste fanouškové Keanu Reevese a chodíte spát v kimonu, je tohle film pro Vás. Ostatní si užijí celkem slušný dobrodružný film.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist