Absolvent (1967)

 Absolvent

Absolvent1

The Graduate, USA 1967, režie: Mike Nichols, scénář: Calder Willingham, Buck Henry podle knihy Charlese Webba, střih: Sam O´Steen, kamera: Robert Surtees, hudba: dave Grusin, Paul Simon, Art Garfunkel, hrají: Dustin Hoffman, Anne Bancroft, Katharine Ross, Murray Hamilton, William Daniels

 

Oskar za nejlepší režii (Mike Nichols), nominace na Oskara – nejlepší film, herec v hlavní roli (Dustin Hoffman), herečka v hlavní roli (Anne Bancroft), herečka ve vedlejší roli (Katharine Ross), adaptovaný scénář, kamera a desítky dalších cen a nominací

 

106 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Absolvent2

Film:

Benjamin Braddock (Dustin Hoffman – Parfém: příběh vraha, Malý velký muž, Maratonec, Půlnoční kovboj) se vrací domů z vysokoškolských studií a rodiče uspořádají na jeho počest slavnostní párty. Jak se zdá, čeká na něj jasně nalinkovaná kariéra a skvělá budoucnost, o nichž všichni kolem stále mluví. Benjamin nemá žádnou chuť, ale ani důvod o těchto věcech přemýšlet, podobné plány jej nudí a jediné, po čem touží, je klid a trochu soukromí. Přesto nedává nic najevo. Poněkud nesmělého mladíka ale potkává osud v podobě atraktivní paní Robinsonové (Anne Bancroft – Sloní muž) a její dcery (Katharine Ross – Butch Cassidy a Sundance Kid)…

Absolvent3
Pokud si vezmeme, že dnes nikoho nezvedne ze židle, když v odpoledních hodinách nabízí seriál Ulice, který považuji za typický produkt středního proudu, scénu znásilnění čtrnáctileté dívky na záchodě jejími vrstevníky, pak v roce 1967 zobrazení vdané paní středního věku, která svádí ve spodním prádle čerstvého vysokoškolského absolventa a panice zvedlo ze židle zastánce morálky v celé Americe. Paní Robinsonová byla zkrátka „hot“. Jen pro zajímavost, věděli jste, že tato půvabná dáma ztvárněná krásnou Anne Bancroft byla chotí legendárního komediografa Mela Brookse? Brooks v humoru tabu neuznával a jeho žena byla evidentně stejného ražení, ostatně společně strávili klidné manželství, které je v Hollywoodu asi tak časté, jako spatření Arnolda Schwarzeneggera v obleku.

Absolvent4

Sexuální revoluce byla v komerční kinematografii naprostým tabu a odhalení nešvarů měšťácké morálky bylo tabu snad ještě větším. Jen si to vezměte. Vyšší střední třída v americké společnosti. Mladého absolventa svede stárnoucí znuděná alkoholička, která je kamarádkou jeho rodičů a když jim to přestane klapat, sexuálně velmi odvázaný zajíček svede její nevinnou půvabnou dceru, která nemá ani tušení, že její úhlavní nepřítelkyní ve vztahu je její bezohledná matinka.

Absolvent5

Absolventem vnikl do Hollywoodu svěží vítr, který teoretici filmu pojmenovali Nový Hollywood. Nichols (Na dotek) měl za sebou již režii dalšího kultovního snímku Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jenže oproti adaptaci odvážné divadelní hry je Absolvent přeci jen silnější kávou. Tím důvodem je totiž neotřelé a mistrovské režijní pojetí filmu.

Absolvent6

Dobrá režie se může jistě měřit správným vedením herců, což u Absolventa platí beze zbytku a pak pochopitelně zajímavou kombinatorikou ve vyprávění filmové řeči. A tam je důležité mít na paměti, že filmová řeč není jen vyprávění obrazem, ale samozřejmě i zvukem, v případě Absolventa pak ještě hudbou. Právě tato kombinace v Absolventu funguje dokonale. Střihová skladba zdánlivě nesouvisejících filmových obrazů baví i po letech a jsou o ní popsány stohy papíru na filmových školách po celém světě.

 

Nichols nebyl slepý vůči náladám publika. Zejména se sluší říct mladého publika. Simon s Garfunkelem prodaly miliony desek a mládež je milovala. Nichols si tak vzal jejich starší populární hity a doplnil je o píseň složenou na míru filmu, kterou je nesmrtelná pecka Mrs. Robinson, jejíž klip si přehrajte po kliknutí na fotografii.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Nichols údajně žádal téměř třicetiletého Hoffmana, aby zapomněl na to, že je herec a po vzoru Stanislavského metody emočně uchopil svou postavu. Hoffman se svého úkolu zhostil dokonale a jeho trapasy působí dodnes kouzelně, byť by v podání horšího herce působily velmi nevěrohodně a vykalkulovaně. Upřímně si nedovedu představit, že by Bena hrál třeba jen jeden z původně oslovených hezounů Warren Beaty nebo Robert Redford.

 

Divácké i kritické přijetí bylo nadšené. Film se stal ohromným komerčním hitem a dostal se do cílové rovinky Oskarů a s přehledem zválcoval slavné ceny BAFTA, kde vyhrál téměř vše, co se dalo.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Absolvent dodnes zaujme skvělým hereckým výkonem Dustina Hoffmana a dvojicí skvělých hereček, hudbou dvojice Simon a Garfunkel, hlavně díky evergreenu Mrs. Robinson a jedné z nejlepších filmových režií filmové historie.

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

E-book
http://knihy.idnes.cz/slavna-svetova-filmova-klasika.html

Přidat komentář

TOPlist