Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Hunger Games: Vražedná pomsta

The Hunger Games: Catching Fire (2013)

Hunger Games:  Catching Fire, USA, 2013, režie: Francis Lawrence, scénář: Michael Arndt a Simon Beaufoy podle novely Suzanne Collins, hudba: James Newton Howard, kamera: Jo Willems, střih: Alan Edward Bell, hrají: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Phillip Seymour Hoffman, Stanley Tucci, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Woody Harrelson, Donald Sutherland, Willow Shields, Lenny Kravitz

146 minut, 2.35:1 1.44:1 (IMAX – některé scény), barevný, digitál (4K)

HG 3

Film:

Hunger Games vstoupily do kin v roce 2011 a stal se z nich překvapivý megahit, který učinil z hlavních hrdinů filmové hvězdy první velikosti, zvláště pak z ohromného talentu Jennifer Lawrence, jež si letos dokonce za své herecké mistrovství ve snímku Terapie láskou vysloužila Oskara. A nutno jedním dechem dodat, že to byla dokonce její druhá nominace, protože tu první ve skvělé detektivce Winter´s Bone neproměnila.

Režisér jedničky Gary Ross se druhému dílu neupsal, což se při pohledu na jeho filmografii nejeví nikterak překvapivě. Podstatně výpravnější dvojka se realizovala pod pevným dohledem skvělého režiséra Francise Lawrence („Constantine“, „Já, legenda“), o kterém se uvažuje také pro třetí díl, jež by se měl začít natáčet v případě úspěchu tohoto snímku. Troufám si tvrdit, že o tom nikdo nepochybuje, zvláště pak účetní studia Lionsgate, kteří už přepočítali téměř miliardu dolarů na světových tržbách. Pokud vezmete v potaz, že film stojí třeba tak půlku co průměrná Marvelovka, je to pořádný nářez.

hunger games cf_1

Dvojka začne tam, kde skončila jednička a pokud si vybavíte temný dovětek z úst postavy geniálního Donalda Sutherlanda (Oko jehly,Šéfové na zabití, Návrat do Cold Mountain,Teď se nedívej, Hunger Games) je naprosto jasné, jak bude příběh pokračovat. Jestliže byla jednička ve stylu kultovního „Pána much“ a krutopřísného dětského slasheru, pak dvojka má evidentně mnohem blíž k Orwellovské klasice 1984.

Vraťme se ale k předloze. Hunger Games vznikají podle světoznámé trilogie Hunger Games, kterou napsala Suzanne Collins. Námět jí údajně napadl během přepínání televizních kanálů, z nichž na jednom běžela reality show a na další reportáž z války v Iráku.

I

Vzpomeňme slova Davida Hechta z recenze na jedničku série:“ Spojení konceptu gladiátorských utkání s vlivem televize jakožto nástroje k masovému šíření a popularizaci násilí, je určitě zajímavý nápad. Právě zasazení dětí namísto gladiátorů do arény funguje jako hlavní předmět k úvaze, kam až může klesnout lidskost na úkor moci a peněz. Rád bych dodal, že jsem knižní předlohu zatím nečetl a popravdě ani nevím, jestli vůbec někdy budu, takže tohle je čistě moje dedukce knižního „sociálního přesahu“, který Collins ve svém knižním díle a filmovém scénáři tak silně ztvárnila, jak tvrdí desítky fanoušků na nejrůznějších fórech a diskuzích. Silný vliv antiky je vidět i v pojmenovávání postav známými římskými osobnostmi (Seneca, Coriolanus, Claudius, Caesar).“

I

Do hereckého obsazení se vrátila většina známých tváří, pochopitelně těch, které filmaři nezabili v jedničce a zejména Jennifer Lawrence a Josh Hutcherson stvrzují svá postavení superhvězd. Hlavního padoucha hraje stále výborný Donald Sutherland, který si manipulátora vyloženě užívá a Phillip Seymour Hoffman si svého šéfa her napsaného zřetelně podle Josefa Goebbelse vyloženě užívá k hrůze většiny diváků. Pro oba padouchy to vidím do budoucna na kultovní role. Narcisem paar excellence je opět Stanley Tucci, který dozrál do velkých rolí a jeho sladký mefistofeles nemá chybu. Tucci je bezesporu Joker Hunger Games. Opět válí také Woody Harrelson, který by měl mít z Oskarů snad už postavený plot. Tenhle blonďák se zatraceně vypracoval.

Hunger Games je série pro dospívající diváky, která patří k vrcholům teenage tvorby posledních let. Dvojka je důstojným pokračováním nadprůměrné ságy, která cílí na široké publikum. Napětí, skvělí herci a mimořádně drsné pomrkávání na diváka svědčí o cynismu Hollywoodu, ale zároveň dokazuje, že režisér Francis Lawrence patří mezi nejlepší filmaře naší doby. Poslední hodina je mistrovská, pomalejší rozjezd vražedný.

HG 1

Hodnocení z V.I.P. Výhledu:

Roman Potoczný: **** Není mnoho filmových trilogií, jejichž druhý díl by překonal první a navíc byl něčím víc, než jen smysluplným předělem k finálnímu vyvrcholení. Druhý „díl“ „Hunger Games“ jednoznačně překročil stín prvotiny a pevně věřím, že se odrazil k razantnímu bitevnímu finále. Zatímco v prvním dílu mě zajímala především dmoucí se hruď Jennifer Lawrence, která vyrostla nejen v krásnou ženskou, ale i v Oscarem ověnčenou herečku, druhý díl mě výborně pobavil a překvapil svým jasným zařazením mezi snímky pro dospělé.

Ondra Slanina

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist