Špinavý trik (2013)

american hustle8

USA 2013, režie: David O´Russel, scénář: Eric Warren Singer, David O´Russel, hudba: Danny Elfman, kamera: Linus Sandgren, střih: Allan Baumgarten, Jay Cassidy, Crispin Struthers, hrají: Christian Bale, Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Amy Adams, Jeremy Renner, Robert De Niro, Michael Peňa, Alessandro Nivola

 

138 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

 

Film:

 

Jak udělat film, který Americká filmová akademie zaručeně ocení? Zdá se, že od letošního roku neexistuje nic snazšího. Natočte historické drama z mafiánského prostředí, nejlépe podle skutečné události, okořeňte jej skvělými výkony herců a jmenujte se David O. Russell.

spinavytrik6

David O. Russell je z pohledu Oscarů za poslední čtyři roky jednoznačně nejúspěšnější režisér. Před třemi lety byl nominován za nejlepší režii filmu „Fighter“. Sám Oscara sice nezískal, ale na zlaté sošky byli nominováni v podstatě všichni herci a Christian Bale („Temný rytíř povstalBatman začíná“,,Temný úsvit„,,Mechanik“ ,,Temný rytíř„,,Veřejní nepřátelé) a Melissa Leo (,,Nevědomí„,,Tři pohřby Melquiada Estrady„) si je odnesli domů.

 

Rok na to si dal, zřejmě pod vlivem úspěchu, pauzu, aby Akademii před rokem uhranul snímkemTerapie láskou („Silver Living Playbook“). Opět následovala smršť hereckých nominaci, jeho nominace na Oscara a opět zklamání všech, s výjimkou Jennifer Lawrence (Hunger Games, ,,Hunger Games: Vražedná pomsta„,,X-Men: První třída,,Do morku kostí), která si Oscara „vytancovala“.

R

Letos si zřejmě řekl „do třetice všeho dobrého“ a jeho skvělá práce na filmu „Špinavý trik“(„American Hustle“) byla znovu filmovou akademií štědře odměněna. Celkem 10 nominací ve všech hlavní hereckých a téměř všech technických kategoriích, včetně nejlepší režie. Nabíledni je otázka: „Jak to ten chlápek, sakra, dělá?“

spinavytrik_2

Žádný z jeho filmů nebudí extrémní emoce. Neždímá z lidí slzy a nevynucuje si smích. Všechny jsou v nejlepším slova smyslu přehnaně „normální“. Jsou o lidech z masa a kostí. O lidech, které můžeme potkat za nejbližším rohem. O lidech, kteří jsou herci zahraní tak skvěle, že věříte každému jejich mimickému výrazu a ani na chvíli nevypadnou z role. To je bezpochyby vizitka, za kterou by se nemusel stydět žádný režisér a pokud by letos získal David O. Russell Oscara za režii, nemám s tím nejmenší problém.

spinavytrik_3

Stejně skvěle jsou jeho filmy přijímány kritikou i diváky. Těsně pod osmdesát procent na americkém serveru imdb.com svědčí o velké divácké oblibě. Kritici si jistě všímají i jeho hrátek se svými oblíbenými herci, jelikož letos neudělal nic jiného, než že do rolí obsadil herce, kteří excelovali již v jeho předchozích filmech.

spinavytrik_5

Ústřední čtveřici tak tvoří Christian Bale , Amy AdamsBradley Cooper a Jennifer Lawrence.  Záměrně nebudu prozrazovat, v jakých vztazích jsou hlavní protagonisté mezi sebou, jelikož v pomalém poodhalování jejich vzájemných vztahů se skví jedno z kouzel tohoto filmu. Každopádně si všichni za svou roli zaslouží právem absolutorium. Christian Bale za svou proměnu, kdy se z vyzáblého boxera proměnil v pupkatého, plešatého, výřečného podvodníka. Amy Adams za světový rekord v počtu poloobnažený ňader v jednom filmu, Bradley Cooper za scénu s natáčkama na hlavě a Jennifer Lawrence snad za vše, čím je.  Za nevšední krásu, báječné herectví a skvělé ztvárnění nic nedělající, leč vše ovlivňující manželky.

935381 - AMERICAN HUSTLE

Když se k tomu přidá výborný výkon Jeremy Rennera („Smrt čeká všude, „Bournův odkaz“,,Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic) v roli „čistého“ a „nezkorumpovatelného“ starosty a Roberta De Niro v roli mafiána, který si za pět minut svým výkonem ukradl i přes dříve glorifikované výkony hlavních protagonistů, celý film pro sebe, není divu, že se „Špinavý trik“ uchází o Oscara i v kategorii nejlepší film.

 spinavytrik7

Co tak trošku zamrzí je fakt, že za báječnou dobovou hudbu z konce sedmdesátých let nedostal nominaci na Oscara Danny Elfman („Muži v černém“„Spider-Man“„Alenka v říši divů“) stejně jako fakt, že na film, který předchází taková pověst a který je výbornou podívanou, přišlo v Ostravě pouze deset diváků. Zbytek zřejmě sežral „Vlk z Wall Street“.

 http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    Film jsem viděl v natřískaném kině v Mnichově v originálním znění s německými titulky a musím říct, že tak úžasnou atmosféru jsem v kině dlouho nezažil. Diváci se nahlas smáli a vše na plátně fungovalo tak jak mělo. Z mého pohledu opravdu kvalitně odvedené řemeslo!

Přidat komentář

TOPlist