Apokalypsa (1979)

apocalypse-now2

Apocalypse Now, USA 1979, režie: Francis Ford Coppola, scénář: Francis Ford Coppola, John Milius podle knihy Josepha Conrada, hudba: Carmine Coppola a Francis Ford Coppola, kamera: Vittorio Storaro, střih: Lisa Fruchtman, Gerald B. Greenberg, Walter Murch, hrají: Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall, Frederick Forrest, Laurence Fishburne, Harrison Ford

153 minut, 202 (REDUX verze), 16 mm, 35 a 70 mm, 2.35:1, 2.20:1 (70 mm), barevný

Zlatá palma v Cannes, Oskar za kameru a zvuk, nominace na Oskara – nejlepší film, režie, herec ve vedlejší roli (Robert Duvall), výprava, střih, adaptovaný scénář

Film:

Kapitán Willard (Martin Sheen) dostane během války ve Vietnamu rozkaz , aby našel plukovníka Kurtze (Marlon Brando), z kterého se stal zrádce. Založil si totiž vlastní stát uprostřed kambodžské džungle, kde je uctíván jako bůh a vládne tam pevnou rukou. Willard se má s tímto šílencem vypořádat a nebrat si při tom žádné servítky. Kapitán musí podstoupit odyseu válečným peklem na jehož konci ho čeká samo srdce temnoty a šílenství v celé své hrůzné kráse.

Nápad zfilmovat adaptaci románu Josepha Conrada Srdce temnoty přineslo do produkční společnosti Francise Forda Coppoly American Zoetrope nesourodé duo militaristy Johna Miliuse a pacifisty George Lucase v roce 1969. Lucas chtěl scénář režírovat jako kvazidokument z bojů v Jižním Vietnamu a Coppola zařizoval potřebná povolení. K realizaci nakonec nedošlo. Coppola se věnoval Kmotrům a když je dokončil měl Lucas plné ruce práce s Hvězdnými válkami. Vietnamská válka mezitím skončila. Coppolovi se projekt líbil a začal na něm pracovat. Jeho režijní pojetí měla být alegorie o válce a k tomu mu přišel jako vhodný inspirační zdroj klasická antická Homérova Odyssea, kterou chtěl ovšem pojmout jako studii osamělého šílenství. Lucas mu dal nakonec požehnání a řekl mu:,,Jestli to chceš opravdu natočit, tak to udělej.“ Tato věta pak Coppolovy zněla v uších předlouhých 238 natáčecích dní.

Apokalypsa

Kdyby se Apokalypsa nestala jedním z nejzásadnějších filmů historie, pak by patřila mezi nejděsivější moderní osobní tragédie. Neoblomný režisér, který jde tvrdě za svou vizí byl na každém kroku monitorován svou všudypřítomnou manželkou s kamerou. Natáčela ho dokonce i v soukromí, když si myslel, že je kamera vypnutá. Vznikl z toho jeden z nejpůsobivějších filmů o filmu Srdce temnoty: Filmařova apokalypsa, který je určen pouze pro silnější povahy.

Coppola měl schválený rozpočet na tehdy enormních 13 milionů dolarů (o 2 miliony víc než Lucasovy Hvězdné války) a zajištěnou podporu Filipínské armády. Coppola kontaktoval své přátele režiséry a ptal se jich, jak se má na natáčení připravit. Roger Corman mu odpověděl:,,To máš jedno. Vůbec tam nejezdi.“ Původně měl Willarda hrát Al Pacino, který však režisérovi řekl:,,Hele, já vím o co ti jde. Já polezu 6 tejdnů v bažině a ty na mě budeš řvát z helikoptéry. Na to nejsem ten pravej.“ Willard byl tedy volný a Coppola vyhlásil konkurs. Tam se objevili takoví herci jako Jeff Bridges nebo Nick Nolte, ale roli získal Harvey Keitel. Začalo natáčení a Coppola po 2 týdnech Keitela vyhodil. Nolte byl nadšený, že si bude moci zahrát vysněnou roli, ale Coppola bez váhání obsadil Martina Sheena. Mohlo se pokračovat v natáčení.

Srdce temnoty: Filmařova apokalypsa (1991)

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist