Charlize Theron: Tak trochu jiná hvězda

charlize1

*7. 8. 1975, Benoni, Transvaal, Jižní Afrika

 

Jediná dcera farmářů z JARu se poté, co její matka před jejíma očima zastřelila otce začala živit modelingem, aby vylepšila rodinný rozpočet. Nechala tak kariéru baletky, na kterou se připravovala a to kvůli zranění kolena v osmnácti letech. Na radu matky se Charlize přestěhovala do Los Angeles, kde začala svou kariéru ve třetím díle Kukuřičných dětí.

devils advocate

Již o rok později však zaujala ve filmu Johna Herzfelda Drsný a drsnější. Průlomovou rolí se stal film Ďáblův advokát, kde ztvárnila roli manželky Keanu Reevese a kde se i po boku takové hvězdy jako Al Pacino rozhodně neztratila. Její moderní variace zcela jistě inspirovaná geniální kreací Mii Farrow v kultovním horroru Rosemary má děťátko jí pasovala na jednu z nejžádanějších mladých hereček.

S následujícími lety si držela víceméně slušný herecký standard a občas se objevila i v úspěšných filmech jako Velký Joe nebo solidní adaptaci Johna Irvinga Pravidla moštárny, kterou znáte i z Realfilmu. Účast v zaručených trhácích, které se nakonec nesetkali s předpokládaným úspěchem jako Falešná hra, Ten nejlepší, Legenda o slavném návratu či Listopadová romance jí však nikdy nezařadily na áčkový list spolehlivých tahounů.

Průvodce nezávislým filmem v prvním desetiletí nového milénia

To se změnilo v roce 2003, kdy se z ní stala absolutní hvězda. Nízkorozpočtový film o masové vražedkyni Zrůda jí vynesl Oskara a limonáda Loupež po italsku, kde ztvárnila jednu z hlavních rolí se stal komerčním trhákem.

Nejslavnější kostýmní sci-fi filmy

Charlize Theron dostala okamžitě nabídku na hlavní roli ve sci-fi Aeon Flux, pro kterou musela shodit ve velmi krátké době 15 kilogramů a nabrat spoustu svalové hmoty pro sexy kostýmy v asijském stylu, které jistě způsobily nejednu dlouhou noc mladým chlapcům, kteří tuto televizi sledují.

 

Pro kritiku se opět zapsala v seriózním dramatu North County, který jí opět vynesl nominaci na Oskara.

 

Poněkud přehlédnutým výkonem se stalo její ztvárnění role detektivky Emily Sanders v krutém thrilleru V údolí Ellah oskarového Paula Haggise. Nekompromisní film o chlapské soudržnosti a válečných tajemství u diváků i kritiky zcela propadl, ale jeho vysoké hodnocení na imdb.com svědčí, že rozhodně nezapadl a jistě se v brzké době dočká spravedlivé rehabilitace. V hlavní roli exceluje Tommy Lee Jones.

 

Diváci se k ní vrátili díky akční falešné comicsovce Hancock, která vejde a neuškodí a bez povšimnutí není ani její epizodní role v krutém filmu Cesta.

hancock

 

Výrazným rokem pro ní byl rok 2011, kdy její ztvárnění zlé královny v akční horrorové pohádce Sněhurka a lovec silně zválcovalo experimentální kombinaci bollywoodsko-hollywoodského pojetí Sněhurky a zejména Julii Roberts.

 

A pak samozřejmě nelze nezmínit Promethea Ridleyho Scotta, kde dokázala, že je hvězda první velikosti a rozhodně se s ničím příliš nemazlí. Rozhovor s ní naleznete zde.

 

V současnosti dokončuje velmi inovovanou předělávku Mad Maxe, kde sedí na režijní sesli George Miller a kousek od ní je Tom Hardy. Zdá se, že o tuto talentovanou krásku a přitom charakterní herečku, kterou stále hodně zapšklých recenzentů podceňuje skutečně nemusíme bát. S přibývajícími roky jí totiž mrchy skutečně sedí.

 

Přidat komentář

TOPlist