Povolání režisér – zásadní filmová publikace dua Forman Sláma

Loni na Vánoce se na českém knižním trhu objevila ojedinělá publikace Povolání režisér – Rozhovor Bohdana Slámy s Milošem Formanem, kterou vydalo nakladatelství Prostor. Atraktivita námětu je nejen v přítomnosti oskarového režiséra, ale i v jeho přímé konfrontaci s naším nejúspěšnějším tvůrcem současnosti, jehož známost už před řadou let překročila hraniční přechod u Rozvadova.

9788072602865

V žádném případě nečekejte klasickou biografii. Formanovi vyšla už před několika lety monografie Co já vím?, kterou napsal Jan Novák. Pokud ji nemáte doma v knihovně, tak byste to měli určitě napravit. Povolání režisér je publikace ve stylu legendární knihy Rozhovory Truffauta s Hitchcockem. Knihu tedy nesepsal novinář, ale filmař, takže se nedočkáte třeba legendární otázky českých žurnalistů:“Jak jste si rozuměl s herci?“ Sláma s Formanem diskutuje o procesu filmování, pokládá zasvěcené dotazy a i nad důvěrně známými filmy vzbuzuje ve čtenáři zájem o Formanovi odpovědi. Oceňuji také Formanovy odpovědi, kdy ze sebe nedělá nedotknutelného génia, ale člověka žijícího v realitě, který nemá potřebu věšet divákům bulíky na nos.

forman

Filmaři ovšem diskutují nad snímky obou režisérů a občas si vymění role z tázaného na zpovídaného. V době, kdy recenzenti filmy spíš zesměšňují a onanují nad svými bonmoty, při kterých spoustě lidem vstávají vlasy hrůzou na hlavě, je příjemné přečíst si postřeh od erudovaného filmaře o současném českém filmu. Rád bych doplnil, že Sláma bodoval jako tvůrce na prestižním áčkovém festivalu v San Sebastianu.

milos_forman_main_bild

Kniha obsahuje úplné filmografie obou režisérů, jmenný rejstřík, rejstřík filmů a filmových postav. Naleznete v ni také archivní fotografie, ale i současné portréty obou filmařů, které si nechali udělat ve Formanově sídle v Connecticutu. Doslov ke knize napsal známý filmový teoretik Jan Bernard. Knihu naleznete v oficiální distribuci a RealFilm ji vřele doporučuje k přečtení.

Přidat komentář

TOPlist