Sofia Coppola – doplněný profil režisérky

Sofia Coppola

Královna nezávislých: Sofia Coppola

Hrála ještě v plínkách, dělala modelku, zažila bouřlivé oslavy svých schopností, jako kruté porážky, trvale žije v Paříži a je matkou dvou dcer. Dnešní profil věnujeme dceři jednoho z největších žijících amerických režisérů, která měla naštěstí dostatek rozumu na to, aby svoje kariérní kroky směřovala úplně jiným směrem.

Sofia Carmina Coppola se narodila 14. května 1971 režisérovi béčkových horrorů Francisi Fordu Coppolovi. Postupem času se naštěstí z režiséra filmů mizerných kvalit stala prvotřídní umělecká veličina, stejně jako prozíravý obchodník. Francis Ford Coppola je jedním z největších producentů kalifornských vín a filmu se tak může věnovat jako koníčku. Jeho dcera tak mohla vyrůstat v blahobytu, který ovšem tatínek čas od času ohrozil svou genialitou míchanou s šílenstvím, viz. Srdce temnoty: Filmařova apokalypsa.

F. F. Coppola v Americe proslul jako strážce rodinných hodnot, což obzvlášť upozorní na paradox, že jeho nejlepšími díly je mafiánská sága Kmotr, kde je pojetí rodiny poněkud zvrácené. Skutečný život rodiny Coppolů je mnohem normálnější, dá-li se tak mluvit o nejkošatější rodině filmařů. Coppola díky svému zázemí umožnil komukoliv z rodiny, aby se mohl podílet na výrobě filmů. Jejich témata k večeřím jsou ryze filmová a jak říká Sofia, pro kohokoliv nezatíženého filmem je debata s kýmkoliv z rodiny nesnesitelná.

Sofia Coppola

Pochopte, že v takové rodině se můžete stát buď hvězdou (Nicolas Cage, Jason Schwartzman) a nebo režisérem (Roman Coppola) a nebo pokud máte ty správné míry modelkou (Sofia Coppola). Sofia se skutečně tímto povoláním jeden čas živila a i když s módou dodnes koketuje, má například svou módní značku určenou především pro japonský trh, ukázalo se, že tíhne k poněkud jinému uměleckému vyjádření. Nicméně během modelingu zažijete spoustu cestování, spoustu závisti a spoustu samoty a pokud máte talent můžete s takovými zkušenostmi nastartovat kariéru.

První filmové kroky byly jištěny tatínkem. Záměrně vynechejme spíše úsměvnou epizodu s herectvím, její role v Kmotrovi III byla terčem posměchu většiny amerických kritiků. Co ale naopak slavilo úspěch byl její scénář k tatínkově příspěvku povídkového filmu Příběhy z New Yorku, na kterém se podíleli ještě takoví režiséři jako Martin Scorsese a Woody Allen. Její filmová povídka Život bez Zoe vyprávěla o pohledu na život 18 leté slečny a v porovnání s díly ostřílených matadorů vyzněla poněkud nepatřičně. Za Sofii to tak schytal spíše tatínek, kterému to bylo téměř určitě jedno a vsadím se, že se tomu ještě teď směje.

Sofia Coppola

Jejím režijním debutem, kde byla ale uvedena jako spolurežisérka je krátký snímek Bed, Bath and Beyond (1996), který se odehrává v uměleckém prostředí a popisuje herečku Dominique, která uvažuje nad tím, proč by měla hrát v biografickém snímku svého manžela. Do hlavních rolí se obsadili kamarádi Coppolovic famílie a 28 minutová krátká komedie jistě pobavila rodinné publikum.

První samostatnou režií je tak 14 minutové černobílé drama Lick the Star. Příběh o dívkách na střední škole, které si začínají uvědomovat svou ženskost a výjimečnost a pokusí se otrávit spolužáky arsenikem jsou metaforou na neporozumění a disharmonii ve vztazích, které se stanou leitmotivem jejího díla. Působivý krátký film přesvědčil i největší škarohlídy, že Sofia Coppola je sice protěžována nepotismem otce, ale její talent je nesporný.

Sofia Coppola - filmografie

Celovečerní debut režisérky Sofie Coppoly Smrt panen se vyznačuje nesmírně silným příběhem, který je o to naléhavější, že reflektuje skutečné události. Lisbonovi jsou konzervativní rodina s pěti dospívajícími dcerami, které mají velmi přísný režim. Rodiče však těžko zabrání biologickým hodinám, které dívkám tikají a zcela zapomínají na známé rčení o zakázaném ovoci. Jedné noci se však všechno změní a události dostanou rozměr antické tragédie.

Hereckému obsazení zcela dominuje nesmírně soustředěný výkon Kirsten Dunst, která zde v sedmnácti letech dokazuje, že objevený talent a píle nepřišly nazmar. V zdánlivě nevděčných rolích rodičů se objeví herecký tandem James Woods a Kathleen Turner. Nezávislá produkce s 6 milionovým rozpočtem nakonec bez problémů pokryla své náklady a především zaujala kritiku.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist