Frida (2002)

frida 1

USA/Kanada/Mexiko 2002, režie: Julie Taymor, scénář: Clancy Sigal, Diane Lake, Gregory Nava, Anna Thomas podle knihy Hayden Herrer, kamera: Rodrigo Prieto, hudba: Elliot Goldenthal, hrají: Salma Hayek, Alfred Molina, Geoffrey Rush, Ashley Judd, Antonio Banderas, Edward Norton, Valeria Golino, Saffron Burrows

120 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný/černobílý

Film:

Dějiny malířství moderní doby, čímž nemám na mysli posledních padesát, ale spíš pětset let příliš výrazných malířek nenabízí. Vyznavači gender studies se možná budou přít, ale to je asi tak všechno, co s tím nadělají. Frida se stala ikonou feministek. Nutno však říct, že plným právem. Frida byla mimořádná žena, mimořádná umělkyně a osud jí rozdal velmi pestré karty.

Frida-2

Pokud máte rádi zpěvačku Madonu a četli jste její životopis, tak vám asi neunikla její snaha si Fridu zahrát. I přes její „blonde ambition“, kterou ve své době přelomu osmdesátých a devadesátých let dobyla svět, nestačila na odhodlání mexické herecké divy Salmy Hayek, která v tomto projektu vzácně skloubila zajímavou biografii, angažování vynikající divadelní režisérky a ojedinělý mix hereckých osobností.

„Stala se mi v životě dvě velká neštěstí – tramvaj a ty. Ty jsi byl zdaleka nejhorší.“ Život mexické malířky Fridy Kahlo (Salma Hayek) rámují dvě zásadní události. Jako mladou energickou dívku žíznivou po životě zasáhla krutá rána osudu, když jí srazila na ulici tramvaj a její barevný a veselý svět proměnil v nekonečnou oázu bolesti a druhá, když potkala svého Diega Riveru (Alfred Molina). Původně mu přinesla jen ukázat své malířské pokusy a zeptat se na jeho názor, nakonec po jeho boku prožila…to uvidíte ve filmu.

frida 3

Čtveřice scenáristů zvolila chronologický přístup k událostem z Fridina života. Tím pátým, kterého v přehledu nevidíte, je Edward Norton. Ten v době přípravy na filmu chodil se Salmou Hayek a výrazně jí s projektem pomáhal. Pak se ale rozhodl zůstat v pozadí ve prospěch své přítelkyně, která pro film doslova dýchala. Jak možná víte Salmu Hayek a Edwarda Nortona společná cesta životem nečekala, ale jejich společné vzplanutí pro tento film přineslo skutečně výjimečný filmový titul.

frida 5

Režisérka Taymor věrna své divadelní průpravě natočila film fascinující svou imaginací. Obrazy na plátně ožívají svým životem a skvěle stylizované záběry přibližují duševní rozpoložení své hrdinky – symboly života a smrti prolínají smutný životní příběh ve výtvarně strhující mozaiku. Koláž z fotografií příjezdu do New Yorku je pak krásná ukázka toho, že se dá za málo peněz pořídit hodně muziky, pokud je invence na rozdávání. Julie Taymor ji v roce 2002 rozhodně měla.

frida 4

Nabíledni je také vychválit i herecké obsazení. Film zachycuje zhruba třicet let malířčina života, takže se pochopitelně hemží postavami, ale i na malém prostoru dokáže většina z nich zanechat velký dojem. Geoffrey Rush jako Lev Trockij je skvěle napsanou a zahranou epizodní rolí, stejně jako Rockefeler Edwarda Nortona. Filmu však dominuje ústřední dvojice – Salma Hayek a Alfred Molina. Jejich výkonu skutečně není co vytknout. Oba navíc prošli dost drastickými fyzickými proměnami, než stanuli před kamerou a výsledek stojí za to.

Frida je pozoruhodný snímek, který vás upoutá velmi zajímavou výtvarnou stránkou, výbornými hereckými výkony a pestrým životem hlavní hrdinky, který navíc vychází ze skutečnosti. Pokud máte tento šálek čaje rádi, tak určitě nebudete zklamáni. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist