Klub poslední naděje (2013)

M

USA 2013, režie: Jean-Marc Vallée, scénář: Craig Borten, Melisa Wallack, kamera: Yves Bélanger, CSC, střih: Martin Pensa a Jean-Marc Vallée, hrají: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto, Denis O’Hare, Steve Zahn

117 minut, 2.35:1, ARRIRAW (2K), barevný

Oskar za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Matthew McCounaghy), ve vedlejší roli (Jared Leto)

Film:

Klub poslední naděje, v originále Dallas Buyers Club se dostal do povědomí čtenářů novin a zejména bulváru díky razantní změně zevnějšku hollywoodského krasavce Matthewa McCounaghyho (Obhájce, Bez kalhot, Vlk z Wall Street) . Jeho fyzická proměna mu vynesla po právu Oskara, ale dlužno podotknout, že to rozhodně nebylo jenom fyzickou změnou. Matthew McConaughy tímto filmem definitivně potvrdil, že je áčková herecká třída.

M

Film Klub poslední naděje je inspirován skutečnými událostmi a o letošní Oskary se ucházel hned v šesti kategoriích: nejlepší film, nejlepší herec v hlavní roli (Matthew McConaughey), nejlepší herec v roli vedlejší (Jared Leto), originální scénář, střih a makeup.

A

 

1985. Elektrikář a příležitostný jezdec rodea Ron Woodroof (Matthew McCounaghy) se po nehodě z nepozornosti dozvídá od lékařů, že má AIDS a zbývá mu maximálně 30 dnů života. Ron je macho, pro ránu nechodí daleko, vyhledává hazard a jakýkoli životní průser ho pouze utvrzuje v tom, že je jeho cesta správná. Jenže copak se může smířit s tím, že dostal teploušskou nemoc? On? Nejvíc macho chlápek na sever od Ria Grande? Chvilku ho přemáhají chmury, ale pak se rozhodne o tvrdý boj. Pouští se do bitvy o svůj život s lékaři, farmaceutickými firmami, úředníky a hledá cestu jak přežít a pomoct svým novým přátelům, kteří jsou stejně jako on na konci cesty, i když to jsou třeba lesby nebo homosexuálové, kterými dosud pohrdal. Smrt si totiž nevybírá.

A

Vyrazí do Mexika, ale nehledá tam drogové bosse, hledá alternativní možnosti léčby AIDS a jeho šancí se tak stane mezinárodní černý trh s neschválenými léky. A protože nemá jinou možnost ani co ztratit, začne tyto léky pašovat přes hranice do USA. Zvláštního spojence Ron najde v Rayonovi (Jared Leto), transsexuálovi, který má stejnou touhu po životě i stejnou diagnózu. Naštěstí Rayon sdílí Ronova podnikatelského ducha a tak spolu začnou hledat cestu, jak se vyhnout vládním sankcím namířeným proti prodeji neschválených léků. Nakonec založí Dallas Buyers Club, který funguje na principu, kdy nemocní lidé platí měsíční členské příspěvky a za to získají přístup k zásobám nových a především neoficiálních léků. Takto vzniklá komunita stejně postižených a často zoufalých lidí se rychle rozrůstá a sílí. Ron už není jen pašerákem léků, stává se i bojovníkem za důstojnost, vzdělání a společenské přijetí HIV pozitivních lidí. A tak díky své snaze o přežití Ron žije naplno jako nikdy předtím, v čase, kdy již měl být spolehlivě a dávno mrtvý.

J

Na počátku odysey vzniku tohoto filmu byl scenárista Craig Borten, který se s Ronem potkal ještě během života. Na svých společných sedánkách natočili více než 20 hodin materiálu a nebudu vás dlouho napínat. Dojalo ho to. Když Ron v roce 1992 ve svých 42 letech zemřel, věděl Borten, že by měl odkaz bojovníka o život zpracovat skutečně pořádně. V roce 1997 byla koupena opce na scénář, ale výroba byla dosud v nedohlednu. Borten tušil, že možná látku nezpracoval úplně nejlíp, takže si v roce 2000 přizval spoluautorku. Společně scénář překopali. Následujících 9 let oba autory všichni plácali po zádech, ale přitom si za zavřenými dveřmi ťukali na čelo. Borten pro scénář dýchal a věděl, že nikdo jiný, než hvězda ho nezachrání. Poslal proto scénář texaskému rodákovi Matthew McCounaghymu a ten po rozlepení obálky řekl jen:“Kdo je kurva Ron Woodroof?“

A

Věci se daly do pohybu až v polovině roku 2012, kdy se k projektu dostal kanadský režisér Jean Marc-Valé. Ten odmítl točit dokudrama a řekl, že biografický film ho absolutně nezajímá. Herci se vrhli po vzoru Stanislavského do víru svých nemocných postav a McCounaghy zhubl na neuvěřitelných 70 kilogramů. Z pořádného chlapáka se změnil v hubenou trosku, a to během 4 měsíců a pod dohledem lékařů. Tvrdil, že měl neustálý hlad a nakonec si pomáhal tím, že permanentně kousal led.

Klub poslední naděje je skvělý film. Režisérovi se podařilo natočit film s atmosférou a skvělými hereckými filmu, které nejsou akademickou nudou. I přes vážné téma nedochází k lacinému ždímání emocí a film má velmi solidní tempo. Naléhavostí má tento film zřejmě nejblíže k Philadelphii, ale Klub poslední naděje je oproti Hanksově skvělému hereckému sólu podstatně civilnější a upřímně, mnohem lepší. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist