Na 40. Letní filmovou školu přijede i Michel Gondry

LFŠ v Uherském Hradišti letos představí více než dvě stovky celovečerních i krátkých filmů z celého světa v šesti sálech a dvou letních kinech, desítky koncertů, výstav, divadelních představení, multižánrových produkcí či přednášek a jako hlavní hosty pozvala režiséra a oscarového scenáristu Michela Gondryho a režisérskou legendu Bertranda Taverniera.

Jean-Luc Godard - Křestní jméno Carmen

Jean-Luc Godard – Křestní jméno Carmen

Aktuálně největší nesoutěžní filmový festival v České republice se letos koná od 25. července do 2. srpna. Každý den (večer i noc) nabídne událostmi nabitý filmový program (tradičně rozdělený do šesti základních sekcí: Fokus, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, AČFK uvádí, Zvláštní uvedení) a doprovodné akce.

 

Z historie

 

Letní filmová škola vznikla v roce 1964 jako uzavřený seminář pro lektory filmových klubů. Postupně rostl počet účastníků i význam LFŠ, coby v tehdejším Československu velmi vzácné příležitosti k setkání s kinematografiemi zemí mimo socialistický tábor. To byl ovšem také důvod permanentní hrozby zákazu ze strany komunistické moci, v jejímž důsledku byl například stanoven maximální počet zájemců z každého filmového klubu. V Uherském Hradišti se LFŠ poprvé konala v roce 1981, tehdy za účasti více než 500 návštěvníků. S rokem 1989 omezení padla, filmy z celého světa se staly dostupné, LFŠ ztratila punc výjimečné akce – v roce 1992 přijelo jen 250 diváků… Organizátoři, pod vedením tehdejšího ředitele kin v Uherském Hradišti Jiřího Králíka, zareagovali razantní změnou celkové koncepce festivalu. LFŠ se otevřela všem příznivcům filmu, začala uvádět kvalitní zahraniční tituly, zvát významné tvůrce, rozrostl se filmový a doprovodný program i počet promítacích míst. A diváci se do Uherského Hradiště vrátili. V posledních ročnících jich přijíždí kolem pěti tisíc, především středoškolských a vysokoškolských studentů. Letní filmová škola tak už čtyřicet let rozšiřuje svým návštěvníkům filmový obzor, tříbí vkus a prezentuje filmové umění v nových, netradičních souvislostech.

KRRRR

Jubilejní ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště provází nový, velmi vydařený vizuál, vytvořený Janem Havlem ze studia Belavenir Prague. „Vizuál je remakem klasiky zasazeným do současnosti. Osvícení filmem. Film, stejně jako literatura nebo výtvarné umění nám dává nahlížet na život z různých úhlů pohledu. Film neslouží pouze k relaxaci, ale může nás i inspirovat, kultivovat, motivovat, doslova zapálit náš zájem, ovlivnit nás na celý život,“ podotkl autor.
A pozor, pouze do 30. června je k mání cenově zvýhodněná akreditace na všech devět festivalových dnů za 1 000 Kč! Akreditace a ubytování je možné zakoupit prostřednictvím akreditačního systému, který je dostupný na stránkách www.lfs.cz

VÝBĚR Z PROGRAMU
Fokus: Španělsko
Španělský program bude věnován národnímu žánru españolada, který spoluvytvářel obraz Španělska spojený s řadou stereotypů (flamenco, býčí zápasy a další lidové zvyklosti, anebo také furiantství, pověry či proslulý iberský machismus). Jde o kulturu velmi různorodou, která má často i uvnitř sebe sama odlišné jazykové, kulturní a historické kořeny, takže ji nelze redukovat na několik stereotypních folklórních obrázků. Právě výběr ostatních programových podsekcí pak směřuje k tomu, aby ukázal
tuto rozmanitost španělské produkce a zpochybnil naše vlastní velmi často zkreslené představy, které si o Španělsku vytváříme.
Na tématech současné produkce, na hororech nebo v díle Luise G. Berlangy, který patří mezi mezinárodně nejproslulejší španělské tvůrce, budou moci diváci sledovat, jak Španělé reflektují svou národní příslušnost a co si pod tímto slovním spojením představují.
Podsekce:
* Españolada
* Luis García Berlanga
* Současný španělský film
* Tradice španělského hororu

Visegrádský horizont
Češi v zahraničí: Alexander Hackenschmied
Jméno Alexandera Hackenschmieda je u nás širší veřejnosti prakticky neznámé, přestože svou tvorbou ovlivnil kinematografii v Čechách a po svém odchodu do exilu i ve Spojených státech. Jednoho ze zakladatelů české filmové avantgardy představí LFŠ nejen průřezovou retrospektivou jeho snímků, ale bude mu věnována i rozsáhlá výstava a publikace Alexander Hackenschmied: (Bez)účelná procházka, kterou obnovíme edici Iniciály.
Visegrádská sci-fi
Reálně socialistická i moderní sci-fi visegrádského prostoru – to je řada skvělých autorů (Stanislav Lem, Janusz Zajdel, Karel Čapek, Josef Nesvadba…), řada skvělých filmařů (Karel Zeman, Andrzej Wajda, Bence Fliegauf, Juliusz Machulski…) a umělecký žánr, který socialismu sice nebyl vlastní, ale který režim překvapivě toleroval a který v mnoha ohledech snese světové srovnání.

Talent: Zuzana Piussi
Zuzana Piussi, absolventka bratislavské VŠMU, si vybírá témata pro společnost vyloženě citlivá a někdy až bolavá a nebojí se do nich jít se vší vervou a nekompromisností. Věnuje se nejen problémům slovenské justice (Nemoc třetí moci), slovenských národovců (Křehká identita) a slovenských voleb (Od Fica do Fica), ale i postavení gayů ve společnosti (Andělé pláčí) či stavu slovenské kultury (Bezbožná krajina).

Novinky Visegrádu
Výběr toho nejlepšího, co se urodilo v kinematografii české, slovenské, maďarské a polské. Na tři desítky snímků, jimž vévodí předpremiéry čtyř nových dílů cyklu České století Roberta Sedláčka nebo režijní debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic.

Studentské filmy
Studenti filmových škol budou na letošní LFŠ zastoupeni nejen výběrem nejlepších filmů, ale budou i aktivními účastníky festivalu. V rámci tzv. Summer Film Campu budou totiž přímo na LFŠ natáčet krátké snímky s tematikou jednotlivých programových sekcí LFŠ.

Michel Gondry zdroj KVIFF nahled

HOSTÉ
Michel Gondry (*1963)
Velké dítě a neodbytný snílek současné světové kinematografie. Gondry patří spolu s blíženci Wesem Andersonem a Charliem Kaufmanem k nejpilnějším vynálezcům bizarních fikčních světů, ukotvených v naší fantazii, v našich snech a v našem podvědomí. Za scénář ke svému průlomovému snímku Věčný svit neposkvrněné mysli získal Michel Gondry Oscara.
LFŠ představí jednoho z nejvýznamnějších současných světových režisérů kompletní retrospektivou obsahující nejen všechny hrané filmy, ale i dokumenty, videoklipy (Björk, Daft Punk, Beck) a reklamy. Součástí programu bude i premiéra nejnovějšího Gondryho snímku, dokumentu s názvem Je vysoký muž šťastný? Animovaná konverzace s Noamem Chomským, který zachycuje unikátní setkání dvou výjimečných mozků – zvídavého režiséra Gondryho a hvězdného intelektuála Noama Chomského.

Bertrand Tavernier, host LFŠ nahled
Bertrand Tavernier (*1941)
Legendární tvůrce francouzské kinematografie, který je jako režisér činný již pět dekád a který na světových festivalech nasbíral desítky cen (mj. berlínský Zlatý medvěd za snímek Volavka a Cena za režii z Cannes za film Neděle na venkově). Tavernier je autorem francouzských filmových klasik jakými jsou Hodinář od Sv. Pavla, Soudce a vrah či Smrt v přímém přenosu, ale na LFŠ představí také svůj nejnovější film, ironickou politickou komedii Quai d´Orsay.

Tino Hammid (* 1952)
S tvorbou i dramatickými zákruty života Alexandra Hackenschmieda seznámí diváky Letní filmové školy jeho syn, Tino Hammid, který sám působí jako fotograf. Z rodinného archivu na LFŠ doputují Hackenschmiegovy kresby, malby a fotografie.

CENY AKREDITACÍ
Typ akreditace Základní cena Se slevou Při platbě do 30. června
Jednodenní 250 Kč – -
Čtyřdenní 800 Kč 700 Kč -
Devítidenní 1 400 Kč 1 250 Kč 1 000 Kč
Zájemci si mohou zakoupit akreditaci a ubytování prostřednictvím akreditačního sytému, který je dostupný na stránkách www.lfs.cz

Zvýhodněné ceny akreditací platí pouze do 30. června. S včasnou akreditací je spojena možnost ubytování na studentské koleji.

www.lfs.cz
www.acfk.cz

Přidat komentář

TOPlist