Přehlédnuté filmy VIII

Rubrika Přehlédnuté filmy sice na Realfilmu nepatří mezi ty pravidelné, ale čas od času není špatné znovuobjevit filmy, o kterých možná ani nevíte, že vznikly. A byla by to škoda, ostatně nechte se přesvědčit sami.

interview

Nizozemský filmař Theo van Gogh (1957-2004), byl zavražděný muslimským fanatikem, si a jeho velkým přáním bylo natáčet v Americe. Jeho producent Gijs van de Westelaken se ve snaze splnit jeho touhu alespoň oklikou rozhodl pro projekt, podle nějž ve Spojených státech vzniknou remaky tří van Goghových filmů, Interview (2003), Blind Date (1996) a 06 (1994).

 

Remake filmu „Interview“ natočil herec a režisér Steve Buscemi (Big Lebowski„, „Fargo„, „Gauneři) jako střetnutí politického novináře s hereckou hvězdou béčkových filmů a TV show, s níž musí žurnalista udělat rozhovor. Děj se odehrává v průběhu několika hodin jedné noci v hereččině rozlehlém bytě. Obě postavy notně popíjejí, novinář bere prášky a hvězda šňupe koks. Hrají spolu ďábelskou hru, při níž se místy smazává hranice mezi upřímností a lží, v níž se bouřlivě proměňují emoce a v níž vycházejí najevo nejrůznější věci z minulosti postav.

interview II

Snímek natočil van Goghův nizozemský kameramanem Thomas Kist, který po vzoru Akira Kurosawy a Olivera Stonea natáčí na tři kamery najednou – jedna sleduje muže, druhá ženu a třetí oba. Ovšem zapomeňme na technické finesy, ty diváka ve finále až tak nezajímají, podstatné totiž není úplně jak, ale co a kdo. Po boku Buscemiho se objevuje Sienna Miller a je třeba říct, že oba podávají mistrovské výkony. Tenhle komorní snímek se vyplatí nepřehlédnout.

187

Druhý film, který dnes zmíníme je naprosto přehlédnutý snímek 187 – kód pro vraždu režiséra Kevina Reynoldse, kde exceluje Samuel L. Jackson. Film vypráví příběh středoškolského profesora Trevora Garfielda, kterého před patnácti měsíci napadl a téměř zabil vlastní student. Na amerických středních školách, kde jsou soustředěni problémoví žáci, nic až tak neobvyklého. Snímek ostatně pochází z pera skutečného učitele, který do filmu promítl vlastní zážitky. Trevor ovšem útok přežil a na učitelské povolání nezanevřel. Nyní nastupuje do nové školy v Los Angeles jako suplující učitel a pozvolna mu dochází, že s narůstající agresivitou mládeže a vlivem gangů tu učitelský sbor nehodlá nic dělat. A tak zatímco ředitel zamítne možnost podat pár žalob, stává se ze školních tříd bojiště, na kterém Garfield denně válčí s nejvzpurnějšími studenty. Jednoho dne mu však dojde trpělivost a rozhodne se řešit věci jejich stylem. Pokud napovím, že oblíbeným filmem mládeže v tomto snímku jsou Lovci jelenů, tak uvidíte, že až taková legrace to nebude.

 

Režisér Kevin Reynolds natočil s Kevinem Costnerem Robina Hooda a Vodní svět, ale stojí i za nejnovější verzí Tristana a Isoldy, která se natáčela také u nás. Nečekejte ovšem druhé Nebezpečné myšlenky, ale pěkně vyhrocené sociální drama. Po filmařské stránce se pak filmu dá jen stěží něco vytknout.

zvíře

Do přehlédnutých filmů určitě patří výborná komedie Clauda Zidiho Zvíře, kterou podle demografického spektra čtenáři Realfilmu až tak důvěrně neznají. A je to škoda. Jean-Paul Belmondo v tomto filmu ztvárňuje dvojroli mužného fanfarónského kaskadéra Michela Gauchera a zženštilého filmového herce Bruna Ferrariho. Gaucher se svou partnerkou Jane (Raquel Welch) zastupují hereckou dvojici kaskadérů v novém filmu Bruna Ferrariho. Michel a Jane jsou partnery nejen v práci, ale i v lásce, avšak jejich vztah je plný rozchodů, hádek a smíření. Jednoho dne, poté kdy Mike zaviní havárii při natáčení a oba skončí v nemocnici, se Jane rozhodne, že se provdá za bohatého stárnoucího lorda. Mike řeší situaci po svém a rozhodně nechce ponechat nic náhodě…

 

Neskutečně střelená komedie pobaví i po řadě desetiletí, kdy vznikla a neztratila nic ze svého kouzla. Gagy fungují i po letech a Belmondo je skutečně jedinečný.

end of watch

Posledním dnešním filmem je zajímavý policejní thriller, který v českých kinech z nepochopitelného důvodu prošuměl a jmenuje se „Patrola“. Brian Taylor (Jake Gyllenhaal) a Mike Zavala (Michael Peña) jsou nerozlučná policejní dvojka. Dělají vše proto, aby se na konci hlídky vždy ve zdraví vrátili domů. Jenže dostanou se na stopu kartelu, který s nimi rozehraje brutální bitvu v ulicích. Patrola je velmi drsný snímek s naprosto překvapivým (ne)hollywoodským rozuzlením. Francouzská spojka je u tohoto filmu naprosto patrná jako inspirační zdroj.

Přidat komentář

TOPlist