Na onen svět odešel opravdový Mistr H.R.Giger

Hans Rudolf Giger podle informací švýcarské veřejnoprávní televize SRF včera odpoledne podlehl zraněním způsobeným pádem. Ve filmové branži proslul jako vynikající návrhář, jehož vizualizace děsí již několikátou generaci filmových fanoušků nejen díky kultovnímu Vetřelci. Bylo mu 73 let.

h.r.giger

Švýcarský výtvarník H. R. Giger dělal tak dlouho své úchylné perokresby až si ho všiml Hollywood a hlavně malíř filmového plátna Ridley Scott. Jeho Vetřelec s vysunovací čelistí, kyselinou místo krve a hladkou protáhlou hlavou, který se líhne z hrudních košů ubohých lidských obětí patří mezi nesmrtelná univerzální monstra. A filmová monstra vydělávají víc než dobře, Gigerovi vydělal Vetřelec třeba na vilu na severu Itálie a vlastní vrtulník.

 

Vetřelec

Vetřelec

Shodou okolností jsem při mém studijním pobytu v Německu studoval u prof. Jürgena Müllera, který v nakladatelství Taschen inicioval vydání memoárů H. R. Gigera. Společně s mými kolegy z fakult v Praze a Olomouci jsme pak měli vzácnou možnost s panem profesorem zajít soukromě do surrealisticky dekorované restaurace v Drážďanech, která se stylově nachází v Böhmerstraβe. Během našeho setkání jsme právě o Gigerovi hovořili a musím říct, že mě nikterak nepřekvapilo, když jsem se dozvěděl, že to byl milý a velmi společenský pán, který velmi dobře ví, co dělá. Může to vyznít banálně, ale myslím, že to je ta největší poklona.

 

Poltergeist II

Poltergeist II

Giger vytvořil vlastní umělecký směr nazývaný biomechanický surrealismus, který je inspirován současnou technokulturou a obsahuje prvky brutality, chaosu i temné erotiky. Pro rodáka ze švýcarského Churu prý umění bylo prostředkem, jak se zbavit nočních můr. A při pohledu na jeho následující monstra je jasné, že jeho noční můry jeho sice děsily, ale diváky upřímně bavily.

Mutant

Mutant

 

Relic

Relic

 

Prometheus

Prometheus

Hans Rudolf Giger (čte se opravdu Gígr, ne Gajgr) získal Oskara za vizuální efekty na kultovním Vetřelci a jistě jste zaznamenali i jeho designérské práce na Prometheovi. V užité grafice pak uspěly jeho návrhy na obaly hudebních alb, například Koo Koo pro zpěvačku Debbie Harryovou a Brain Salad Surgery pro formaci Emerson, Lake and Palmer.

H.R.Giger

H.R.Giger

Přidat komentář

TOPlist