Skvělý český režisér Petr Václav natočil po 13 letech nový film

Kariéra osobitého režiséra Petra Václava zažila podle mého soudu řadu turbulencí. Svým debutem Marian (1996) zaujal především na projekcích v zahraničí, ale doma rozhodně také nezapadl. Vzpomínám si, jak jsme v době premiéry film s kamarády zhlédli v kině na Perštýně. Marián se naprosto vymykal všemu, co šlo ten rok do kin. Film natočený bez jediného známého herce s vážným tématem institucionalizace pro mě zůstává jedním z nejlepších filmových debutů.

cesta ven1

O to víc jsem se těšil na film Paralelní světy (2001), který jsem sledoval z první ruky, protože ten rok jsem točil svůj první krátkometrážní film určený veřejnosti a ne jen partě kamarádů. Moje kamarádka Sandra, která mi dělala na filmu make-up pak Petru Václavovi maskovala Karla Rodena pro scénu stárnutí. Tuto scénu nakonec v konečném střihu nenaleznete, ale to k této branži neodmyslitelně patří. Na Paralelní světy (2001)  jsem tehdy vyrazil s dívkou, o kterou jsem usiloval a byla to notně zvláštní dívka, protože tento film rozhodně není typický „date movie“. Po jeho zhlédnutí jsme pak vypili asi šest piv a shodli se, že to byl kvalitní umělecký zážitek. Ale teď vážně. Paralelní světy zhlédlo tehdy kolem padesáti tisíc diváků, což se dnes rozhodně nehodnotí jako propadák, ale Petr Václav od té doby o sobě příliš vědět nedával. Vlastně jsem ho registroval jen při jeho veřejném kritizování Václava Klause.

cesta ven2

Příští týden bude ve znamení MFF v Cannes a novinka Petra Václava s názvem Cesta ven byla vybrána do sekce nezávislých filmů, kam byla zařazena z opravdu velké světové konkurence. Realfilm.cz tímto autorovi gratuluje.  Cesta ven je příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem.

Distribuci tohoto filmu si vzal na bedra Aerofilms a do českých kin vstoupí 29. května.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist