Stoletý stařík již řádí v českých kinech

Nejdražší švédský film v evropských kinech nelze přehlédnout, v Německu nás masíruje solidní marketingová kampaň a vzhledem k tomu, že je květen tradičně měsícem knihy je tato adaptace světového bestselleru zajímavou volbou pro návštěvu kina.

stolety starik4

Dobrodružná komedie Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je natočena podle stejnojmenného bestselleru Jonase Jonassona. Román byl vydán ve 40 zemích, prodalo se ho více než 8 milionů výtisků. V Česku vyšel v překladu Zbyňka Černíka v nakladatelství Panteon a za rok a půl se jej prodalo před 50 tisíc kusů, v sousedním Německu se za stejnou dobu prodalo přes 2 miliony kusů! Film režiséra a zároveň komika Felixe Herngrena s Robertem Gustafssonem v hlavní roli je snímkem s největším rozpočtem v historii švédské kinematografie. Za úvodní víkend v českých kinech ho vidělo 10 849 diváků a patřilo mu slušné třetí místo hned za dvojkou Ria a Godzillou.

stolety starik 1

„Věci jsou tak, jak jsou a budou tak, jak budou.“ To je motto svérázného pana Karlssona, jehož životní příběh je bez přehánění pozoruhodný. Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet…

starik3

Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem.

 

Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další „známé“ se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist