Total Recall (1990)

Průvodce Sci-fi III

USA 1990, režie: Paul Verhoeven, scénář: Ronald Shussett, Dan O´ Bannon, Gary Goldman podle povídky P.K. Dicka We Can Remember It For You Wholesale, hudba: Jerry Goldsmith, kamera: Jost Vacano, střih: Carlos Puente, Frank J. Urioste, hrají: Arnold Schwarzenegger, Ronny Cox, Sharon Stone, Rachel Nicotin, Michael Ironside

 

Nominace na Oskara – nejlepší efekty společně se střihem zvukových efektů a zvuk, zvláštní uznání na Oskarech za speciální vizuální efekty

 

113 minut, 1.85:1, 35 mm a 70 mm, barevný

 Film:

Douglas Quaid (Arnold Schwarzenegger) touží jet na Mars, ale je od toho neustále zrazován svou krásnou ženou Lori (Sharon Stone). Díky svým omezeným prostředkům se rozhodne využít nabídky cestovky Recall, která mu za pár kreditů nabídne exkluzivní dovolenou se zážitkovým programem formou implantované paměti. Quaid tak bude moci navštívit Mars jako tajný agent. Jenže nahrávání programu vůbec neproběhne podle plánu a Quaid z firmy zmatený prchá. V patách mu jsou padouši, kteří ho chtějí zabít a v hlavě má naprostý zmatek, který trochu zmírní první indicie, jež dostává od neznámého muže. Quaid nakonec na Mars skutečně vyráží a ocitá se ve víru občanské války mezi povstalci a tamějším mocipánem Kolagenem (Ronny Cox), který si ve vztahu k zmutovaným obyvatelům nebere servítky. Quaid si bude muset vybrat stranu a hlavně zjistit to nejdůležitější, není to všechno náhodou tak trochu podfuk?

Průvodce Sci-fi III

Práva na novelu We Can Remember It For You Wholesale Philipa K. Dicka zakoupil scenárista Ronald Shusset, ale její cesta na plátno se notně protáhla. Film byl v Hollywoodu v preprodukci 16 let během kterých vzniklo na 40 draftů scénáře a chvílemi to vypadalo, že ho zfilmuje David Cronenberg v hlavní roli s Richardem Dreyfussem. Jedna z verzí scénáře doputovala až k agentovi Arnolda Schwarzeneggera, který o roli projevil zájem. V té době snímek vznikal v produkci Dina De Laurentiise, ale ten byl z možnosti obsadit Schwarzeneggera upřímně zděšen a navíc nesnášel konec filmu, kdy se má na Marsu pomocí tisíc let starých artefaktů mimozemšťanů vytvořit atmosféra. Shusset se však nevzdával a to brzy přineslo ovoce. Scénář se zalíbil Bruci Beresfordovi, přesvědčil Laurentiise o tom, že konec má svůj smysl, do hlavní role obsadil Patricka Swayzeho a odjel se štábem do Austrálie na obhlídky. Jenže Laurentiis opět zkrachoval a práva se objevila na volném trhu. To byla Schwarzeneggerova chvíle. Zavolal do Carolca a řekl, že jestli chtějí trhák, tak by o jednom věděl a v případě realizace bere okamžitě hlavní roli.

 

V Carolcu si na rakouského svalovce vždycky trpěli a věřili jeho úsudku. Práva byla za chvíli jejich a Arnoldovi byla učiněna štědrá nabídka. Ten si vyžádal režiséra Paula Verhoevena, který ho nadchl svým předchozím Robocopem. Hlavní hrdina povídky P. K. Dicka byl účetní, což by v Schwarzeneggerově podání vypadalo nepatřičně, proto z něj udělali dělníka na stavbě. Dnes se to zdá neuvěřitelné, ale Schwarzenegger měl v této roli poprvé možnost prokázat své herecké kvality a ve filmu měl více vět, než ve všech svých dosavadních filmech dohromady.

Paul Verhoeven - filmografie

V době natáčení byl suverénně nejdražším filmem všech dob Rambo III a Total Recall měl na vlas stejný rozpočet. Výpravu snímku měl na starosti William Sandell, který s Verhoevenem pracoval již na Robocopovi. Nejprve objížděl lokace v San Franciscu a Houstonu, ale nakonec zvolil pro natáčení Mexiko. V tamějších ateliérech postavil několik ohromných dekorací a v jednom z nich se speciálně připravovali drobné modely, které natáčeli trikoví specialisté. Výtvarníci a dělníci pracovali 7 dní v týdnu po dobu 10 měsíců. Filmaři využili řadu skutečných lokací v zajímavé architektuře Mexico City postavené ve stylu nového brutalismu, včetně tamějšího metra, které ovšem kompletně přestříkali na šedou barvu.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. lida simandlova napsal:

    Skvělá recenze, na filmu jsem ujížděla jako malá, hlavně se mi líbilo výtvarný zpracování, ale remake teda fakt nic moc.

Přidat komentář

TOPlist