Určitě, možná (2008)

urcite, mozna 1

Definitely, Maybe, režie a scénář: Adam Brooks, kamera: Florian Ballhaus, hudba: Clint Mansell, střih: Peter Teschner, hrají: Ryan Reynolds, Abigail Breslin, Isla Fischer, Elizabeth Banks, Rachel Weisz, Kevin Kline

 

112 minut, 35 mm, 2.35:1, barevný
 

Osmatřicetiletý Will Hayes (Ryan Reynolds) se právě nachází uprostřed rozvodového řízení a jeho desetiletá dcera Maya (Abigail Breslin) se ho začíná vyptávat na jeho život před svatbou. Will jí vypravuje o svých milostných úspěších i pádech – o dívce ze sousedství Emily (Elizabeth Banks), o nejdůvěrnější přítelkyni April (Isla Fisher) i o volnomyšlenkářské Summer (Rachel Weisz)… Tři romance… tři zlomená srdce. Maya si skládá dohromady dílky tátovy milostné skládačky a začíná chápat, že láska vůbec není jednoduchá. Will si díky ní ale také uvědomuje, že nikdy není příliš pozdě na to, aby dal lásce druhou šanci.

urcite, mozna 2

Při pohledu do databází se nelze zbavit srovnání s kultovním seriálem „Jak jsem potkal vaši matku“, který kdo nezná, nemůže vůbec existovat. Párkrát jsem si s kamarády připadal jako outsider, když jsem musel s barvou ven, že ten seriál nesleduji, což mělo za následek, že mi pak sebe v bytě pouštěli dvě epizody, tuším z osmé série. Tím chci nenápadně naznačit, že podobnost v námětu filmu i seriálu existuje, ale nejsem ten pravý, kdo se cítí nato, aby film se seriálem srovnával.

 

Film „Určitě, možná“ v Čechách vyšel jen na DVD. Distributor nevěřil, že diváci mohou na takový titul přijít do kina ve větším počtu a na obsazení tehdy nesázel. Herci se kromě Rachel Weisz (Bournův odkaz, Mumie, Jak na věc, Fontána) proslavili až o pár let později. Ryan Reynolds se do povědomí publika dostal díky romkomu „Návrh“ se Sandrou Bullock a Abigail Breslin natočila „Zombieland“ a „Tísňovou linku„, také až o rok později. Uplynulo šest let a filmu to nikterak neubralo na kráse, naopak.

urcite, mozna3

Určitě, možná“ je totiž velice příjemný film v žánru komedie/drama, který staví na chytrém a překvapivém scénáři s několika nepředvídatelnými zápletkami a neamerickým koncem, který je sice samozřejmě v rámci žánru sladký, ale ne přeslazený. Když se podíváte na jména producentů Tima Bevana a Erica Fellnera, tak to možná mnohé napoví. Tito pánové mají za sebou filmy jako „Big Lebowski“, „Notting Hill“, „Jak na věc“ nebo „Deník Bridget Jonesové“.

 

U scénáře je ale dobré se na chvíli zastavit. Adam Brooks své vzpomínání na minulost hlavního hrdiny okořenil o mezinárodně srozumitelný motiv, protože hlavní hrdina má jako zaměstnání politického poradce při kampani Billa Clintona. Právě politika a demokratické přesvědčení hlavních postav je zdrojem chytrého humoru, ale také morálních rozporů mezi hlavními hrdiny. Postavy v tomto snímku nejednají podle průměrných hollywoodských žánrových šablon, což je v záplavě průměrných studiových prefabrikátů docela osvěžující.

urcite, mozna 5

Časové ohraničení příběhu také umožnilo Clintu Mansellovi vybrat kvalitní soundtrack, kde zazní několik písní od Nirvany. Film však každopádně stojí na hereckém obsazení, které je solidně vybrané a dohromady funguje bez nejmenší chybičky.

 

Určitě, možná“ je pro květen jako měsíc lásky rozhodně dobrou volbou a Realfilm jej vřele doporučuje ke zhlédnutí. Film nejlépe hodnotí věková skupina 18 – 29 let, ale slušné hodnocení má napříč věkovým spektrem. Paradoxně film hodnotí o trochu lépe muži než ženy, což je v rámci tohoto žánru zajímavý úkaz.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist