X-Men Budoucí minulost (2014)

xmen future past

USA, X-Men: Days of Future Past, režie: Bryan Singer, scénář: Simon Kinberg, kamera: Newton Thomas Sigel, hudba: John Ottman, hrají: Hugh Jackman, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Ian McKellen, James McAvoy, Evan Peters, Nicholas Hoult, Peter Dinklage, Ellen Page, Halle Berry

 

131 minut, 2.35:1, ARRIRAW, barevný, 2D a 3D

Film:

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy.

I

Film se odehrává ve dvou časových rovinách, které spojují první sérii započatou v roce 2000 a druhou v roce 2011. Objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných“ X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James MacAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti.

I

Režisér Bryan Singer obsadil režisérskou židli už u prvních dvou dílů filmové série o těchto superhrdinech z komiksů společnosti Marvel Comics a měl dělat i třetí díl, jenže když se provařilo, že byl na námluvách u konkurenčního studia kvůli předělávce Supermana byl z projektu odejit. V momentě, kdy Marvel založil svou filmovou divizi a ohlásil, že si bude ve své produkci natáčet i sérii X-Men zavolali si Bryana Singera, aby na projekt dohlížel z pozice producenta. Singer byl dokonce autor námětu pro restart série v roce 2011. Po úspěchu X-Men: První třída a neustále odsouvané a diváky pohřbené rodinné fantasy Jack a obři se Singer vrátil k sérii i jako režisér a nutno dodat, že fanoušky série je tato volba netrpělivě očekávaná.

H

A jedním dechem je třeba dodat, že naprosto oprávněně. Singer je totiž mimořádný režisér a právě při sledování tohoto filmu vyniknou jeho inscenační schopnosti, práce s herci a schopnost sladit všechny filmové složky do uspokojivého celku. Pokud dvojka X-Men z roku 2003 sklidila zasloužené kritické ohlasy a bez nadsázky se dočkala kultovního statusu, tak další dvojka má slušné ambice postavit se hned vedle. Jedním z vrcholů dvojky X-Men byl mistrovsky natočený útok na Bílý dům. Tady tvůrci natočili špičkovou sekvenci v Pentagonu.

B

Singer spolu s kameramanem Newtonem Thomasem Sigelem použili k natočení sekvence vloupání do Pentagonu a následného útěku vysokorychlostní kamery Phantom a fotosonickou technologii. Jedny z technicky nejsložitějších a vizuálně nejpůsobivějších scén filmu, v nichž Quicksilver (Evan Peters, seriál American Horror Story) běhá paralelně se zemí po stěnách kuchyně Pentagonu, byly natočeny frekvencí 3000 snímků za vteřinu. „To jsme ve filmu ještě nikdy neviděli,“ říká Singer.

 

Tato technologie vyžadovala použití obrovských reflektorů, umístěných nad natáčenou scénou, každý o výkonu cca 40 000 wattů. „Scéna byla tak jasně nasvícená, že jsme při práci museli nosit sluneční brýle,“ dodává Singer. „Herci museli mít do posledního okamžiku, než se začalo točit, zavřené oči.“ Výsledek je ale ohromující a neskutečně zábavný.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist