Začátky, nenápadný poklad na DVD

B

USA 2010, režie a scénář: Mike Mills, kamera: Kasper Tuxen, střih: Oliver Bugge Coutté, hudba: Roger Neill, Dave Palmer, Brian Reitzell, hrají: Ewan McGregor, Christopher Plummer, Melanie Laurent, Goran Visnjic

105 minut, 1.85:1, RedOne, barevný

Oskar za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Christopher Plummer), Independent Spirit Award – nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Christopher Plummer), nominace – nejlepší film, režie a scénář

Na DVD Bontonfilm – 179 Kč

Zacatky_DVD_3D_1xDVD

 

Sympatický herec Ewan McGregor ztvárnil na plátně řadu výrazných postav, Obi Wan Kenobiho v Hvězdných válkách nebo Rentona v Trainspottingu. Kvůli televizní obrazovce objel svět na motorce se svým kamarádem. Na chvíli o něm nebylo vidět ani slyšet, protože v soukromí bojoval s rakovinou, aby se vrátil v roce 2010 ve dvou mimořádně povedených  filmech Muži, co zírají na kozy a fantastickém Mužem ve stínu. Tím třetím, který v Česku mírně zapadl, si dnes představíme v rubrice Home Cinema, protože vyšel alespoň na DVD.

beginners-0114
Osamělý a spíš zakřiknutý grafik Oliver (Ewan McGregor) krátce po smrti svého otce (Christopher Plummer) potkává velmi osobitou herečku Annu (Melanie Laurent) a dochází mu, že v otázce dlouhodobých romantických vztahů je úplný začátečník. Až při vzpomínkách na otce, který po smrti své ženy, se kterou byl 45 let, přiznal svou homosexualitu a zbytek života si rozhodl užít s o dost mladším milencem (Goran Visnjic), Oliver pocítí touhu dát šanci vznikajícímu vážnému vztahu.

beginners2

Americký nezávislý režisér Mike Mills není ve filmové branži žádným nováčkem. Natočil již úspěšný a kritikou chválený snímek Thumbsucker nebo např. videoklip pro Mobyho Run On. Začátky jsou částečně autobiografickým filmem a je to na nich určitě poznat. Jeho otec po smrti matky vyšel na veřejnost se svým coming outem. Režisérovi se navíc i přes vážná témata podaří na diváka přenášet hřejivé momenty a nenutí ho trpět jako většina jeho kolegů tvořící VELKÉ UMĚNÍ.

 

Christopher Plummer byl za film po zásluze odměněn Oskarem za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Po sérii skvělých výkonů ve filmech The Last Station, Insider, Syriana nebo Nový svět to bylo opravdové zadostiučinění, což si připomeňte při Oskarové řeči zde. Není to sice fér, jen pro úplnost, roli psal režisér na tělo Maxi von Sydowovi, ale ten odmítl pracovat na látce tohoto typu. Začátky nejsou srdceryvným dramatem, ale zajímavým žánrovým pelmelem romance, komedie a historického filmu. V dalších hlavních rolích zaujmou Melánie Laurent (Hanebný pancharti, Podfukáři), která film odehrála s americkým akcentem, což pro rodilou Francouzku jistě nebylo jednoduché a Goran Visnjic (seriál Pohotovost).
BONUSY:

Komentář scenáristy/režiséra Mikea Millse

Krátký film o natáčení filmu Začátky

Propagace Začátků

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist