Bryan Singer – doplněný profil režiséra

Bryan Singer

Mainstreamový outsider s temnou stránkou Bryan Singer

Málokdo si může v necelých padesáti letech pogratulovat k tomu, že ve své branži dokázal natočit filmy, které svorně vnímají diváci i kritici jako skvělé tituly. Cestu za úspěchem měl mimořádně trnitou především kvůli své odlišnosti, ale právě jeho fascinace mimořádně inteligentními jedinci s temnými stránkami, kteří si jdou za svým cílem dala vzniknout takovým skvělým filmům jako Obvyklí podezřelí, Nadaný žák, X-Men, Valkýra nebo v televizi seriálu Dr. House.

Pokud jste adoptované dítě máte to ve světě vždy o trochu těžší. Rodiče Bryana Singera se sice snažili seč mohli a on jim to vrací alespoň v tom, že je obsazuje do svých filmů, i když jsou už dávno rozvedení. Jenže co dělat, když ve Vás dřímá obrovský talent, který chce na povrch a Vy jste schopni na sebe upoutat pubertální pozornost pouze tím, že nosíte divný účes, máte mizerné známky, ve třídě jste spíš neoblíbený a aby toho nebylo zjistíte, že preferujete spíš kluky než holky.

Řekněme si to na rovinu, to že Bryan Singer přežil pubertu bylo řízení osudu, jste-li fatalista, ale spíše řízení Boží. Bryan Singer byl však vychováván v židovské rodině, takže on Ježíška stejně neslaví. Každopádně slovy klasika: Někdo tam nahoře ho má rád.

V jeho sousedství totiž bydlel šikovný kluk jménem Ethan Hawke (a modří už vědí) a ten se s Bryanem začal kamarádit. Když úspěšně absolvoval School of Visual Arts natočil se starým brachem za 15 000 dolarů kraťas Lion´s Den (1988) o bývalých spolužácích, kteří se setkají po letech a zjistí, že se vlastně nemají o čem bavit. S tímto filmem pak začali obcházet producenty a jiné filmaře a zatímco Ethan Hawke se spřáhl s Richardem Linklaterem a točí civilnější projekty, tak Bryan objevil neuvěřitelně nadaného scenáristu Christophera McQuairreho a řekl mu svůj námět o studentech, kteří zahájí lokální televizní vysílání a odhalí politickou korupci na radnici. Jelikož svému talentovanému scenáristovi věřil, řekl mu dost nevybíravě, že to chce mít za 14 dní hotové. Doufám, že už chápete, proč scenáristé nesnáší mladé talentované režiséry.

Investoři snímku Public Access (1993) nakonec své investice 250 000 dolarů nelitovali, protože film vyhrál Velkou cenu poroty na Sundance festivalu Roberta Redforda. Přestože film má neduhy debutu nadchnul v té době ještě stále nehvězdného Kevina Spaceyho, který v mladíkovi objevil ohromný talent a ten mu nabídl roli v jeho připravovaném filmu.

Bryan Singer

Sehnat peníze na Obvyklé podezřelé byl nadlidský úkol. Investoři o temnou látku nejevili zájem a po dlouhé době se nad filmem slitoval televizní producent Aaron Spelling, který vydělal stovky milionů dolarů na limonádách Beverly Hills 902 10 nebo Melroce Place a talentovaným mladíkům svěřil 6 milionů dolarů.

Pětice gangsterů vyloupí vytipovaný obrněný vůz pro muže jménem Kaiser Soze a pak je tu ještě jedna loď plná mrtvol. Policisté mají pochopitelně zájem případy vyřešit a tak zatknou obvyklé podezřelé – muže, kteří spáchali obdobné zločiny v místním policejním rajónu. Začíná tak retrospektivní vyšetřování plné nečekaných zvratů.

Obvyklí podezřelí je brilantní krimi thriller z drsné školy, kde jsou zlí jak gangsteři, tak policajti. Důležité je film důkladně sledovat, protože při nepozornosti mohou divákovi ujít souvislosti. Bryan Singer se tímto filmem etabloval mezi režisérskou špičku, scenárista Christopher McQuarrie začal platit za mistra zápletek a ceny se začaly kupit. Nejslavnější postavou se nakonec stala vedlejší postava Kevina Spaceyho, který zde vytvořil jednu ze zásadních postav 90. let, která se dočkala mnohých citací v celé řadě komedií. Za snímek také Spacey získal svého prvního Oskara. Film měl i velmi slušný komerční úspěch, nicméně nebyl dost velký na to, aby byl Singer brán v Hollywoodu vážně.

Pages: 1 2 3 4 5 6

Přidat komentář

TOPlist